Pakistan tarvitsee 10 miljardia monsuunisateisiin

Anonyymi

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009036434.html
"Pakistan tarvitsee yli 10 miljardia dollaria monsuuni­sateiden tuhojen korjaamiseksi, sanoo ministeri.
Kesäkuussa alkaneet tuhoisat monsuunitulvat ovat saaneet myös elintarvikkeiden hinnat nousemaan nopeasti.
Tavallisten elintarvikkeiden kuten sipulien ja tomaattien hinnat ovat nousseet jopa 40 prosentilla, maan tilastovirasto sanoi perjantaina."

Varmasti suomen hallitus päättää, että suomen on annettava muutama miljardi euroa Pakistanin tukemiseen.
Varmasti tämä nostaa suomessa ruoan hintaa, kuten tomaatin ja sipulin, vaikkei ole edes Pakistanissa kasvaneet, mutta siinä on hyvä tekosyy nostaa taas hintoja, että saadaan suomalaisen talous nollattua.

16

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakistan kuten muutkin islamistiset valtiot tuhoutuu koska vihaavat Jumalaa.
      Pian joudutte huomaamaan että joka vuotisiin katastrofeihin ei enää riitä rahat.

    • Anonyymi

      Sannukka voi hyvinkin antaa tarvittavat miljardit.
      Onhan Pakistan sentään islamistinen maa.

      • Anonyymi

        Niin juuri, Sanna ajatuksissa on Ukraina ja Pakistanistan, ja sen jälkeen me. Paljonko sähköä voi ostaa yhdellä taala miljardilla, siis 1000 miljoonaa taalaa.


    • Anonyymi

      Näin itsekin uutispätkän Ylellä. Miesjoukko vaati Amerikkaa ja EU:ta apuun. Miksi ei Kiinaa ja Venäjää.

      • Anonyymi

        Arabimaissa on miljoonia turhaa rahaa öljystä hoitakoon ne edes joskus jotain.


    • Anonyymi

      Eiköhän noiden Pakistanien ja muiden persläpimaiden pitäisi hoitaa ensin oman väestönsä liikakasvu ? Se aiheuttaa väestön asumisen leviämisen alaville ja tulvaherkille alueille.

      • Anonyymi

        Synagalla opettaa rabbit että kondomi on synti. 😂😂😂


    • Anonyymi

      Miksi USA ei auta Suomea laskemaan sähkön ja kaurahiutaleiden hintaa?
      USA vie Suomen rahat pakottamalla ostamaan kalliita aseita , mitkä Rovajärvellä tuhotaan.

      • Anonyymi

        Joo koittakaa nyt vaan itse laittaa peltoon ruokaa kaavaan vaikka lanttua ja sipulia.


    • Anonyymi

      Muslimit ruikuttakoot muslimeilta ! Joku roti se on oltava kerjäämisessäkin.

    • Anonyymi

      Pakistanistan on ydinasevaltio, kaikki sihen kuluneet ja kuluvat varat kohdistettuna tulvien hallintaan olisi ollut järkevää, tulvat ovat siellä jatkuvasti toistuva ilmiö.

      • Anonyymi

        Menköön tulvat moskeijaan ja aseisiin.


    • Anonyymi

      Kusettaa teitä koko maapallo ! Huijauksiin.

    • Anonyymi

      Miten niin vain Pakistanissa tulvii, kun vierellä on mm Intia, eikä Intiassa ole monsuunisateet tulvia aiheuttaneet,onhan sielläkin suuri joki. Tai onko vain uutisoitu Pakistanista, kun siellä terroristeja nyt kovasti harmittaa kun itsemurhavöillä varustautuneet terroristit ei voi toreilla räjäyttää kun torit on veden vallassa.
      Tulee mieleen, että ilmastohysteerikot valitsee heille sopivimmat paikat missä on jotain luonnon aiheuttamaa tapahtumaa.
      Monsuunisateet tulevat vaikka ajaisit sähköautolla ja söisit kasviksia ja turpeen tuotanto lopetettaisiin ja Saksa ei saisi kaasua tippaakaan Venäjältä. Ja saunaa ei puilla lämmitettäisi. Ja sähkö ja ruoka olisi vain rikkaiden huvia.
      Että jotkut luonnontapahtumat vain tulevat tiettyinä aikoina vuodesta toisinaan kovempina ja toisinaan vähempinä. Eli ei makaaminen Mannerheimintiellä muuta monsuunisateiden paikkaa tai suuntaa.

    • Anonyymi

      Papua uudessa quineassa merenpinta nousee.
      pyytävät suomelta 6 miljardia apuun ensalkuun.

    • Anonyymi

      Muslimeja ei pidä auttaa yhtään kun vihaavat kristittyjä ja syyttävät vääräuskoisiksi.Jääkööt ne tuhot siellä levälleen, jotta joku edes tajuaa imaamiensa hupattavan saatanallisia säkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6442
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      523
      4477
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3003
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      131
      1214
    5. 43
      1151
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      866
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      852
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      824
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      781
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe