Kummallista salamointia havainnoin

PK-seudulla. Keltaisia salamoja, kuin koko taivaanranta välähteli. Eikä jyrise yhtään. Ja osin pilvetöntä. Melkein kuin maailmanlopun näky kun välähtää pilvien takaa, että pimeää taivasta vasten näkyy laajalti pilvet esiin. Mitähän tuokin on?
20112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kai joku muukin näki? Vaakasuora keltainen salama, välillä pystyssä että koko taivas välähti. Puolen tunnin ajan ainakin, noin parin minuutin välein. En ole koskaan moista nähnyt.

Äänestä
  • Venäjän HAARP-sääaseella voidaan tuhota vaikka koko Suomi-

    kiittäkäämme NATOTTAJA Venäjäpakote-pressaamme pendolino-saulia?

    Äänestä

Ohjuksia tulossa helsinkiin? Toivottavasti olette jo maksaneet ne kuplakämpät pankeille ettei tule luottotappioita sodan jälkeen.

Äänestä

Se eka ukkosen ääni ei tuntunut edes ukkoselta, luulin että jossain räjähti kaasupullo ja kuului ikkunan helinää. Toisen kerran kun pamahti, niin tiesin sen olevan tavallinen ukkonen.

Sitten rupes tulemaan niin purkkautomaatin kokoisia purukumi jääpaloja tuhottomasti ja nurmikko näytti jääpala-automaatilta.

Äänestä
  • Tämä tapahtui juuri puolen yön aikaan, ei ole sama asia. Yhtään jyrinää ei kuulunut ja taivas välähteli keltaisena. Koko taivas. Täysin tyyntä, äänetöntä ja puolipilvistä. Ihan kuin nuo salamat tulivat paljon pilviä ylempää. Normaali ukkonen tuo ei ollut. Eikö muka kukaan muu nähnyt???

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä tapahtui juuri puolen yön aikaan, ei ole sama asia. Yhtään jyrinää ei kuulunut ja taivas välähteli keltaisena. Koko taivas. Täysin tyyntä, äänetöntä ja puolipilvistä. Ihan kuin nuo salamat tulivat paljon pilviä ylempää. Normaali ukkonen tuo ei ollut. Eikö muka kukaan muu nähnyt???

    Kun taivas on täynnä saastehiukkaisia niin ne on todennäköisesti myös sähkövarauksellisia.
    Ilma johtaa silloin sähköä erilailla kuin puhdas ilma.

    Äänestä

joo tuossa puolisen tuntia sitten salamoi oudosti ja piti outoa kuminaa taalla turun seudulla. viikolla eras yo tuossa klo 3am meren paalla outoja valoilmioita ilman aanta. naytti kun olisi pommit rajahtaneet.

Äänestä
  • Joo juuri semmoista! Nimenomaan outoa salamointia, ilman ääntä. Itse Espoossa. Vai että Turussa asti?? Ne välähdykset valaisivat taivaan laajalti, ei ne pilvistä näyttänee tulevan. Vaan itse taivas välähteli ja se piirsi pilvet näkyviin selvästi. Välähdykset vaihtoivat myös paikkaa.

    Olen aivan hämmästynyt etten mistään löydä uutista tästä, sen verran näyttävää ettei tuota ole voinut olla huomaamatta, toki puolen yön aikaan niin monin nukkumassa.

    -avaaja

    Äänestä

Oltiin Seurasaaressa lenkillä. Tummia pilviä nousi Espoon suunnasta peittämään aurinkoa ja jyrisi pitkään, mutta ei salamoinut.,Alkoi tulla kiire autolle, ettei kastuta kun mukana ei ollut sateensuojia.

Kun ehdittiin autolle, alkoi ropista sormenpään kokoisia rakeita konepellille. Helsinkiin ajettaessa ehdittiin raekuuron alta pois. Yhtään salamaa ei näkynyt koko aikana.

Äänestä

Näin taivaan sotaisasti välkehtivän tapaista pilvien takaa etelä karjalassa. Jos ei ukkonen, putinin uusi ase, vierailioita ulkoavaruudesta tulevaisuudesta? jaa sopivasti päivällä huomasin kukkapuskassa erikoisen herhiläisen, sillä oli kuin tavallaan kalanpää koltaan reilu kaksikertainen karva pörriäiseen, liikkuminen kukasta kukaan nopeaa enkä kuvaan viitsinyt vaivautua, tuskin lentävä kalakukko, arvelen et tekninen aikaloikkarien tutkmuslaite silti täytyy joskus kysellä luonnontieteen museolta.

Äänestä
  • Kuoleman pää koi ?

    Äänestä

  • Yhdeistelin maailmanmenoa vankkaa tietäjä dataa seikkoja suurennuslasilla katsoin taivaalle varmistaakseni mitään pokkeavaa liikehdintää ollut havaittavissa ja ynnäilin siivekkään kukista kiinostuneen herhiläisen olevan kokonsa nopeuden puolesta joku jopa etelästä tullut uusi korentolaji joka nopeasti lennnellen peruutti itsensä kukkaan päinvastoin kuin tavanomaisesti kotimaiset herhiläiset menevät vehkeet edellä kukintoon tämä harmahtava pintainen kalanpää olikin äkkikäännos herhiläiskorennon persus.

    Äänestä

Se ukkonen näkyy pimeällä kauemmas kuin kuuluu. Asian voi tarkistaa jostain salama / sadetutkista.

Äänestä
  • Ei ollut ukkonen, ei ollut niin kaukana. Ja välähdykset olivat enemmän keltaisia, ei sinisiä tai kirkkaita. Vain yhdessä vaiheessa näin pitkän vaakasalaman taivaanrannassa, sen täytyi olla kilometrejä tai kymmeniä pitkä, huomioiden etäisyys. Sitten yksi pystysalam, pilven yläpuolella! Eihän se ole mahdollista, varsinkin kun oli puolipilvistä.

    Äänestä

Normaalia elosalamointia, joka vuosi syksyllä oleva ilmiö.

Äänestä

Median luoma hysteria Ukrainan konfliktista alkaa nyrjäyttämään ihmisten psyyken. Kun USA on hyökkäillyt sinne sun tänne, jäitkö kertaakaan kummastelemaan ukkosta?

Äänestä

Ettekö koskaan ole kuulleet elosalamoista?
Salamoi pilvestä toiseen mutta jyrinä ei kuulu koska pilvet ovat korkealla.

Äänestä
  • Niin ja muinoin pilvet oli valkoisia mutta nykyhelsingissä ne ovat keltaisia koska ilma on täynnä saasteita.

    Äänestä

  • No tuo kuulostaa hieman tuolle ilmiölle, olisiko sitten ollut se? Mutta ihmetyttää kun välähtelee välillä vaikka ei ollut kuin pari pilveä...

    Äänestä

Tosiaan elosalamoja. Joskus 90-luvun alussa katselin Hyvinkäältä kun elosalamoi Suomenlahdella ja radiossa mainittiin että Viron puolella oli voimakas ukkonen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

PK-seudulla. Keltaisia salamoja, kuin koko taivaanranta välähteli. Eikä jyrise yhtään. Ja osin pilvetöntä. Melkein kuin maailmanlopun näky kun välähtää pilvien takaa, että pimeää taivasta vasten näkyy laajalti pilvet esiin. Mitähän tuokin on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu