Ilkka-Pohjalainen oli lähettänyt toimittajansa Helsinkiin kaivamaan uutista, mutta hänpä oli tavannut pääkaupungissa seinäjokelaislähtöinen iskelmälaulajattaren ja häästatellut häntä elämäkerran verran.
Jutun ydin on se, että Suosittu laulaja on lopettanut esiintymisensä, on lopettanut jo ajat sitten. Se ei ole harvinaista 75-vuotiaan kohdalla eikä se ole suuri uutinen. Sellainen olisi ollut meille hänen ikätovereilleen se, jos olisi kerrottu iskelmätähden kärsivän kovin yleistyneestä muistisairaudesta. Mutta juttu kiertelee ja kaartelee kuin toistaen iskelmätähden elämänvaiheita.
IlPon toimittaja raportoi Heslsingin-matkaltaan
16
121
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka nyt Helsinkiin viittii lähteä, jos ei oo aivan pakko.
- Anonyymi
Jos onkin kyse pienoiselmäkerrasta.
- Anonyymi
Mielenkiintoinen juttu. Hyvin kirjoitettu.
- Anonyymi
harvinaista että seinäjokiset lähtöö kylästä
- Anonyymi
Ilkan juttu oli murheellista luettavaa, kun on joutunut seuraamaan sosiaalisessa mediassa erään juorulehden valokuvia ja kirjoituksia kyseisestä iskelmälaulajasta, ja nyt maakuntalehti lähtee kovin myöhässä oikomaaan ja siloittelemaan laulajan kohtaloa. Kaunis ja ylisanoin kuorrutettu juttu olisi kuitenkin palvelut lukijoita enemmän, jos sitä ei olisi julkistettu.
- Anonyymi
samalla tavalla lehti kiirehti siloittelemaan Tommi Mäen uhkailuja ja valheita.
Outoa kun Yle ja Vasabladet kirjoittivat ja haastattelivat Mäen eräänlaisen uhkailun kohteeksi joutuneita kilpailevia yrittäjiä niin Ilkka-Pohjalaisessa oli iso juttu jossa valkopestiin Mäkeä puhtaaksi ja seliteltiin kaikki muut syyllisiksi paitsi Mäki.- Anonyymi
Tässä on räikeää sukukytköstä toimittajien ja toimijoiden välillä. Eteläpohjalainen sukulaisuus velvoittaa jopa enemmän kuin vapaa muurarin vala.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä on räikeää sukukytköstä toimittajien ja toimijoiden välillä. Eteläpohjalainen sukulaisuus velvoittaa jopa enemmän kuin vapaa muurarin vala.
Onko jutun tehnyt toimittaja Paula Koivuniemen sukulainen, vai mitä tarkoitat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä on räikeää sukukytköstä toimittajien ja toimijoiden välillä. Eteläpohjalainen sukulaisuus velvoittaa jopa enemmän kuin vapaa muurarin vala.
Tämä on yleinen käsitys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko jutun tehnyt toimittaja Paula Koivuniemen sukulainen, vai mitä tarkoitat?
Tämä mietityttää.
- Anonyymi
Olis käyny haastattelemassa Marinia. 🤬🤬 Maailman talousfoorumi järjesti 24.8.2022 tiedotustilaisuuden koskien heidän uusia suunnitelmia päästä paremmin käsiksi ihmisten juomaveteen. Tämä maailman vaarallisin kansainvälinen rikollisjärjestö WEF tunnetaan hyvin siitä, miten heillä on tapana kätkeä tieteellisten termien ja kauniiden solidaarisuuden korulauseiden taakse heidän omaa todellista agendaansa, joka on kaikkea muuta kuin ihmiskunnan vilpitön ja hyväsydäminen auttaminen.
WEF ajaa itsenäisten kansakuntien tuhoamista ja maapallon väestönmäärän radikaalia vähennystä. Suorempi pääsy ihmisten juomaveteen tarjoaisi WEF:lle näin ollen myös parempia mahdollisuuksia myrkyttää suoraan ihmisten juomavettä. WEF:llä ei ole tässä todellakaan puhtaat jauhot pusseissaan, kuten ei myöskään pääministerillämme, joka tunnustautuukin, kuinka ollakaan, WEF:n opetuslapseksi. Pastori Chris on myös varoitellut viime aikoina juomaveden myrkytyssuunnitelmista.
Koko saatekirjoitus linkkeineen: https://rapsodia.info/wef-me-tahdomme-ratkaista-vesiongelman/ - Anonyymi
Miä tämän aloituksen tarkoitus oli???
Paula Koivuniemi on tehnyt mittaamattoman lähes 60 vuotta kestäneen uran artistina ja Suonmen kansa viihdyttäjänä ja presunnut ympäri maata ja maailmaakin tästä syystä. Eikö se riitä? Miksi lähteä mustaamaan häntä? Hän on ollut yksi fiksuimpia naisartisteja meillä.
Tosi loukkaavaa. Ymmärtääkseni hänellä ei ole ollut eikä ole mitään päihdeongelmia, mihin aloituksella yritetään vihjata. On aina ollut korkea moraali esiintymisestään ja elämästään.Olisi anteeksipyynnön paikka. - Anonyymi
Loirin kuolema oli vipa niitti
- Anonyymi
Aloitusta ihmettelin ja olin siitä samaa mieltä, että miksi ei voitu sanoa suoraan, että muistisairaus oli loistavan uran kunniallinen päätös. Ei meitä Paulan faneja millään peitetarinoilla olisi tarvinnut älyttää.
- Anonyymi
Ei.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16010255- 552803
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan782495- 842328
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1462078Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351898- 441382
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131345Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873