a) Rividemarin nk. veroparatiisit eli OSTOSKESKUKSET suljetaan kokonaan.
b) Sitä ennen yö-aukioloajoista on kokonaan luovuttu.
c) Joulukinkku jää tänä vuonna kokonaan ostamatta
d) Samoin sähköauto, voi tulla ikäviä yllätyksiä
e) Oikeisto-hallituksen brysselinlounaat lopetetaan ja kokoukset pidetään kännykällä
f) Katuvalot sammutetaan keskiyöllä
g) loput hoidat sinä vanhalla tutulla periaatteella:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/2856100/jalleen-aika-suitsia
t. haans.sea
b) Sitä ennen yö-aukioloajoista on kokonaan luovuttu.
c) Joulukinkku jää tänä vuonna kokonaan ostamatta
d) Samoin sähköauto, voi tulla ikäviä yllätyksiä
e) Oikeisto-hallituksen brysselinlounaat lopetetaan ja kokoukset pidetään kännykällä
f) Katuvalot sammutetaan keskiyöllä
g) loput hoidat sinä vanhalla tutulla periaatteella:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/2856100/jalleen-aika-suitsia
t. haans.sea
Vastaukset 25
Vanhimmat
No, sopulit, miltä tuntuis, jos kusettajat laitettas kuriin saman tien
maksan mieluummin niiden vaatimat lunnaat ja äänestän kokoomusta
lahjoitan omaisuuteni kokoomukselle, joka ensi kesänä ottaa maassa vallan, jos taloustutkimus saisi niin päättää
Jäähallit, ulkoliikuntapaikat pimeiksi. Smliigaa voi pelata kynttilänvalossa tai jos ei näe pelatkoot jojen jäällä.
Pelit päivällä, ulkokentällä. Niin ennen tehtiin.
MUTTA; nuo amerikkalaiset valkoilukeskittymät, joita DATA-keskuksiksi kutsuvat, niille stoppi.
Ja Helsingin TELAKKA, se kiinne kokonaan, onhan venäläisomisteinen.
Suomalaiset töihin YÖ-VUOROIHIN kaikki.
hyviä ehdotuksia, lisää tänne
Työsuhe-autoiliaj, se istuu pöydässäsi aamusta iltaan.
Miten suitsitaan`?
24/7 h kaupat kiinni yöksi
Jäähallit suljettava heti.
Hartwalhalli onkin jo suljettu. Nyt on varauduttava Tamperesalin sulkemiseen ja mustankarkin turnajaiset on siirrettävä ulkosalle.
Uimahallit suljettava heti.
Sähkösaunat kielletään heti.
Patteriautoja saa ladata vain diesel aggregaatilla.
Vapaa-ajan asunnon sähkön hinta kymmenkertaiseksi
Tuopa hieno idea, vastaavasti voisi laskea kiinteiden asumusten sähkön hintaa !!!
Eikun tuumasta toimeen vaan !!!!
Te joutavan paskeen hölöttäjät voisitte ainakin aluksi sulkea nettiliittymänne ja hävittää tietokoneenne.
Ma-Mujen maahantuontia pitäisi vähentää rajusti. Aloittavat heti maahan tultuaan aggressiivisen sähkönkäytön mm. istumalla kuumassa ammeessa tuntikausia ja laittamalla huoneistoon sähkölämmittimiä jotta voisi shortseissa sisällä käyskennellä. Kela maksaa ...
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/suomeen-tulee-ensi-vuonna-tuhat-kiintiopakolaista-suurin-osa-syyrialaisia/
... ja SINÄ ensi vuonna takaisin Kelalle, Kakon toteuttamien LEIKKAUKSIEN muodossa
Anna hölöttää. Eihän näitä kukaan vakavasti ota. Saavat ehkä pahimmat paineensa purettua tänne ja voi olla että jonkun vaimo säästyy hakkaamiselta.
Huomatkaa jälleen, näissä SÄHKÖ-asioissakin, että ne käyvät juuri Teidän SOPULEIDEN ja mokujen kimppuun, voidakseen täysillä pyörittää omia pisneksiään.
Näin porrrvarit toimivat jo korona-kusetuksessa ja aikovat toimia myös jatkossa, sähkönsä kanssa. Ne katkovat sitä teiltä mutteivät itseltään !!!
Vertaa analogia, korko-asioissakin:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17603039/porrrvarit-ryostavat-suomalaisilta-satoja-miljoonia-jattamalla-maksamatta-rahalle-korkoa
NATSIT ovat natseja ja ne vievät Teitä sopuleita kuin pässiä narussa !
t. haans
sitä juuri ihmetelty kävelyllä aina että miksi kaikki valomainokset, mainosikkunoiden valot yms palaa koko ajan vaikka sähkö pitäisi säästää?? onko noi mainokset tosiaan elintärkeitä?
>>onko noi mainokset tosiaan elintärkeitä?'
noon kuule porrrvarillisen poitiikan perusvoima. tajunnanmuokkausta, että jaksaisit OSTAA !!!
Huomasitko, porrrvari riensi kanavillaan kiireesti kertomaan rivarille, että "kinkkua voi jouluna paistaa ja saunoakin"
Porrrvari näet pelkäsi, että ottaisitte ohjeeni todesta ja verot ja voitot jäisivät tulematta. Ei niillä niin kovaa sähkö-"pulaa" ole, etteikö sopuli voisi rivi-demarin VERO-paratiisia pönkittää, joulun kylmilläkin !!!
Että sellaisia veitikoita, porrrvareita ja "demareita", ...
Mutta noinhan se sähkön ja energian säästölista menee,pressan ja pääministerin virka-asuntojenkin lämpötilaa sekä valoja voitaisiin rajoittaa kipurajalle että hekin tajuaisivat konkreettisesti missä Suomessa mennään nyt halvan energian saatavuuden kanssa. Voisi vaikka mielet muuttua tavisköyhää kohtaan äkisti.
Se että Hanhikivikin jäi rakentamatta on nyt suuri virhe ,mikä kostautuu jo tänä talvena kun Venäjän sähkö ei enää olekaan käytettävissä.
Moni tuntee viileyden nyt nahoissaan ,myös puulämmittäjät kun kämppä onkin aamulla jo kylmä. Yöllä ei aina jaksa nousta sitä lämmittämäänkään tai hyvin harva jaksaa näin tehdä.
Eli ajetaan Suomen talous tarkoituksella taantumaan, ja itketään sitten pimeässä. Oliko vielä muuta nerokasta?
Taantumaa ne povaavat ilman haansin ohjeitakin mutta onhan meillä vielä pelivaraa,.....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17635905/tiesitko--100-000lle-rikkaimmalle-jaettiin-perati-50-mrd-euroa-rahaa-viime-verotuksessa-!#comment-117513939
...jakamalla "pelimerkit" uudestaan
Peräti 50 mrd !! Ullatus, en ole kuullut tuollaista valtamedioista