IlPon toimittaja raportoi Heslsingin-matkaltaan

Anonyymi

Ilkka-Pohjalainen oli lähettänyt toimittajansa Helsinkiin kaivamaan uutista, mutta hänpä oli tavannut pääkaupungissa seinäjokelaislähtöinen iskelmälaulajattaren ja häästatellut häntä elämäkerran verran.
Jutun ydin on se, että Suosittu laulaja on lopettanut esiintymisensä, on lopettanut jo ajat sitten. Se ei ole harvinaista 75-vuotiaan kohdalla eikä se ole suuri uutinen. Sellainen olisi ollut meille hänen ikätovereilleen se, jos olisi kerrottu iskelmätähden kärsivän kovin yleistyneestä muistisairaudesta. Mutta juttu kiertelee ja kaartelee kuin toistaen iskelmätähden elämänvaiheita.

16

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka nyt Helsinkiin viittii lähteä, jos ei oo aivan pakko.

    • Anonyymi

      Jos onkin kyse pienoiselmäkerrasta.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen juttu. Hyvin kirjoitettu.

      • Anonyymi

        harvinaista että seinäjokiset lähtöö kylästä


    • Anonyymi

      Ilkan juttu oli murheellista luettavaa, kun on joutunut seuraamaan sosiaalisessa mediassa erään juorulehden valokuvia ja kirjoituksia kyseisestä iskelmälaulajasta, ja nyt maakuntalehti lähtee kovin myöhässä oikomaaan ja siloittelemaan laulajan kohtaloa. Kaunis ja ylisanoin kuorrutettu juttu olisi kuitenkin palvelut lukijoita enemmän, jos sitä ei olisi julkistettu.

    • Anonyymi

      samalla tavalla lehti kiirehti siloittelemaan Tommi Mäen uhkailuja ja valheita.
      Outoa kun Yle ja Vasabladet kirjoittivat ja haastattelivat Mäen eräänlaisen uhkailun kohteeksi joutuneita kilpailevia yrittäjiä niin Ilkka-Pohjalaisessa oli iso juttu jossa valkopestiin Mäkeä puhtaaksi ja seliteltiin kaikki muut syyllisiksi paitsi Mäki.

      • Anonyymi

        Tässä on räikeää sukukytköstä toimittajien ja toimijoiden välillä. Eteläpohjalainen sukulaisuus velvoittaa jopa enemmän kuin vapaa muurarin vala.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä on räikeää sukukytköstä toimittajien ja toimijoiden välillä. Eteläpohjalainen sukulaisuus velvoittaa jopa enemmän kuin vapaa muurarin vala.

        Onko jutun tehnyt toimittaja Paula Koivuniemen sukulainen, vai mitä tarkoitat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä on räikeää sukukytköstä toimittajien ja toimijoiden välillä. Eteläpohjalainen sukulaisuus velvoittaa jopa enemmän kuin vapaa muurarin vala.

        Tämä on yleinen käsitys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko jutun tehnyt toimittaja Paula Koivuniemen sukulainen, vai mitä tarkoitat?

        Tämä mietityttää.


    • Anonyymi

      Olis käyny haastattelemassa Marinia. 🤬🤬 Maailman talousfoorumi järjesti 24.8.2022 tiedotustilaisuuden koskien heidän uusia suunnitelmia päästä paremmin käsiksi ihmisten juomaveteen. Tämä maailman vaarallisin kansainvälinen rikollisjärjestö WEF tunnetaan hyvin siitä, miten heillä on tapana kätkeä tieteellisten termien ja kauniiden solidaarisuuden korulauseiden taakse heidän omaa todellista agendaansa, joka on kaikkea muuta kuin ihmiskunnan vilpitön ja hyväsydäminen auttaminen.

      WEF ajaa itsenäisten kansakuntien tuhoamista ja maapallon väestönmäärän radikaalia vähennystä. Suorempi pääsy ihmisten juomaveteen tarjoaisi WEF:lle näin ollen myös parempia mahdollisuuksia myrkyttää suoraan ihmisten juomavettä. WEF:llä ei ole tässä todellakaan puhtaat jauhot pusseissaan, kuten ei myöskään pääministerillämme, joka tunnustautuukin, kuinka ollakaan, WEF:n opetuslapseksi. Pastori Chris on myös varoitellut viime aikoina juomaveden myrkytyssuunnitelmista.

      Koko saatekirjoitus linkkeineen: https://rapsodia.info/wef-me-tahdomme-ratkaista-vesiongelman/

    • Anonyymi

      Miä tämän aloituksen tarkoitus oli???
      Paula Koivuniemi on tehnyt mittaamattoman lähes 60 vuotta kestäneen uran artistina ja Suonmen kansa viihdyttäjänä ja presunnut ympäri maata ja maailmaakin tästä syystä. Eikö se riitä? Miksi lähteä mustaamaan häntä? Hän on ollut yksi fiksuimpia naisartisteja meillä.
      Tosi loukkaavaa. Ymmärtääkseni hänellä ei ole ollut eikä ole mitään päihdeongelmia, mihin aloituksella yritetään vihjata. On aina ollut korkea moraali esiintymisestään ja elämästään.Olisi anteeksipyynnön paikka.

    • Anonyymi

      Loirin kuolema oli vipa niitti

    • Anonyymi

      Aloitusta ihmettelin ja olin siitä samaa mieltä, että miksi ei voitu sanoa suoraan, että muistisairaus oli loistavan uran kunniallinen päätös. Ei meitä Paulan faneja millään peitetarinoilla olisi tarvinnut älyttää.

      • Anonyymi

        Ei.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      160
      10255
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2803
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      78
      2495
    4. 84
      2328
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      146
      2078
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1898
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1382
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1345
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe