Suomi vikisee ennen viimeisiä henkäyksiä

Anonyymi

Suomen liittymisen jälkeinen aika meni vielä kohtuullisesti, kunnes EU alkoi suurimpien valtioiden johdolla ajamaan vain omia etujaan, ottamaan vallan itselleen ja päättivät alkaa ohjaamaan myös rahavirtoja! Iso-Britannia tiesi mitä tulee tapahtumaan ja teki omat johtopäätökset....asiat ovat heillä ainakin omissa käsissään ongelmineen kaikkineen, mutta tuskinpa enää tilanne olisi EU-leirissä parempi sielläkään.

EU tason päätöksillä Suomi on ajettu kurimukseen, jossa suomalaisille ei tule käymään hyvin. EU:n keskeiset päättäjät ovat sotkeneet mm. sähkömarkkinat omilla toimillaan jo paljon ennen Ukrainan sotaa ja nyt vain turvataan omaa persettä näennäisillä tuilla kansalaisille ja jälkikäteen tehtävällä säätelyillä sekä kertomalla lukuisia syitä tosiasioiden peittelemiseksi, mutta loppulaskun maksaa silti aina kansalaiset!

Miten Suomi ja suomalaiset voi suostua pienen piirin rahan ja vallan himossa tekemiin päätöksiin....oli sitten kyseessä keskeiset EU päättäjät ja/tai Suomen hallitus?

Miettikää olisiko Suomessa päällä sähkökriisiä ilman EU:ta?
Miettikää olisiko Suomessa päällä kaasukriisiä ilman EU:ta?
Miettikää olisiko Suomessa ilmastokriisiä päällä ilman EU:ta?
Miettikää mitä Suomi oikeasti hyötyi tukipaketin miljardeista EU:lle?
Miettikää olisiko Suomessa tulossa velkakriisi ilman EU:ta?
Suomi olisi voinut liittyä myös Natoon ilman EU:ta?
Ja tähän samaan aikaan Suomi sai itselleen aikakauden surkeimman hallituksen, joka ei kykene mihinkään muuhun kuin Saksan peesaamiseen ja velan ottoon!

Miettikää oikeasti.....jos pelkästään maalaisjärjellä, jota suomalaisilta ehkä vielä löytyy Euroopassa keskimääräistä enemmän....tätä maata olisi johdettu paremmin, vaikka EU:ssa oltaisiin oltukin. Ei tälläkään hetkellä kaikki EU-maat ole yhtenäisiä!

Mutta tällä äärivihervasemmistolaisella ideologilla maalaisjärki unohtuu ja kaikki puolueet saavat haluamansa keskustan tuella niin kauan, kun valtion kassassa rahaa riittää.....Suomesta ja suomalaisista välittämättä. Politiikan polarisoituessa keskustasta on tulossa uusi "sosiaalidemokraatit", jonka valtaa käyttää äärivihervasemmisto...onhan se eduskunnassa selvä vähemmistö, mutta hallituksessa enemmistö keskustaan nähden!

Kannattiko tämän maan eteen taistella! Sitä eivät ainakaan tee nykyhallituksen puolueet!

1

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin. Keskustahan ei saa varsinaisesti enää mitään hallitustyöstä itselleen .tai sai sentään ne tuplalapsilisät velkarahalla, kuten sai EU:lta myös rahaa maataloudelle, mutta saatiin miljoonia, kun maksettiin miljardeja. Keskusta on ominut itselleen täysin hallituskumppaneiden toimintatavan velalla elämisen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe