Miksi MAP-kirkko pitää "Abrahamin kirjaa" vieläkin pyhänä?

Anonyymi

Ottaen huomioon siis että "Abrahamin kirja" on todistettavasti huijaus.

Ja jos sen kirjoittaja valehteli sen huijauksen yhteydessä niin missä muussa on saattanut valehdella?

8

220

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun Abrahamin Kirjan alkuperä on hyvin kyseenalainen, miksi saman henkilön muihin luomuksiin pitäisi muka luottaa? Tuntuu herkkäuskoiselta touhulta.

    • Anonyymi

      MAP-kirkko on vain tulosta 1800-luvulla eläneen seksuaaliongelmaisen Joseph Smithin yrityksistä saada enemmän naisia.

      Yksi Joseph Smithin (teko)syistä moninaimiselle oli että se antaisi taivaassa oleville henkilapsille suuremman mahdollisuuden kokea elämän liharuumiissa.

      Siis Mormoniteologian mukaan kun Taivaallinen Isä (Heavenly Father) ja Taivaallinen Äiti (Heavenly Mother) harrastavat seksiä, jälkimmäinen synnyttää henkilapsen.

      (Siinä on sellainen looginen sekasotku kun Taivaallisella Isällä ja Taivaallisella Äidillä on ihmisruumis harrastaessaan seksiä mutta tuloksena kuitenkin syntyy kuitenkin henkilapsi)

      Tätä käytetään MAP-kirkossa vielä nykyäänkin kannustamaan nuoria naisia menemään naimisiin ja saamaan paljon lapsia. Taivaassa kun vaikuttaa olevan loputon määrä näitä henkilapsia.

      • Anonyymi

        Ja maapallo on kohta ylikansoitettu.


      • Anonyymi

        Taivaassa kun vaikuttaa olevan loputon määrä näitä henkilapsia.

        Jumala loi seitsemännen eli lepopäivän aikana (78 vrk:tta) 15,3 miljardia henkeä joiden oli tarkoitus syntyä maan päälle myöhemmin.


    • Anonyymi

      Olishan ne kai voinut sen jättää pois niinku jättivät moniavioisuuden ja mustaihoisten temppelikiellon

    • Anonyymi

      "Ottaen huomioon siis että "Abrahamin kirja" on todistettavasti huijaus."

      No senhän takia se juuri kuuluukin MAP-kirkon kirjoitusten joukkoon:-D

      MAP kirkko tosin sanoo että se papyrus oli vain välikappalle jota kautta Jumala kertoi Joseph Smithille toisen tarinan. Joseph Smith ei vaan itse tiennyt tästä joten väitti että hän oli kääntänyt sen papyruksen englannin kielelle.

      Tämä oli kaikki ihan hyvin kunnes jotkut egyptologit käänsivät sen materiaalin oikeasti ja kirkon piti löytää/keksiä selitys sille miksi siinä ei puhuttu mitään kenestäkään Abrahamista.

    • Anonyymi

      äääh kyllä on tolloja kysymyksiä

      1. Miksi MAP-kirkko pitää "Abrahamin kirjaa" vieläkin pyhänä?
      Vastaus: Koska Joseph Smith sanoi niin.

      2. Miksi Joseph Smithiä pitäisi uskoa?
      Vastaus: Koska Joseph Smith sanoi niin.

      3. Mistä tiedämme että Joseph Smith oli Jumalan profeetta?
      Vastaus: Koska Joseph Smith sanoi niin.

      4. Mistä tiedämme että Joseph Smith puhui totta saamistaan näyistä?
      Vastaus: Koska Joseph Smith sanoi niin.

      jne...

    • Hyvä ja pyhä kirja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      262
      456
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe