https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009036434.html
"Pakistan tarvitsee yli 10 miljardia dollaria monsuunisateiden tuhojen korjaamiseksi, sanoo ministeri.
Kesäkuussa alkaneet tuhoisat monsuunitulvat ovat saaneet myös elintarvikkeiden hinnat nousemaan nopeasti.
Tavallisten elintarvikkeiden kuten sipulien ja tomaattien hinnat ovat nousseet jopa 40 prosentilla, maan tilastovirasto sanoi perjantaina."
Varmasti suomen hallitus päättää, että suomen on annettava muutama miljardi euroa Pakistanin tukemiseen.
Varmasti tämä nostaa suomessa ruoan hintaa, kuten tomaatin ja sipulin, vaikkei ole edes Pakistanissa kasvaneet, mutta siinä on hyvä tekosyy nostaa taas hintoja, että saadaan suomalaisen talous nollattua.
Pakistan tarvitsee 10 miljardia monsuunisateisiin
16
67
Vastaukset
- Anonyymi
Pakistan kuten muutkin islamistiset valtiot tuhoutuu koska vihaavat Jumalaa.
Pian joudutte huomaamaan että joka vuotisiin katastrofeihin ei enää riitä rahat. - Anonyymi
Sannukka voi hyvinkin antaa tarvittavat miljardit.
Onhan Pakistan sentään islamistinen maa.- Anonyymi
Niin juuri, Sanna ajatuksissa on Ukraina ja Pakistanistan, ja sen jälkeen me. Paljonko sähköä voi ostaa yhdellä taala miljardilla, siis 1000 miljoonaa taalaa.
- Anonyymi
Näin itsekin uutispätkän Ylellä. Miesjoukko vaati Amerikkaa ja EU:ta apuun. Miksi ei Kiinaa ja Venäjää.
- Anonyymi
Arabimaissa on miljoonia turhaa rahaa öljystä hoitakoon ne edes joskus jotain.
- Anonyymi
Eiköhän noiden Pakistanien ja muiden persläpimaiden pitäisi hoitaa ensin oman väestönsä liikakasvu ? Se aiheuttaa väestön asumisen leviämisen alaville ja tulvaherkille alueille.
- Anonyymi
Synagalla opettaa rabbit että kondomi on synti. 😂😂😂
- Anonyymi
Miksi USA ei auta Suomea laskemaan sähkön ja kaurahiutaleiden hintaa?
USA vie Suomen rahat pakottamalla ostamaan kalliita aseita , mitkä Rovajärvellä tuhotaan.- Anonyymi
Joo koittakaa nyt vaan itse laittaa peltoon ruokaa kaavaan vaikka lanttua ja sipulia.
- Anonyymi
Muslimit ruikuttakoot muslimeilta ! Joku roti se on oltava kerjäämisessäkin.
- Anonyymi
Pakistanistan on ydinasevaltio, kaikki sihen kuluneet ja kuluvat varat kohdistettuna tulvien hallintaan olisi ollut järkevää, tulvat ovat siellä jatkuvasti toistuva ilmiö.
- Anonyymi
Menköön tulvat moskeijaan ja aseisiin.
- Anonyymi
Kusettaa teitä koko maapallo ! Huijauksiin.
- Anonyymi
Miten niin vain Pakistanissa tulvii, kun vierellä on mm Intia, eikä Intiassa ole monsuunisateet tulvia aiheuttaneet,onhan sielläkin suuri joki. Tai onko vain uutisoitu Pakistanista, kun siellä terroristeja nyt kovasti harmittaa kun itsemurhavöillä varustautuneet terroristit ei voi toreilla räjäyttää kun torit on veden vallassa.
Tulee mieleen, että ilmastohysteerikot valitsee heille sopivimmat paikat missä on jotain luonnon aiheuttamaa tapahtumaa.
Monsuunisateet tulevat vaikka ajaisit sähköautolla ja söisit kasviksia ja turpeen tuotanto lopetettaisiin ja Saksa ei saisi kaasua tippaakaan Venäjältä. Ja saunaa ei puilla lämmitettäisi. Ja sähkö ja ruoka olisi vain rikkaiden huvia.
Että jotkut luonnontapahtumat vain tulevat tiettyinä aikoina vuodesta toisinaan kovempina ja toisinaan vähempinä. Eli ei makaaminen Mannerheimintiellä muuta monsuunisateiden paikkaa tai suuntaa. - Anonyymi
Papua uudessa quineassa merenpinta nousee.
pyytävät suomelta 6 miljardia apuun ensalkuun. - Anonyymi
Muslimeja ei pidä auttaa yhtään kun vihaavat kristittyjä ja syyttävät vääräuskoisiksi.Jääkööt ne tuhot siellä levälleen, jotta joku edes tajuaa imaamiensa hupattavan saatanallisia säkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1333688Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,813193SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.852614Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72406Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2412320Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392196- 42949
- 95938
- 53829
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16800