Kuinka moni pyöräilijä, jalankulkija tai siis yleensäkin ilman metallista suojakuorta joutui raekuuroon? Miten tuollainen raekuuro kohtelee puuvillapaidassa kulkijaa?
Miten käy vanhuksen tai lapsen jos joutuu monisenttisten rakeiden lyömäksi?
Uutisissa puhuttu vain autoista ja lommojen korvaamisesta.
Vai eikö kukaan ollut ulkona tuolloin ilman autoa.
Sunnuntainen raekuuro ja jalankulkijat
8
90
Vastaukset
- Anonyymi
Ei muutakun kiireesti johki katokseen tai puun alle jos ei parempaa suojaa löydy itse jouduin aikoinaan kovaan raekuuroon oli vain t-paita äkkiä puun alle pari mustelman alkaua kerkes tulla käsiin kyllä kypärä pitäs olla mukan tuolta varalta aina kyllä kopsahteli ei ihan heti unohodu.
- Anonyymi
Minä myös pääsin alikulkutunneliin jalkakäytävällä aikoinaan. Rakeet tuollon ehkä sentin kokoisia, AINOASTAAN siis sentin, mutta tuntuivat isoilta ja pelottavilta.
Kai tuollaiset todella isot tulevat oksien läpi etteivät puut suojaa. Tai jossain aukealla paikalla, niin miten käy.
Ihmetyttää yhä enemmän että tuo ei kiinnosta uutisiakaan. Eikö kannata olla kiitollinen jos on sattunut olemaan autossa? - Anonyymi
Vetikö sanna rakeen nenään?
- Anonyymi
Miltä tuntuu poliitikoista tmv., joita pommitetaan kananmunilla???
- Anonyymi
Etelä amerikassa, en muista missä siellä, satoi muutama vuosi sitten koripallon kokoisia rakeita. Kaikki talot menivät aivan liiskaksi ja ruumiita tuli. Autoista ei ollut kuin peltikasa jäljellä.
- Anonyymi
Ihanko totta on tuo tarina? Tiedän kyllä, että on paljon asioita, joista ei julkisuudessa kerrota. Mutta missä tuo siis tapahtui ja mikä on tietolähteesi?
- Anonyymi
No mites täällä Suomessa, ei ole siis kukaan tullut kertomaan miten kävi kun makaa jossain ojanpohjalla eikä herää enää. Noinko?
Mutta siis uutisia ei kiinnostanut muu kuin autojen vakuutusten kattavuus.
- Anonyymi
Meiltä meni auto ja autotallin valokate. En tiedä miten aurinkopaneelien kävi. Kuka on tarkistanut Espoossa paneelien kunnon? Haluaisin tietää kun en kiipeile katolle ikäni ym. vuoksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3076694Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai585863Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945344Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi624122Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383348Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533264Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293028Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112272Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?401143