Suomi antoi 10 mrd tukilupauksen energiatoimioille. Ruotsi on antanut vastaavan takauslupauksen ja Saksa 65 mrd.
Jos EU asukasluku on 450 miljoonaa niin jokainen voi laskea itse tarkempia lukuja. Suomen osuus on 1% ja saksan 82,3
Mutta entäs jos kaikki maat velkaantuvat äärimilleen! Voisiko kaiken julkisen velan pyyhkiä pois yhteisillä päätöksillä ja aloittaa alusta! Siis jos Suomi on velkaa 10 mrd ja saamassa 5, niin eikö velasta voi poistaa viisi! jne.
Puhutaan ihan julkisesta velasta, ei kotitalouksien ja sellaisista veloista jotka ei ole julkisia. PK yritysten velat ei ole julkisia vaikka niissä liikkuisi miljardi!
Julkinen velka kerralla pois!
Anonyymi
0
76
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802177
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871570Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821444Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141264Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita421101Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2121057- 45987
- 97895
- 85835
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49805