Vetyautoilun uskottavuutta voidaan mitata sillä että mitä oikean elämän todisteita löytyy että se todella kiinnostaa ihmisiä. Jos yksikin näistä puuttuu, niin vetyautoilu ei yleisty merkittävästi vaikka kuinka valheellisesti hehkutetaan vetyautoilua netissä.
- Kilpailukykyinen hinta vedylle kuluttajalle pumpulla muihin käyttövoimiin verrattuna.
- Kuluttajan mielestä kohtuullinen vetyauton hinta suhteessa muihin käyttövoimiin.
- Vetytankkausasemien määrä pitää olla kuluttajalle riittävä jotta sujuva liikkuminen on mahdollista vetyautolla eikä tarvitse erikseen ajaa sivuun pitkiä matkoja vetytankkausta varten (ajan ja rahan hukkaaminen).
- Vetyautojen myyntitilastot kasvavat joka vuosi selvästi lisää eli kertoo siitä että jotain ne tarjoavat enemmän kuluttajalle jotta vetyauto valitaan käyttövoimaksi (myös seuraaksi autoksi).
- Vetyautoja myös valmistettaan useamman automerkin toimesta useamman erilaisen kuluttajan tarpeisiin (toinen tarvitsee farmarin, toinen urheiluauton jne).
- Vetyä pitää pystyä toimittamaan ajoissa vetytankkausasemille, jotta jonoa ei synny kun vety loppuu asemalta kokonaan (tapaus Kalifornia).
- Vetytankkausasemia pitää tulla joka vuosi lisää vetyautojen myyntitilastojen kasvaessa (vertaa Ruotsi ja Norja jossa vain 4kpl vetytankkausasemia noin 20v jälkeen ja tapaus Kalifornia missä jatkuvia vetytankkausjonoja koska vetytankkausasemia liian vähän suhteessa vetyautokantaan).
- Huolto ja korjaamoverkosto pitää olla riittävän hyvä vetyautoja varten kuluttajan mielestä, sillä yli 100km matka vetyauton vieminen huoltoon/korjaukseen ei innosta pitkässä juoksussa.
Toimiva vetyautoilu on monen tekijän summa. Jos yksikin seikka on pielessä, niin suosiota ei voida saavuttaa. Voidaan aina hehkuttaa vetyautoilua netissä, mutta kun aletaan kysymään oikean elämän todisteita (infra) niin siihen se hehkutus sitten jääkin. Pelkkä "odota vielä pari vuotta niin näet" sillä tätä odottelua on jo jopa 90-luvulta saakka hehkutettu. Lihaa (infraa) luiden (nettihehkutus) ympärille siis kaivataan.
Jäikö joku kohta puuttumaan mikä on melko avainasemassa vetyautojen yleistymisessä eli uskottavuudessa että nyt ollaan tosissaan rakentamassa vetyautoilun tulevaisuutta?
Vetyautoilun USKOTTAVUUDEN mittarit.
Anonyymi
2
142
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset keskenään puhuu mielellään vetyautoista vaikka työpaikan kahvipyödässä. Jotenkin vetyautojen tulee olla mielenkiintoisia ihmisten mielestä, jotta tekniikkaan tutustuminen edistyy ja ostopäätös lähestyy.
- Anonyymi
Monet mittarit näyttävät selvästi miinusta Suomessa. Ei tule toistaiseksi vetyliikenne toteutumaan vaikka kuinka valehdeltaisiin netissä niiden suosiosta. Näytöt vetyautojen hyväksi puuttuu täysin. Ihan pelkästään sellainen luku että monessa maassa vetyautojen määrä on pyöreästi 0,0%.... 20 vuoden yrittämisen jälkeen... kertoo jo paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit765900KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2764783Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202598Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282503Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881542Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro141430- 1051367
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281316seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1081264Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191221