Raamatussa on että tähdet tippuvat taivaalta ja taivaitten voimat järkkyvät. Voiko se olla tämä linnunradan ja Andromedan kohtaaminen.
Taivaitten voimat
13
121
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä. Kyllä voi olla juuri se. Maapallon magneettinavat ovat lähteneet liikkeelle. Saa vähän huomiota uutisissa mutta on vakava ilmiö kokonaisuutta miettiessä.
- Anonyymi
Jeesus sanoi Matteuksen 24:29-31 alla olevat sanat. Viittaukset taivaitten voimien järkkymiseen ja tähtien putoamiseen taivaalta voi viitata fyysisiin (siis ei vertauskuvannollisiin) tapahtumiin ja liitty varmastikin tuohon "Ihmisen Pojan merkkiin" jonka hän mainitsi.
Jeesus itse on tuo "Ihmisen Poika" ja hän noissa jakeissa puhuu siitä osasta paluutaan jossa hän tulee hakemaan "valitut". Jeesus puhuu näissä jakeissa siis asioista jotka tapahtuvat juuri vähän ennen tämän maailman loppua (suuren ahdingon alkuosassa).
Nämä tapahtumat eivät ole luonnollisesti tapahtuvia (luonnon aiheuttamia) vaan Jumalan aiheuttamia.
"Heti noiden päivien ahdingon jälkeen aurinko pimenee, kuu ei anna valoaan, tähdet putoavat taivaalta ja taivaiden voimat järkkyvät. Sitten Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla ja kaikki maan kansat lyövät itseään murheesta ja ne näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä voimalla ja suurella kirkkaudella. Hän lähettää enkelinsä voimakkaan trumpetin äänen kuuluessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmansuunnalta, taivaan toisesta äärestä sen toiseen ääreen."- Anonyymi
Tuossa tilanteessa mainitut "kaikki maan kansat lyövät itseään murheesta" ovat (ympäri maailman asuvia) ihmisiä jotka katuvat sitä etteivät ottaneet hänen sanomaansa aiemmin huomioon.
Tämä on samanlainen tilanne (osa samoja tapahtumia) kuin Ilmestyskirjan 6:15-17 kuvattu tilanne jossa puhutaan kuvaannollisesti siitä kuinka monet eri ihmiset kääntyvät vuorten ja kallioiden puoleen (vuoret ja kalliot vertauskuvaavat tämän maailman vakaita, voimakkaita, järjestöjä ja poliittisia hallituksia).
Ihmiset siis kääntyvät näiden puoleen haluten että "jotain pitäisi tehdä" asian takia. Heidän kysymyksensä "Kuka voi kestää?" tarkoittaa että he uskovat että kukaan ei voi muuten selviytyä, tai toisin sanoen he uskovat sen minkä olevat nähneet liittyvän maailmanloppuun ja että hallitusten pitäisi pysäyttää se.
Ilmestys 6:15-17
Silloin maan kuninkaat, korkea-arvoiset virkamiehet, sotapäälliköt, rikkaat, voimakkaat ja kaikki orjat ja vapaat piiloutuivat luoliin ja vuorten kallioiden keskelle. He sanoivat yhä uudelleen vuorille ja kallioille: ”Kaatukaa päällemme ja kätkekää meidät valtaistuimella istuvan kasvoilta ja Karitsan vihalta, sillä heidän vihansa suuri päivä on tullut. Kuka voi kestää?” - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa tilanteessa mainitut "kaikki maan kansat lyövät itseään murheesta" ovat (ympäri maailman asuvia) ihmisiä jotka katuvat sitä etteivät ottaneet hänen sanomaansa aiemmin huomioon.
Tämä on samanlainen tilanne (osa samoja tapahtumia) kuin Ilmestyskirjan 6:15-17 kuvattu tilanne jossa puhutaan kuvaannollisesti siitä kuinka monet eri ihmiset kääntyvät vuorten ja kallioiden puoleen (vuoret ja kalliot vertauskuvaavat tämän maailman vakaita, voimakkaita, järjestöjä ja poliittisia hallituksia).
Ihmiset siis kääntyvät näiden puoleen haluten että "jotain pitäisi tehdä" asian takia. Heidän kysymyksensä "Kuka voi kestää?" tarkoittaa että he uskovat että kukaan ei voi muuten selviytyä, tai toisin sanoen he uskovat sen minkä olevat nähneet liittyvän maailmanloppuun ja että hallitusten pitäisi pysäyttää se.
Ilmestys 6:15-17
Silloin maan kuninkaat, korkea-arvoiset virkamiehet, sotapäälliköt, rikkaat, voimakkaat ja kaikki orjat ja vapaat piiloutuivat luoliin ja vuorten kallioiden keskelle. He sanoivat yhä uudelleen vuorille ja kallioille: ”Kaatukaa päällemme ja kätkekää meidät valtaistuimella istuvan kasvoilta ja Karitsan vihalta, sillä heidän vihansa suuri päivä on tullut. Kuka voi kestää?”Näin on käynyt rikkaat rakentavat maan alle näitä bunkkereita Eivät ehkä vielä ymmärrä täysin miksi. Lopulta piiloutuvat kaikkivaltiaan ja karitsan vihaa niihin.
- Anonyymi
"Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni
kaiken lihan päälle" Apt: 2: 17 - Anonyymi
No ei tähdet oikein mitenkään voi tippua taivaalta maahan, joka on kooltaan kuin pieni kärpäsenpaska verrattuna tähteen. Jotain pikku asteroideja vai mitä lienee ne "tähdet" joista tuossa puhutaan. Lähin tähtemme Aurinkohan kyllä taitaa nielaista maapallon jo ennen tuota Andromedan kohtaamista, joten sitä ei liene kukaan enää näkemässä, ellei sitten opita matkustelemaan muille planeetoille.
- Anonyymi
Mitä sanotte voiko jeesus enkelit ja muut yliluonnolliset kokemukset olla yhteyden ottoja niinkuin Andromedalta se galaksi nielaisee linnunradan sanovat nämä tiedeuutiset.
- Anonyymi
Kyseinen yhdistyminen tapahtuu muutaman miljardin vuoden päästä ja silloin elämä maapallolla on todennäköisesti jo sammunut.
- Anonyymi
Ennustus voidaan tänä päivänä ymmärtää niin, että Putin aloittaa ydinasesodan, joka laajenee ja tuhoaa paitsi ihmiset, myös kaikki kasvit ja eläimet. Ehkä jokin bakteeri sopeutuu säteilyyn ja jatkaa elämäänsä meren syvyyksissä.
Putin on yhtä hullu kuin aiemmatkin diktaattorit.- Anonyymi
Siinä tutussa laulussa sanotaan valoviikatteet taloja niittää. Voiko se olla joku enne tai viesti meille ihmisille? Tarkoitan ydinaseita näillä valoviikatteilla.
- Anonyymi
Jeesus sanoi taivastenvaltakunta on tullut lähelle ehkä tarkoittaa tätä tapahtumaa.
- Anonyymi
Näillä kehittyneemmillä sivilisaatioiden on mahdollisuus vaikuttaa ihmisten tajuntaan. Aiheuttaa niinkuin sotia ja kaikkia muita riitoja. Niitä on aina sanottu harvoiksi. Nämä äänet ja näyt ym. On niiden aiheuttamaa.
- Anonyymi
Tähän voisi laittaa vielä että "toivoton taisto taivaanvaltoja vastaan"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075