Jätevesijärjestemän valvonta tuli kunnan toimeksi, mutta Pirkanmaalla on kunta, jossa pohjavesialueella oleva kiinteistö ei ole tehnyt kyseistä muutosta, eikä kunta ole kuulemma vielä toiminut velvollisuutensa mukaisesti, vaikka on kuulemma saanut vihjeen nimettömänä kyseisestä kiinteistöstä. Kiinteistössä asutaan ja on asuttu ennen jätevesijärjestelmän voimaanastumista ja asutaan nytkin- omistajan ikä ei oikeuta saada järjestelmään mitään muutoksia-.Kukahan valvoo ja tarttuu asiaan ja vaatii kuntia tekemään tehtävänsä tässäkin asiassa kohdellen asukkaitaan oikeudenmukaisesti ja tasa-arvoisesti asetusten ja saatujen tehtäviensä suorittamisessa. Vaikka tehtävä ei ole ehkä miellyttävä, mutta se on velvollisuus hoitaa työnsä kunnolla.
Jätevesijärjestelmän valvonta
1
180
Vastaukset
- Anonyymi
Paskalaissa on porsaan ja emakon mentäviä reikiä. Jos omistaja väittää olemassa olevan järjestelmän täyttävän määräykset ja hänellä on siitä vaikka ruutupaperille ährätty suunnitelma esittää, niin asiaan voi olla yllättävän vaikea puuttua.
Jos paperilla väittää esimerkiksi, että maahan on kaivettu asianmukainen imeytys tai suodatuskenttä, niin väitteen todenperäisyyttä on aika vaikea tarkastaa. Ei jätevesiasiat sentään niin säänneltyjä ole, että asiasta pitäisi olla kuitti sertifioidulta asennusliikkeeltä.
Eikä tässä välttämättä stasi-henkisillä ilmiantajillakaan ole välttämättä faktat suorassa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31057Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15971Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828- 32820
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37758Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744