luin järkytyksekseni

..että pohjanmaan puolella rannikolla missä silakkaa pyydetään niin pyydetään MINKIN REHUKSI. NIIKU mitä? Sitten luin artikkelin pohjanlahden toiselta puolelta RUOTSISTA että ei löydy kunnon kokosta silakkaa ihmisten RUUAKSi. NO EI KAi kun suomALAISET vetää ne pikkusilakatkin MINKINREHUKSI tällä puolella lahtee.

VOI tätä pölvästien määrää tässä maassa. Melkein itkisi jos kehtaisi.No kai rahallakin on jotain tekemistä tämän asian kanssa.
593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Me on syöty monta vuotta rehusilakkaa, kun kaveri sitä haki pakettiautolla Loviisan läheltä kalastajilta. Ihan hyvää silakkaa, joukossa vaan niin eri kokoisia, mutta isot pistettiin savustukseen ja pieniä pannulle paistumaan.
Kaveri haki sitä vanhalla pakettiautolla isoissa styrox laatikossa jäitettynä kerran viikossa, ei ollut kallista ja hyvää oli. Kaveri vaan kuoli sairaskohtaukseen joitakin aikoja sitten kovien helteiden aikaan, kun jo ikää oli jonkin verran. Nyt vaan pitäisi kehittää joku toinen kaveri hakemaan sitä rehusilakkaa sieltä kalastajilta.

Paljon menee ihan hyvää silakkaa rehuksi, sillä rehulla kasvatetaan kirjolohia ja sampia.

Äänestä

Mäkin voisin ostaa jos jostain niitä kalastajia löytys. Asun pk-seudulla ja meren äärellä vielä kaiken lisäksi. Satamia piisaa. Autoa ei ole eikä kontakteja.Lisäksi oon kattonut noita hoitokalastusjuttuja kun kelpaisi ne monen sorsimat särkikalatkin.

Äänestä
  • Holger myy silakkaa suoraan troolarista. Ikävä kyllä toisessa kaupungissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Holger myy silakkaa suoraan troolarista. Ikävä kyllä toisessa kaupungissa.

    Mikä ongelma tuo on, porukalla vaan haette niitä silakoita sieltä, niin meilläkin tehtiin vuosikaudet, että yksi hakee vanhalla pakettiautolla ison lastin rehusilakkaa ja kulut jaetaan porukan kesken. Isot silakat savustukseen ja pienet pannulla paistettuna.

    Äänestä

Juu kalastuksen järkevyys kun menee minkin rehuksi. Hitto tuore silakka savustettuna. Täytys itse saada aikaseks ja ostaa silakoita ja paistaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

..että pohjanmaan puolella rannikolla missä silakkaa pyydetään niin pyydetään MINKIN REHUKSI. NIIKU mitä? Sitten luin artikkelin pohjanlahden toiselta puolelta RUOTSISTA että ei löydy kunnon kokosta silakkaa ihmisten RUUAKSi. NO EI KAi kun suomALAISET vetää ne pikkusilakatkin MINKINREHUKSI tällä puolella lahtee.

VOI tätä pölvästien määrää tässä maassa. Melkein itkisi jos kehtaisi.No kai rahallakin on jotain tekemistä tämän asian kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu