Aiemmin pakkoruotsi päätettiin aloittaa jo 6. luokalta kun se on aiemmin ollut vuotta myöhemmin ja nyt pakkoruotsin tunteja lisätään:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/89f1b998-0271-4cad-a94f-6c68fe8a7cf7
Mutta mitä tehdään pakkoruotsilla kun se ei edes kelpaa vaasalaisille jos joutuvat Seinäjoella sairaalaan. Vaasasta joudutaan kuitenkin tilaamaan tulkki paikalle vaikka kaikki seinäjokiset on pakotettu opiskelemaan pakkoruotsia.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/89f1b998-0271-4cad-a94f-6c68fe8a7cf7
Mutta mitä tehdään pakkoruotsilla kun se ei edes kelpaa vaasalaisille jos joutuvat Seinäjoella sairaalaan. Vaasasta joudutaan kuitenkin tilaamaan tulkki paikalle vaikka kaikki seinäjokiset on pakotettu opiskelemaan pakkoruotsia.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hallituspuolueiden tasajako määrärahojen jaossa.
Jokaiselle jotain eikä mistään säästetä koska vaalit tulossa....imakon säilytys sekä hoitakoon tulevat kiristykset.
Pakkoruotsia paa svenska teatern .
Hyvä tasapainottaa tuota kieliopintoja pohjolassa.
Ruotsi pienentää suomenkielisiä opintoja kouluissa ja Suomi lisää ruotsin opettamista suomenkielisille.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Länsipohjan_kysymys
Nykyisen hallituksen aikana on kyseistä sivua sensuroitu.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Länsipohjan_kysymys
Länsipohjan+kysymys
Siirry+navigaatioon
Siirry+hakuun
Länsipohjan+kysymys+koski+suomenkielisten+asemaa+osassa+Ruotsin+nykyisten+Norrbottenin+ja+Lapin+alueesta.
Länsipohjan+kysymys+viittaa+1800-luvun+lopun+ja+1900-luvun+alun+aikana+käytyyn+keskusteluun+suomenkielisen+vähemmistön+asemasta+Ruotsin+Länsipohjassa+sekä+jopa+ehdotuksesta+liittää+alue+Suomeen.+Norrbottenin+maakunnassa+oli+merkittävä+suomalaisvähemmistö,+jonka+asuma-aluetta+kutsuttiin+finnbygdeniksi.+Tornionjokilaaksossa+suomalaisen+väestön+osuus+oli+kaikkein+suurin+1930-luvulla,+noin+70+%+väestöstä.[1]
Kysymyksen+kytkeytyessä+Ruotsin+ja+Suomen+kiistaan+Ahvenanmaan+hallinnasta,+Länsipohjan+suomalaiskansallista+liikehdintää+vahvistamaan+perustettiin+vuonna+1919+varta+vasten+Länsipohjan+toimikunta.
Sisällys
++++1+Suomalaisväestön+ruotsalaistamispolitiikka
++++2+Kirkollinen+kielipolitiikka
++++3+Länsipohjan+toimikunta
++++4+Toimikunnan+jälkeinen+aika
++++5+Katso+myös
++++6+Lähteet
++++++++6.1+Viitteet
++++7+Aiheesta+muualla
Suomalaisväestön+ruotsalaistamispolitiikka
Ruotsin+valtio+päätti+1880-luvulta+lähtien+soveltaa+uutta+koulupolitiikkaa,+jonka+tavoitteena+oli+saada+koulujärjestelmä+kokonaan+ruotsinkieliseksi.+1800-luvun+alusta+lähtien+suomen+kieli+oli+alueella+pääasiallisena+opetuskielenä,+mutta+uuden+ruotsalaistamispolitiikan+seurauksena+suomen+asema+laski+opetuskielestä+oppiaineeksi+ja+siitäkin+vielä+osittain+"kielletyksi+kieleksi".+Suomen+puhuminen+välitunneillakin+oli+kiellettyä+joissakin+kouluissa+1900-luvun+alkuvuosikymmeninä.[2]
Myös+jumalanpalveluksia+alettiin+järjestämään+suomen+sijasta+enemmän+ruotsilla,+ja+vaatimus+Länsipohjan+pappien+suomen+kielen+taidosta+poistettiin.+Etenkin+Härnösandin+hiippakunnan+piispat+Lars+Landgren+ja+Martin+Johansson+tulivat+tunnetuksi+rajaseutuun+kohdistuvan+ruotsalaistamispolitiikan+kannattajina.+Luulajaan+perustettiin+vuonna+1904+oma+hiippakuntahallitus,+jonka+tärkeimpänä+tavoitteena+oli+suomalaisten+integroiminen+ruotsalaiseen+kulttuuriin.[2]
Suomi ruotsalaistuu pikkuhiljaa.
Älä unta näe!
Ruotsinkieltä pakotetaan lukemaan kouluissa, mutta siihen SE sitten jääkin. Nykyaikana kun kaikki ottavat sen englanninkielen ykkösvaihtoehdoksi. Sillä kun mennään pitkälle opiskelu- maailmassa ja työmaailmassakin.
Ihminen joka puhuu ruotsia ja suomea osaa myöskin englantia, koska englantia on kouluissa opetettu jo vuodesta 1970 alkaen. Ruotsinkieli oli vapaa ehtoinen, mutta Yliopistomaailmassa sitä pitää osata ns, virkamies ruotsia.
Mutta, kaikesta selviää, kun on terävä älyinen ja toimelias.
Pakkosuomen puhumista rannikkoruottalaisille seuraavat sata vuotta.
YLE haastatteli Pietarsaaresta Ruotsiin töihin lähtenyttä suomenruotsalaista.
Kertoi että työkaverit olivat hänelle sanoneet että eihän se suomi niin vaikea kieli olekaan kun olivat hänen puheestaan muutaman sanan sieltä täältä ymmärtäneet.
Hän oli puhunut heille suomenruotsia.
Suomenruotsilla ei pärjää missäänmuualla maailmassa kuin Suomen ruotsinkielisillä alueilla eikä sitä tarvita muuhun kuin suomenruotsalainen herraskansan palvelemiseen.
Suomi turvautuu vaikeina aikoina Ruotsin tukeen.
Onko kaikki inkkarit veneessä?
Ruotsi ei ole auttanut pyyteettömästi koskaan suomalaisia. Suomen kieli on ollut aina suuri musta mörkö ruotsalaisille.
Suomalaisuus on pyyhitty pois Ruotsista kovalla kädellä ja meidän on pitänyt myöntyä ruotsalaisen kulttuurin syöttämiseen kansalle jokaisen saadun avun myötä.
aloitus oli provokaatio .mutta toki eipä tässä maakunnassa tarvitse opettaa mitään kieltä ei edes äidinkieltä. pohjanmaan murre riittää hyvin
Eihän suomalainen voi vaihtaa kahta, opetella ruotsin kieltä ja äänestää rkp:tä.
Taistellaan vain oman kielemme ja kulttuurin puolesta kaikin mahdollisin keinoin. Olemme joka puolelta joutuneet taipumaan niin karjalassa, pohjoisnorjassa kuin ruotsin alueella.
Jopa Englanti sai viime sodan rauhansopimuksessa klausuulin kielellisesta ohjelmasta suomalaisille.
seinäjoella kuule katukuvas tosi paljon venäjää ja viroa. pohjanmaan pietari
Otsikossa PAKKORUOTISA aivan pakko kysyä mitä koulua aloittaja mahtanut käydä? Jäänyt varmaan peruskoulu itsellä väliin, tai sitten ihan pesunkestävä idootti persu
komppaan edellistä perus seinäjokinen sini lippis jolla perse vilkkuu kun räkä leussa mesotaan kaljabaarissa..tietämättä mitä tosielämässä tapahtuu
Kieli kuin kieli. Lisää kielikoulutusta Suomen kouluihin kotipaikan alueesta riippumatta. Pysyy aivot kunnossa pidempään elämässä.
Ruosi opiskellaan Suomessa yhä enemmän ja enemmän.
kyllä nyt oikeasti pitäisi ahdasmielistä etelä-pohjanmaata ruveta käännyttämään jo körttiopeista pois..rannanjärvi on kuollu ja 2022 mennään...
Körttiläisyydellä ja ruotsinkielellä ei ole mitään tekemistä keskenään. Ruotsinkieli on jo maantieteellisistä syistä Seinäjoella erittäin tärkeä oppia.
Mitäs jos suomenruotsalaiset viimeinkin opettelisi suomea? Suurta säästöä kun pieni vähemmistö viimein opettelisi suomea niin ei tarvitsisi kenenkään enää puhua ruotsia.
Voitaisiin kansainvälistyä niinkuin Ruotsissakin ja opetella lukuisia muita kieliä.
Pakkoruotisa meilee syötettä, sanon et ei kiittos