Sain lapsena kristillisen kasvatuksen. Meitä juoksutettiin pyhäkoulussa ja koulussa opettaja puhui Jeesuksesta tosi asiana. Aivopesu oli jatkuvaa ja toisella asteella sitten hurahdin kunnolla kristinuskoon.
Nykyään en usko Jumalaan. Koskaan ei tullut rukous vastauksia ja pikkuhiljaa alkoi tuntua hölmöltä puhua itsekseen silmät kiinni ja kädet ristissä. Kun olin lukenut Raamatun kolmannen kerran läpi en enää jaksanut pitää sitä totena. Ei siihen vaan voi uskoa.
Hiljalleen menetin kokonaan uskoni ja olen katsonut YouTubesta paljon mielenkiintoisia kristinuskon vastaisia videoita mm. Richard carrierin luentoja.
Mutta siis sairastan skitsofreniaa ja tähän sairauteen kohdallani kuuluu tietyn väliajoin tapahtuva "hengellinen herääminen" jolloin olen taas "uskossa." Silloin rukoilen ja luen Raamattua ja kuuntelen kristillisiä radioita . Se kestää päivän tai pari ja sitten alan ahdistua. Jos joutuisin kunnolla psykoosiin niin todennäköisesti se olisi uskonnollinen psykoosi.
En hyvinä päivinä usko Jumalaan. Päinvastoin ahdistun kaikesta hengellisyydestä.
Minulle on jopa sanottu että sairauteni johtuu saatanasta ja r
Demoneista ja se on sellainen asia, jota ei pitäisi koskaan mieleltään sairastuneelle sanoa. Se pahentaa tilannetta ja on johtanut minun kohdalla monesti hengelliseen sekoamiseen.
Minulle henkilökohtaisesti kristinusko on sairauteni oire. Kuten sanoin niin hyvinä päivinä ( joita on suurin osa) en usko Jumalaan mutta kun vointini heikkenee niin höyrähdän hetkeksi uskovaiseksi. Ja se ahdistaa.
En haluaisi edes huonoina päivinä uskoa mihinkään olentoon mutta en juuri mahda sille mitään.
Jos en olisi saanut lapsena niin voimakasta kristillistä aivopesua niin oireilisin toisella tavalla. Nyt harhaluuloja ja paranoijani kohdistuu helvettiin ja ikuiseen kidutuksen enkä saa niitä pois vaikka kuinka yritän oppia ajattelemaan uudella tavalla.
Kristinusko on pahoinpidellyt minut
Ahdistun kristinuskosta. Sairastan skitsofreniaa
7
230
Vastaukset
- Anonyymi
Höpöhöpö. Liity jauhojengiin.. niitä ei näytä ahdistavan mikään.
- Anonyymi
Meister-Heinrich kirjoitti:
Sehän oli taas malliesimerkki kristillisestä rakkaudesta.
USkovaisten matemaatikkojen piiri. Palvotaan Johtajaa kuin kultti>
< jossa kaikki jakaa muttei kukaan kerro.
- Anonyymi
maanis depressiiivinen eikös siihen ole lääkeitä ?
laihduttaa / lihoo , lopettaa tupakoinnin /tupakoi taas , aivoissa toimii palkkiojärjestelmä !!! - Anonyymi
Älä välitä. Jumalakin on skitsofreenikko. Hänen minänsä on jakaantunut kolmeen osaan ja lisäksi hänellä on takapiruna itse Piru. Jumala itsekään ei usko itseensä, koska on loihtinut itsensä täysin kadoksiin.
- Anonyymi
Oi, oi, harmi, että sinulla on huonoja kokemuksia. Voimia sinulle!
- Anonyymi
Harmin paikka, mutta jos kuitenkin kirjoittaisit nimesi testamenttiin 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202257Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv282098Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941647Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k521629Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel791594- 1131450
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.521412- 831139
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401007Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21895