Venäjällä liian vähän joukkoja liian pirkälle rintamalle?

Nyt alkaa Putinin sodasta tulemaan sellaista tietoa, että se saa arvelemaan, että Venäjällä on liian vähän joukkoja avaamaansa pitkään rintamaan nähden.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b250ecc0-4f6d-4084-b712-50668d37a227

Näyttää siis siltä, että Venäjä joutuu siirtelemään joukkojaan paikasta toiseen. Jos siis ei saa jostain uusia täydennysjoukkoja. Ukraina on edennyt varovasti Hersonin suunnalla ja nyt salamasotavauhtia Harkovan alueella.

Toki on hyvä muistaa, ettei varmuutta sotatilanteesta ole helppoa saada, mutta jos jokin Ukrainan eteneminen on myönnetty myös hyökkääjän mediassa, niin kyllä se silloin vaikuttaa uskottavalta.

Mikäli Venäjän joukkojen vähäisyys on totta ja pitempään jatkuva tila, niin Ukraina saanee tehtyä iskuja aina sinne, missä maahantunkeutujilla on selvä alivoima. Tilannetietoa Ukraina saanee niin satelliiteista kuin miehitetyn alueen asukkailtakin.

Toivottavaa olisi, että Ukraina saisi maahantunkeutujat poistettua maaperältään. Sen jälkeen voisivat alkaa rauhanneuvottelutkin ja ehkä Ukrainan hakeutuminen Natoon.

20

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkälle p.o. pitkälle

      • Anonyymi

        BERLIINI, 31. elokuuta (Reuters) - Saksan puolustusvoimien komentaja on varoittanut, että länsimaiden ei pidä aliarvioida Moskovan sotilaallista voimaa, ja sanonut, että Venäjällä on mahdollisuus avata toinen rintama, jos se niin haluaa tehdä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        BERLIINI, 31. elokuuta (Reuters) - Saksan puolustusvoimien komentaja on varoittanut, että länsimaiden ei pidä aliarvioida Moskovan sotilaallista voimaa, ja sanonut, että Venäjällä on mahdollisuus avata toinen rintama, jos se niin haluaa tehdä.

        Miheistöpula, jos sitä nyt on, johtunee siitä, että kyseessä ei ole julistettu sota, vaan "erikoisoperaatio". Siihen ei saa joukkoja liikekannallepanolla, koska se vaatisi juurikin sen sodan.
        Missähän se Venäjän "toinen" rintama voisi sijaita?


      • Anonyymi
        tuttuM kirjoitti:

        Miheistöpula, jos sitä nyt on, johtunee siitä, että kyseessä ei ole julistettu sota, vaan "erikoisoperaatio". Siihen ei saa joukkoja liikekannallepanolla, koska se vaatisi juurikin sen sodan.
        Missähän se Venäjän "toinen" rintama voisi sijaita?

        Valko-Venäjällä on pitänyt jo sitoa miehiä puihin kiinni, etteivät lähde liian aikaisin.


    • Anonyymi

      Joukkoja oli riittävästi Putlerin suunnittelemaan erikoisoperaatioon Ukrainan vapauttamiseksi natsivallasta ja liittämiseksi Venäjään.

      Valitettavasti vastassa olikin itsenäisen Ukrainan länsimaiden tukema armeija.
      Putlerin yritys karahti kiville ja jäi kiinni.

      Nyt pitäisi keksiä keino selviytyä sotkusta kunnialla ja vielä kyetä myymään onnistumisena venäläisille.

      Vaativa kuvio.

      • Vähän tuossa on talvisodan kaikuja. Silloinkin Neuvostoliittoon Suomesta paenneet kapinalliset varmaankin antoivat kuvan siitä, että Suomen kansa on jakautunut. Stalin epäonnistui Suomen valtaamsiessa, joskin sai ryöstösaaliiksi paljon tarpeellstakin (mm. sellutehtaita). Ei Stalin, kuten ei Putinkaan, laskenut omien joukkojen kuolleita, jos vain jotain saavutetaan.


    • Anonyymi

      Mutta venäjällähän oli kymmenien, jollei satojen kilometrien pituinen panssarivaunuarmeija. Näytettiin ihan satelliittikuviakin.

    • Anonyymi

      Ukrainakin on valtava maa ja Venäjä lähetti vain 150 000 sotilaista Ja tappiota tullut rutkasti,,täst johtuenä olen epäillyt että rintamalinja osittain lähes tyhjänä kunhan tiedustelu saa selville mistä.Nythän Ukrainalaiset ajaneet heittämällä läpi kun noin nopeasti meni eteneminen.
      Venäjän valloittama alue lähes Suomen kokoluokkaa että senkin hallinta ongelmallista.

    • Anonyymi

      Putinhan puski Ukrainaan n,150 000 miestä, ja Ukraina on kärventäny niistä ainakin 100 000 vähemmäksi, vähintään 1000 panssaria ja toisen mokoman huolto ja miehistön kuljetus kalustoa, sekä huoltojoukkojen ja polttoaine kärryjä kolonnia, että eivät saa edes kaalikeittoa, joten oli Putinilta viimeisen päälle HÖLÖMÖN TÖLVÄYS koko revohka.

    • Anonyymi

      Varma merkki Ukrainan menestyksestä on, kun Venäjä rupeaa selittelyissään uhriutumaan. "Kukaan ei ymmärrä Venäjää..."

    • Anonyymi

      Mitä liian vähän joukkoja.
      On siellä ihan tarpeeksi, vähempikin riittäisi. Kaikkihan ne on ukrainalaisten tapettava pois.

      • Liian vähän pitämään sitä rintamalinjaansa. Katsotaanpa viikon päästä.


    • Anonyymi

      Muutenkin Venäjän hommat Ukrainassa on utobiaa, sillä miten ne voisi pitää miehityksen yllä, jos kansa on sitä vastaan. Vaikka nimellisesti valloittaisi koko Ukrainan, mutta kansa kun ei hyväksy tapahtumaa, niin sehän on täysi mahdottomuus.

      • Miehitys onnistuisi, jos Ukrainassa olisi riittävästi venäjämielisiä. Heitä ei taida nyt juurikaan olla läntisessä Ukrainassa, mutta Itä-Ukrainasta heitä voisi ehkä levittää koko maahan? Eihän sitä miehitystä sitten tarvitsisi pitääkään näkyvästi voimassa, kun tuo venäjämieleinen osa pitäisi asia Putinin toivomassa mallissa.


    • Nyt Hersonin alueelta ei ole kuulunut oikein mitään Ukrainan operaatioista. Ottivatko takkiinsa vai oliko se pääosin vain hämäystä? Harkovan seudulla Ukraina tuntuisi etenevän ja eräiden tietojen mukaan myös Izjum olisi vapautettu.
      Tämä tilanne sopisi tuohon aloitukseni ajatukseen, ettei Venäjän joukot riitä rintaman joka kohtaan.

    • Ainakin Venäjä on pyrkinyt lyhentämään rintamaa, tältä tämä nyt näyttää. Jättäneet ukrainalaisille asetarvikkeitaankin.

    • Anonyymi

      No osa noita örkeistä on juossut jo takaisin Venäjän puolelle.

    • Anonyymi

      Venäjän sodanjohdon olisi kannattanut kuunnella Tuomari Nurmion biisi Viiniä! Malja marttyyreille. Siinähän todetaan selkeästi:

      kauppa tarvii kauppiaat
      ja sota sotilaaat
      ...


      https://youtu.be/DC9Tl1dWk9k

      😄

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      24
      1469
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      90
      1428
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1397
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1160
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe