Puoliraavaita miehiä istuskelee päivät pitkät törisemässä kaljalasin ääressä eikä niitä saa töihin kirveelläkään, jos edes tietää mikä kirves on. Parkuvat että korvaukset ei nykyään riitä mihinkään.
Suomessa on pubiongelma
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suuri osa Suomen työttömistä on just tätä sakkia.
Densat voidaan laittaa pakkotöihin, ruoskisin mielelläni rupusakkia töissä oikein kunnolla!
Eläkeläiset niissä baareissa päivisin istuvat. Alan miehet eivät vie rahojaan baareihin vaan juovat puistossa juomansa.
Samaa ihmetellyt, kun olen pyöräillyt iltapäivisin töistä kotiin. Olen nainen ja pyöräilen pubin edestä työmatkani ja aina on terassi täynnä örisöitä. En tiedä mistä nämä rahaa saavat ja mikseivät raavaat miehet tee töitä?
Lomalaisia ja pekkasvapaalla ja muita vuorotteluvapaalla olijoita pitämässä paikallista yrittäjää pystyssä. Pieni on sinunkin piirisi, kun ei ajatusmaailma kauemmas yllä.
Olen kans vakitöissä enkä ymmärrä miten jotkut voi paistatella klo 9 alkaen aamulla mukin ääressä terassilla eikä todellakaan minään "loma-aikana".
Mutta kadehtivat maahanmuuttajia.
Ovathan ainakin ne lomalla, joilla on aurinkolasit.
Hauheasti niitä lomia on 🤔 🤣 yritit kusettaa.
🤔🤔🤣🤣🤣🤣🤣
Näin juuri.
Kuinka moni näistä hönöpettereistä on ees kuullu mistään pekkasvapaista.
raavaat romanimiehet ja akat käyvät grilliruokia hotkimassa mersuilla sillä aikaa kun muut tekee töitä.
Taloselämä-lehdessä 23/2022 kannessa siivousalan yrittäjän kuva ja lausunto: "Työttömyyskorvaus on aivan liian hyvä"
Esimerkki: Tuhat työnhakijaa oli velvoitettu tulemaa rekrypäivään.
Kolmasosa tuli paikalle. Tusinan verran oli lisätietojen pyytäjiä.
Viisi palkattiin, mutta kolme lopetti pian.
Hyvin on Suomen asiat. Töitä ei tarvi tehdä, olla vaan ja katella bigbroteria.