Vetyautoilun USKOTTAVUUDEN mittarit.

Anonyymi

Vetyautoilun uskottavuutta voidaan mitata sillä että mitä oikean elämän todisteita löytyy että se todella kiinnostaa ihmisiä. Jos yksikin näistä puuttuu, niin vetyautoilu ei yleisty merkittävästi vaikka kuinka valheellisesti hehkutetaan vetyautoilua netissä.

- Kilpailukykyinen hinta vedylle kuluttajalle pumpulla muihin käyttövoimiin verrattuna.
- Kuluttajan mielestä kohtuullinen vetyauton hinta suhteessa muihin käyttövoimiin.
- Vetytankkausasemien määrä pitää olla kuluttajalle riittävä jotta sujuva liikkuminen on mahdollista vetyautolla eikä tarvitse erikseen ajaa sivuun pitkiä matkoja vetytankkausta varten (ajan ja rahan hukkaaminen).
- Vetyautojen myyntitilastot kasvavat joka vuosi selvästi lisää eli kertoo siitä että jotain ne tarjoavat enemmän kuluttajalle jotta vetyauto valitaan käyttövoimaksi (myös seuraaksi autoksi).
- Vetyautoja myös valmistettaan useamman automerkin toimesta useamman erilaisen kuluttajan tarpeisiin (toinen tarvitsee farmarin, toinen urheiluauton jne).
- Vetyä pitää pystyä toimittamaan ajoissa vetytankkausasemille, jotta jonoa ei synny kun vety loppuu asemalta kokonaan (tapaus Kalifornia).
- Vetytankkausasemia pitää tulla joka vuosi lisää vetyautojen myyntitilastojen kasvaessa (vertaa Ruotsi ja Norja jossa vain 4kpl vetytankkausasemia noin 20v jälkeen ja tapaus Kalifornia missä jatkuvia vetytankkausjonoja koska vetytankkausasemia liian vähän suhteessa vetyautokantaan).
- Huolto ja korjaamoverkosto pitää olla riittävän hyvä vetyautoja varten kuluttajan mielestä, sillä yli 100km matka vetyauton vieminen huoltoon/korjaukseen ei innosta pitkässä juoksussa.

Toimiva vetyautoilu on monen tekijän summa. Jos yksikin seikka on pielessä, niin suosiota ei voida saavuttaa. Voidaan aina hehkuttaa vetyautoilua netissä, mutta kun aletaan kysymään oikean elämän todisteita (infra) niin siihen se hehkutus sitten jääkin. Pelkkä "odota vielä pari vuotta niin näet" sillä tätä odottelua on jo jopa 90-luvulta saakka hehkutettu. Lihaa (infraa) luiden (nettihehkutus) ympärille siis kaivataan.

Jäikö joku kohta puuttumaan mikä on melko avainasemassa vetyautojen yleistymisessä eli uskottavuudessa että nyt ollaan tosissaan rakentamassa vetyautoilun tulevaisuutta?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmiset keskenään puhuu mielellään vetyautoista vaikka työpaikan kahvipyödässä. Jotenkin vetyautojen tulee olla mielenkiintoisia ihmisten mielestä, jotta tekniikkaan tutustuminen edistyy ja ostopäätös lähestyy.

    • Anonyymi

      Monet mittarit näyttävät selvästi miinusta Suomessa. Ei tule toistaiseksi vetyliikenne toteutumaan vaikka kuinka valehdeltaisiin netissä niiden suosiosta. Näytöt vetyautojen hyväksi puuttuu täysin. Ihan pelkästään sellainen luku että monessa maassa vetyautojen määrä on pyöreästi 0,0%.... 20 vuoden yrittämisen jälkeen... kertoo jo paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe