Vetyautoilun uskottavuutta voidaan mitata sillä että mitä oikean elämän todisteita löytyy että se todella kiinnostaa ihmisiä. Jos yksikin näistä puuttuu, niin vetyautoilu ei yleisty merkittävästi vaikka kuinka valheellisesti hehkutetaan vetyautoilua netissä.
- Kilpailukykyinen hinta vedylle kuluttajalle pumpulla muihin käyttövoimiin verrattuna.
- Kuluttajan mielestä kohtuullinen vetyauton hinta suhteessa muihin käyttövoimiin.
- Vetytankkausasemien määrä pitää olla kuluttajalle riittävä jotta sujuva liikkuminen on mahdollista vetyautolla eikä tarvitse erikseen ajaa sivuun pitkiä matkoja vetytankkausta varten (ajan ja rahan hukkaaminen).
- Vetyautojen myyntitilastot kasvavat joka vuosi selvästi lisää eli kertoo siitä että jotain ne tarjoavat enemmän kuluttajalle jotta vetyauto valitaan käyttövoimaksi (myös seuraaksi autoksi).
- Vetyautoja myös valmistettaan useamman automerkin toimesta useamman erilaisen kuluttajan tarpeisiin (toinen tarvitsee farmarin, toinen urheiluauton jne).
- Vetyä pitää pystyä toimittamaan ajoissa vetytankkausasemille, jotta jonoa ei synny kun vety loppuu asemalta kokonaan (tapaus Kalifornia).
- Vetytankkausasemia pitää tulla joka vuosi lisää vetyautojen myyntitilastojen kasvaessa (vertaa Ruotsi ja Norja jossa vain 4kpl vetytankkausasemia noin 20v jälkeen ja tapaus Kalifornia missä jatkuvia vetytankkausjonoja koska vetytankkausasemia liian vähän suhteessa vetyautokantaan).
- Huolto ja korjaamoverkosto pitää olla riittävän hyvä vetyautoja varten kuluttajan mielestä, sillä yli 100km matka vetyauton vieminen huoltoon/korjaukseen ei innosta pitkässä juoksussa.
Toimiva vetyautoilu on monen tekijän summa. Jos yksikin seikka on pielessä, niin suosiota ei voida saavuttaa. Voidaan aina hehkuttaa vetyautoilua netissä, mutta kun aletaan kysymään oikean elämän todisteita (infra) niin siihen se hehkutus sitten jääkin. Pelkkä "odota vielä pari vuotta niin näet" sillä tätä odottelua on jo jopa 90-luvulta saakka hehkutettu. Lihaa (infraa) luiden (nettihehkutus) ympärille siis kaivataan.
Jäikö joku kohta puuttumaan mikä on melko avainasemassa vetyautojen yleistymisessä eli uskottavuudessa että nyt ollaan tosissaan rakentamassa vetyautoilun tulevaisuutta?
Vetyautoilun USKOTTAVUUDEN mittarit.
Anonyymi
2
153
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset keskenään puhuu mielellään vetyautoista vaikka työpaikan kahvipyödässä. Jotenkin vetyautojen tulee olla mielenkiintoisia ihmisten mielestä, jotta tekniikkaan tutustuminen edistyy ja ostopäätös lähestyy.
- Anonyymi
Monet mittarit näyttävät selvästi miinusta Suomessa. Ei tule toistaiseksi vetyliikenne toteutumaan vaikka kuinka valehdeltaisiin netissä niiden suosiosta. Näytöt vetyautojen hyväksi puuttuu täysin. Ihan pelkästään sellainen luku että monessa maassa vetyautojen määrä on pyöreästi 0,0%.... 20 vuoden yrittämisen jälkeen... kertoo jo paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708