Monet rokotetut sanovat koronan sairastettuaan, että tauti olisi ollut vakavampi ilman rokotuksia.
Itse sanon silloin, että työnnettyäni pääni perseeseeni selkä kipeytyi pahasti, mutta kuinka selkä olisi voinut kipeytyä vielä vakavammin, jos en olisi työntänyt päätä perseeseeni lainkaan.
Itse sanon silloin, että työnnettyäni pääni perseeseeni selkä kipeytyi pahasti, mutta kuinka selkä olisi voinut kipeytyä vielä vakavammin, jos en olisi työntänyt päätä perseeseeni lainkaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Nykyinen koronavirus ei aiheuta vakavaa tautia ja rokotus tepsii ainostaan vakavaan tautiin. Joten nyt pitäisi kehittää rokote joka tepsii lievään tautimuotoon tai joka estäisi edes tartuntoja.
Ei yhtään rokotetta korona oli läheshuomaamaton samoin kavereilla ja kaikilla joilla ei rokotuksia.
Näin lievän taudin takia en riskeeraa terveyttäni kokeellisella mrna rokotteella
jolla nyt eniten haittavaikutuksia maailman historiassa.
Suurimmat haitat tulossa päin toki media hehkutta ne koronan jälkitaudiksi taas.
Juuri tuttavapariskunta vähän aikaa sitten kehui hakevansa 4. boosterin. Tällä viikolla tuli tekstari kiroilujen kera. Olivat molemmat saaneet ensimmäisen koronatautinsa ja toipuneet sen verran, että pystyivät tekemään jotain muutakin kuin sairastamaan. Tauti oli iskenyt heti piikkien jälkeen, eikä se ollut mikään helppo versio. Onneksi selvisivät tällä kertaa vielä hengissä.
Tässä yksi syy, miksi näin käy: https://www.nih.gov/news-events/news-releases/niaid-statement-astrazeneca-vaccine
Astra Zeneca on toimittanut vanhentunutta tietoa viranomaisille ja peitellyt saamiaan koetuloksia, jotta myyntilupa heltisi. Piikit eivät anna sitä suojaa taudilta, millä niitä on ihmisille myyty. Paremman suojan saa, kun jättää piikit ottamatta.
Harmittava juttu. Siis jos se olisi totta. Miten näillä rokote"kriitikoilla" on aina joku tuttava, jolle on käynyt näin? :D
Mikä sinua naurattaa tässä?
Koronapsykoosissa olevalla rokotetulla on aina myös rokottamattomia tuttuja, jotka ovat kuolleet koronaan.
Oma perheenjäsen sai rokotevaurion.
Tämän takia jätin rokotteet ottamatta ja minusta tuli kieltämättä hieman "kriittinen" ja on luonnollista, että törmäämme muihin vastaaviin tapauksiin.
Itselle esim. työpaikalla muutama tuli hissukseen avautumaan omista vastaavista tapauksista.
En ole ollut "suuna ja päänä" tai neuvomassa ketään, kannattaako piikki ottaa vai ei.
Lääkäreillä olisi myös petraamisen paikka. Potilas joka kertoo vamman tulleen rokotteen jälkeen, saa lääkäreiltä hyvin holhoavan ja ylimielisen vastauksen: potilas on heti salaliittoteoreetikko jolla on päähänpinttymä rokotteen yhteydestä vaivoihinsa.
Julkisuudessa ei puhuta mitään ja lääkärit kieltäytyvät edes keskustelemasta aiheesta, niin on luonnollista, että saman vamman saaneet ihmiset löytävät toisensa ja ystävystyvät, koska vertaistuki on tärkeää. Esim. perheenjäsenelleni alkoi ihan tuntemattomat ihmiset soitteleen tyyliin: "kuulin kaverinkaverinkaverilta että sulle kävi noin, mulla on sama tilanne, voitaisko tavata ja vaihtaa kokemuksia?"
Kieltämättä ajattelen että ilman rokotuksia mulle voi käydä myös todella huonosti, mutta enemmän kuin koronaa, pelkään rokotteiden haittavaikutuksia.
Joo, rokotteet on varmasti ihan turvallisia, mutta kun on aika paljon saanut uusia tuttavia, jotka on saaneet niistä haittoja, niin kieltämättä ne haitat näyttää "määräänsä suuremmilta" kun niille tarinoille on "herkistynyt".
Ja piikkipelkoisella aina sukulaisia 3-4 piikin jälkeen kuolleet välittömästi viimeisen piikin jälkeen ja yleensä siihen piikkiin.
"Potilas joka kertoo vamman tulleen rokotteen jälkeen, saa lääkäreiltä hyvin holhoavan ja ylimielisen vastauksen: "
Enpä usko että saa - ethän sinä voit sitä tietää. Lääkäri kuitenkin tietää että osa ihmisistä - kuten tuttavistasikin - pitää helposti ajallista yhteyttä syy-yhteytenä. Lisäksi rokotteen yhteydestä "vammaan" ei siinä vaiheessa ole vielä mitään todisteita - vaikka tuttavistasi kuinka siltä tuntuisi.
Anna olla jo ton lässytyksen. Sä otit piikit ja kärsit nyt seuraukset jos niitä tulee. Et sä saa ketään sinne piikille enää psyykattua. Hölmöt hakivat kiiressä omansa ja fiksuimmat seuraavat koetta sivusta.
ilmeisesti piikkirumba alkaa loppua.
Briteissä on kaikessa hiljaisuudessa kielletty covid-piikit alle 12v- terveiltä lapsilta.
Mikään valtamedia ei ole kirjoittanu asiasta mutta raivostuneet äidit ovat riehuneet somessa, että vein "Pikku Timin" 2.piikille ja sitä ei suostuttu antamaan, onko tietoa rokotuspisteistä, missä vielärokotetaan myös terveitä lapsia..."
Pian on käynyt selväksi, että mistään Briteissä ei laillisesti saa piikkiä terveelle, alle 12v. lapselle.
Tanskassa tuli uusi sääntö, että alle 50v. terveet tanskalaiset eivät enää saa covid-piikkiä.
Koska suurin osa tanskalaisista on jo piikitetty ja buusteroitu ja sairastanut myös taudin.
Ikävää siis heidän kannaltaan, jotka eivät ole ottaneet ensimmäistäkään piikkiä ja haluaisivat matkustaa esim. jenkkeihin, mihin vaaditaan todistukset otetuista piikeistä. Nyt niitä ei enää saa.
"Pian on käynyt selväksi, että mistään Briteissä ei laillisesti saa piikkiä terveelle, alle 12v. lapselle."
Linkki tähän tietoon unohtui.
Eri: mä googlasin "uk covid vaccinen under 12"
ja heti tuli ensimmäisenä NHS:n (brittien THL) tiedote asiasta, että alle 12-vuotiaille ei enää anneta piikkejä.
Voitko lainata sen tiedotteen tekstin tähän?
Niin, et voi koska sellaista ei ole. Mikä ihmeen pelle sinä olet?
siis, onhan tosta ollut jo monessa paikassa virallinen tiedote.
Briteissä ei enää rokoteta alle 12-vuotiaita lapsia, koska nykyiset uudet koronavariantit ovat huomattavasti lievempiä kuin edelliset ja lapset eivät juuri ole edes saaneet oireita.
Lapset ovat jo saaneet tutkimusten mukaan, kestävän immuniteetin sekä rokotteista että viruksesta.
Lapsille on jo, toisin kuin aikuisille, syntynyt vahva ja kestävä immuunisuoja.
Toki jos lapsella on jokin immuniteettia laskeva tekijä kuten diabetes tai että hän on huomattavan ylipainoinen, mikä kyllä nykyään alkaa jo olla tilanne melkein puolella brittilapsista, hän on oikeutettu piikkiin.
Toki vanhemmat ovat pöyristyneitä päätöksestä. Epäillään, että päätöksen takana on se, että Brittien julkinen terveydenhoito on kriisissä ja romahtanut suomalaistakin pahemmin ja piikityksen järjestämiseen ei ole resursseja.
Pistäpä se tiedote sitten tähän ole hyvä. Mikä siinä on niin ihmeen vaikeaa?
Käy rassukka itse googlaamassa se tiedote,mikä siinä on niin vaikeaa?
Vähän vaikeaa kun sellaista ei ole. Älkää nyt hyvät (hyväuskoiset) ihmiset menkö näihin sataprosenttisiin kusetuksiin. Jokainen voi katsoa NHS:n sivulta, että tämä maksettu trolli valehtelee.
Etkö osaa googlata?
Lapset saavat enemmän rokotehaittoja kuin hyötyjä. varsinkin pojilla on ollut sydänvaivoja rokotteen jälkeen.
Seuraisitte tiedettä.
Osa aikuisista saa enemmän rokotehaittoja kuin hyötyjä. Varsinkin miehillä on esiintynyt päänahan hilseilyä foliopipon käytön jälkeen. Seuraisit tiedettä.
Foliopipoilu on pienempi haitta kuin rokotehaitta.Rehellinen vuosien tutkimus on tiedettä .Ei muutaman viikon taikaliemi sitä ole,mutta hyvin myyty on jo puoliksi ostettu.
Rokotteiden hyödyt perustuvat aina oletuksiin joilla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa. On selvää ainoastaan se, että rokotteita valmistavat tahot mielellään levittävät näitä pseudoväitteitä rokotteiden hyödyistä. Ainoastaan vertaisarvioidut kontrolloidut tulokset ovat suuntaa antavia, mutta niitä ei tehdä koska totuus saattaisi silloin selvitä.
Pääsääntöisesti rokotteista ei voi olla mitään hyötyä, koska virus olettamakin on virheellinen itse asiassa puhdas oletus, joka on kumottu kontrollikokeet suorittamalla tieteen sääntöjen mukaan. Lisäksi kun vaivautuu selvittämään mitä nämä rokotteet todellisuudessa sisältävät niin täytyy olla vähän hullu, jos haluaa niitä injektoitavan itseensä.