Venäjän kielessä ei ole sanaa LUONNONSUOJELU

Nyt Radio DEI

Vieraana Ville Haapasalo kertoo, ettei Venäjän kielessä ole sanaa Luonnosuojelu.

Ville Haapasalo on kertonut itse keksineen sen sanan Venäjän kieleen.
1256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Suomen päästövähennykset eivät vaikuta maailman ilmastoon mitenkään.

Puuttina tulee lopettaa sota, jotta ilmaston pilaaminen loppuu

Äänestä

Sen kyllä huomaa, kun katselee ympäristötuhoja alueella.

Äänestä

Venäjältä puuttuu monia muitakin käsitteitä, joita länsimaisissa demokratioissa pidetään itsestäänselvinä. Joitakin sanoja on, mutta niiden merkityssisältö on aivan eri asia.

Siksi on olemassa esimerkiksi termejä kuten VENÄLÄINEN-demokratia ja VENÄLÄINEN-sananvapaus. Niillä on aivan oma merkityksensä.

Äänestä

Luonnosuojelu - prirodaohrana природаохрана, Охрана природы - ohrana prirodi. luonnonsuojelualue- природаохранная зона -prirodaohrannaja zona. Ole hyvä.

Äänestä
  • Joo, Googlen kääntäjä antoi ihan oikein природоохрана --> luonnonsuojelu
    kiitos.

    Äänestä

  • Sisältääkö tuo käsite myös ydinreaktorien upottamisen mereen, kokonaisten järvien kuivattamisen myrkkyaavikoksi, valtavan ydintuhoarsenaalin yläpitämisen, holtittoman jätteiden ja jäteveden käsittelyn, suunnattomat öljy- ja kemikaalipäästöt, soihduttamisen, holtittoman energiapolitiikan ja tuhlauksen yhdistettynä surkeaan elintasoon?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sisältääkö tuo käsite myös ydinreaktorien upottamisen mereen, kokonaisten järvien kuivattamisen myrkkyaavikoksi, valtavan ydintuhoarsenaalin yläpitämisen, holtittoman jätteiden ja jäteveden käsittelyn, suunnattomat öljy- ja kemikaalipäästöt, soihduttamisen, holtittoman energiapolitiikan ja tuhlauksen yhdistettynä surkeaan elintasoon?

    Ja vähän köyhdyttävä uraani pommeja öljy sodassa irakissa ja libyassa.

    Äänestä

Mutta venäläisen aivoissa lyö sanan kohdalla tyhjää.

Aina voidaan kehittää sana olemassaolevien sanojen pohjalta. Venäläisen "aivoissa" ei ole kuitenkaan reseptoreita, jotka värähtäisivätkään sanan kohdalla.

Äänestä

Olisiko venäjänkieli ilmaisuvoimaltaan heikompi. Se selittäisi Putinin sekoilut.

Äänestä

Venäjän kielessä ei ole sanaa ihmisoikeudet. Tuntematon käsite siellä.

Äänestä

Venäjän kielessä on kuitenkin sana ydintuho. Se riittää.

Äänestä

Älkää nyt höperehtikö, aikuiset ihmiset. Tottakai tuollaiset sanat löytyvät myös venäjän kielessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt Radio DEI

Vieraana Ville Haapasalo kertoo, ettei Venäjän kielessä ole sanaa Luonnosuojelu.

Ville Haapasalo on kertonut itse keksineen sen sanan Venäjän kieleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu