Sääliksi käy Ukrainan touhut, valtavilla menetyksillä saavutettu joku Karkkilan kokoinen pläntti.

Anonyymi

Laittoivat kaiken peliin, puskettiin yhteen pisteeseen, korpikylään, no mitä sitten, hirvittävät tappiot, missä jatko? Amerikkalaiskenraali totesi, kohta on tulossa täydellinen katastrofi , kaikki varaosat lopuillaan ja miehet. Täysin vastuutonta sodan johtoa natolta, miksi elää toiveunissa.

61

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koittaisitte nyt ryzzäntrollit keksiä edes jotenkin uskottavia valheita. Noin surkean luokattomat valheet ainoastaan naurattavat.

      Alue minkä ukrainalaiset ovat vapauttaneet venäläisiltä barbaareilta on saman kokoinen kuin alue Tampereen, Helsingin ja Lahden välillä.

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009064434.html

      Ukrainalaiset ovat monin paikoin päässeet jo Venäjän rajalle. Lisäksi kannattaa huomioida että Venäjä käytti saman alueen valtaamiseen puoli vuotta, valtavasti kalustoa ja tuhansia omia, täysin turhaan henkensä menettäneitä sotilaitaan.

      Alueella on myös merkittävät rautatien solmukohdat mitkä ovat logistisesti erittäin tärkeitä joukkojen huollon kannalta. Nyt venäläiset menettivät nämä huoltoyhteydet, mikä vaikeuttaa venäläisten joukkojen asemaa muuallakin suuresti.

      Ukrainalaiset eivät edes menettäneet paljon mitään omia joukkojaan, koska venäläiset häipyivät hädissään ja täydessä paniikissa taistelematta.

      • Anonyymi

        Kyllä alkaa näyttää tyhmiltä nykyajan nuorison touhut. Se on ainakin selvinnyt.


      • Anonyymi

        Natsien napsiminen siviilien seasta hidasta😅


    • Anonyymi

      Sääliksi käy ruskitrollit! Kaikesta tästä täysin järjettömöstä valehtelusta paistaa se suunnaton paniikki mikä teidän riveissänne leviää. Yhtäkään faktaa ette väitteidenne tuoeksi pysty laittamaan, vain pelkkää örkin mölinää. Mutta ruski on surkea aina kaikessa mitä tekee, jopa valehtelussa. Se on sitä ryssimistä.

      • Anonyymi

        Tsemppii...


    • Anonyymi

      Nyt tämä uusi vietnam sota menee kovaksi.
      Menetykset on suuria.
      Us. - venäjä sotii.
      Ukrainaa tuhotaan.
      Irtoaako us. raha jo ukrainasta, kuten lähti vietnamista, afganistanista, irakista, syyriasta, libyasta ???

    • Anonyymi

      > Amerikkalaiskenraali totesi, kohta on tulossa täydellinen katastrofi ,

      Moskovan huutolaispojat eivät kejhtaa vedota venäläisten sotamarsalkoiden ja kenraalien antamiin arvioihin Ukrainan sotatilanteesta.

      Aina Moskovan pojat vetää auktoriteetiksi jonkun vastapuolen hemmon. Joku parikymmentä vuotta sitten pois potkittu entinen USA:n kenraali tms.-

      Häneltä on sitten houkuteltu tai suorastaan ostettu joku lausuma tai mielipide, joka tulee Putinin sodanjohdon erinomaista menestyustä Ukrainassa.

    • Anonyymi

      Ukrainalaiset! Nyt jos koskaan niin sata kilometriä ryssän puolelle. Ja kaikki urkupyssyt laulamaan siviilikohteisiin.
      Maistakoon nyt perkeleet omaa lääkettään

      • Anonyymi

        Varmaan olisi suuri houkutus, mutta ei kannata mennä russanpuolelle. Saisivat siitä vain tekosyyn tehdä virallinen sodanjulistus ja käynnistää vielä julmempi kansanmurha.


      • Anonyymi

        Ei missään tapauksessa Venäjän puolelle .Omat alueet takaisin ,eiköhän meillä ole kokemusta miten käy kun lähdetään vanhan rajan yli.


      • Anonyymi

        Ukrainan naisia on Suomessa töissä kasviksia ja siivoo. Eikö ne voisi olla Ukrainassa siivoomassa.


      • Anonyymi

        Just näin. Käy kun meille kesäkuussa -44


      • Anonyymi

        Ei oo kaukana Mariupolista Putinin palatsi. 500km menee kohta ohjuksella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukrainan naisia on Suomessa töissä kasviksia ja siivoo. Eikö ne voisi olla Ukrainassa siivoomassa.

        Tottakai voisivat olla mutta kun Venäjä hyökkäsi niin pakoon oli lähdettävä ettei kuole tai joudu raiskatuksi.


      • Anonyymi

        Ei ukrainalla ole mitään syytä hyökätä venäjälle. Riittää kun potkii örkit sinne. Sodassakaan ei kannata alentua huonomman tasolle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei missään tapauksessa Venäjän puolelle .Omat alueet takaisin ,eiköhän meillä ole kokemusta miten käy kun lähdetään vanhan rajan yli.

        Mite sulle kävi?
        Veditkö ripulilärvit, vai sammuitko viron tullliin😆


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just näin. Käy kun meille kesäkuussa -44

        Veterasniko se siellä?


    • Anonyymi

      Täh? siis jos ukrainan häviää sodan venäjä valtaa koko maan ja tuhoaa ukrianan kansan eikö ketjun aloittaja edes tätä tiedä puutini suunitelmista? Eli ukraiaina ainot vaihtehto on taistella niin pitkään kun venäjä hyökkää jos antatuvat putin tapaa koko kansan heillä ei siis oikein ole vaihtehtoa venäjällä toki on putin voi jo tänään ilmottaa että natsit on voitettu ja vetää joukot pois ukrainasta venäjän kansa uskoo ja jo huomenna voisivat juhlia puutin suuri natsin tappajaa torilla.

    • Anonyymi

      Venäläsisä sotilaita kuollut jo 50 000 ja mitä putin on saavuttanut? Putini hamuava itä-ukrainan on ihan riekaleina ja kaupungit maantasalla hieno saavutus puutinilta 50 000 kuolleella venläisellä tälläset saavutukset.

      • Anonyymi

        Niinpä, tämä on siitä kummallinen sota, että vain venäläisiä sotilaita on kuollut ainakin jos uskoo mediaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, tämä on siitä kummallinen sota, että vain venäläisiä sotilaita on kuollut ainakin jos uskoo mediaan.

        Niin, vain venäläisiä sotilaita on kuollut, eikä yhtään venäläistä siviiliä.


    • Anonyymi

      Ukrainalaiset! Niin leveällä rintamalta kun saavutatte ryssän rajan, heti yli vaan ja antakaa kaikkien aseiden roikkua.

      Älkääkä säälikö niitä ryssän armeijan pikkupoikia, vaikka nyt näyttävät viattomilta ja vetävät pelokkaina päätään kauluksen sisään. Nämä ovat juuri ne, jotka on 200 päivää terrorisoineet, raiskanneet, kiduttaneet, ja ryöstäneet kaiken mitä eteen on tullut.

      • Anonyymi

        Ei kannata rajan ylitse, kannatta uskoa muita joilla huonoja kokemuksia. Ukrainalla on täysin sataprosenttinen moraalinen oikeutus puolellaan niin kauan kun se pysyy vain puolustajana, omien rajojensa sisällä. Rajan ylittämällä se muuttuu hyökkääjäksi.


      • Anonyymi

        Pitää opettaa lapsetkin pahuuteen. Johtuu uskonnosta.


    • Anonyymi

      Aloittaja on joku vähämielinen. Koko Ukraina on vapautettu venäläisistä jo lähiviikkojen aikana.

      • Anonyymi

        Venäjän armeijaa valkovenäjällä Puolan rajalla oli joku uutinen.


      • Anonyymi

        Ok, eli kotiinpalu, ja elatuksen loppu. Onneksi😅


    • Anonyymi

      Joskus Venäjällä oli Pietari Suuri, nyt siellä on Vladimir Pieni joka vie koko Venäjän mukanaan tuhoon vaikka se täällä putlerin trolleja kovasti kiukuttaakin, ja joiden valheet epätoivon kasvaesa vain huononevat niin kuin tämänkin ketjun avaus taas osoitti.

    • Anonyymi

      Sääliksi käy selittelyt, kun Venäjä on menettänyt valtaisan, strategisesti ja logistisesti erittäin tärkeän alueen plus vielä valtavasti hylättyä sotakalustoa ja -materiaalia Ukrainalle.

      • Anonyymi

        Paitsi Valko-Venäjä.


    • Anonyymi

      Miten tähän nyt NATO taas sotketaan. Siellä on suuri alue saatu takaisin ihan Ukrainan omin voimin. Onhan Ukrainalla oma armeija sentään. Suuri maa.

      • Anonyymi

        Karkkila kasvaa silmissä :D


    • Anonyymi

      Minkä takia Suomeen aina tunkeutuu kaikkialta jotain outoa porukkaa.

    • "Pläntin" koko on noin Uusimaa Kanta-Häme. Voi olla isompikin.

    • Anonyymi

      Kannattaisi ukristen antautua ajoissa ja tehdä rauha vaikka kismittäiskin. On vaan paras luoda välit Venäjään.

      • Anonyymi

        Totta. Laiha sopu , lihavaa riitaa parempi.


    • Aloittaja ei varmaan ole edes katsonut karttaa missä nämä nyt Ukrainan takaisin valtaamat alueet sijaitsevat. Ne sijaitsevat Ukrainan toiseksi suurimman kaupungin, Harkovan välittämässä läheisyydessä joka on ollut pitkän aikaa Venäläisten tykkitulen alla.
      Nyt sitten Venäläiset on ajettu kauemmaksi ja tykkituli kaupunkiin on loppunut kuten myös kaupungin valtausuhka on väistynyt.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Televisiossa "asiantuntijat" levittää Ukrainan sotapropagandaa ,että Khersonin operaatio oli muka harhautus.

      Tosiasia on, että Khersonissa Ukrainan eteneminen pysähtyi, koska nyt rintamalinja on edennyt pisteeseen, jossa Venäjän tykistö voi ampua suojatulta omille joukoille Dneprin itärannalta.

      • Anonyymi

        Ammusten loppumista odotellessa ukrainalaiset kävivät siivoamassa Harkovan alueen örkeistä.
        Ammukset loppuu Hersonin alueella koska Dneprin sillat on tuhottu ja rautateiden solmukohdatkin Harkovan suunnalla on nyt Ukrainan hallussa.


      • Anonyymi

        Ukrainan strategia oli sinulle ilmeisesti liian vaikea ymmärtää. Minäpä selitän. Ensinnä Ukraina rummutti hyökkäystä etelään ja sai orkit siirtämään raskasta kalustoaan ja joukkojaan idästä etelään. Sitten Ukraina tuhosi alueen sillat, jolloin orkit ovat motissa. Kalustoa ei saada pois mitenkään, ammuksia ja ruokaa on vaikea tuoda. Seuraavaksi Ukraina hyökkäsikin itään, jolloin orkit joutuivat lähtemään pakokauhun vallassa pakoon, jättäen suuret määrät materiaalia, koska Ukraina oli jälleen kerran tuhonnut sillat, joiden yli olisi voinut paeta. Lisäksi paikalla on kyvyttömimmät joukot. Ukrainalla ei ole etelässä mitään kiirettä, orkit odottavat siellä kohtaloaan, Ukrainan ei tarvitse kuin tuhota mahdolliset ponttoonisillat.


    • Anonyymi

      3000 neliökilometriä, 50x60 km, ei yhtään suurempi. Venäjä miehittää itäukrianassa noin 40 000 neliökilometrin aluetta, tuo 3000 neliökilometriä on siitä 7,5% ei sen enempää. Harkovan alueen olisivat saaneet hyökkäämättäkin. no oli tärkeää hyökätä ennen kuin venäläiset vetäytyivät, jotta pääsevät "voittoa" juhlimaan.

      • Anonyymi

        Voi miten säälittävää selittelyä. Venäläiset käyttivät puoli vuotta, valtavasti kalustoa ja tuhansia turhaan henkensä menettäneitä omia vallatakseen tuon alueen. Jonka Ukraina nyt valtasi muutamassa päivässä kokonaan takaisin.

        Samalla Ukraina sai sotasaaliikseen valtavan määrän hädissään paenneiden venäläisten jättämää sotakalustoa ja ampumatarvikkeita. Lisäksi alueen kaupunkit Kupjansk ja Izjum ovat tärkeitä rautatien solmukohtia ja siksi elintärkeitä sotajoukkojen logistiikalle. Nyt venäläiset menettivät nämä tärkeät huoltoyhteydet, mikä tarkoittaa suuria vaikeuksia muuallekin.

        Ymmärrän kyllä että venäläiskätyriä niin harmittaa omien täydellinen häviö ja häpeällinen paniikissa pakeneminen.


      • Anonyymi

        Tuo aluemäärä on roimasti alakanttiin. Viimeisimpien karttojen mukaan ukrainalaisten valtaama alue on jo vähintään 10000 neliökilometriä ja kasvaa koko ajan.


      • Anonyymi

        No voi natZi sentään ! Minä alan venäläiseksi ja hurraan Putinin sodalle sillä Putin voitti sodan jo 24.02.2022.


    • Anonyymi

      Anonyymi
      12.09.2022 15:55

      "Sääliksi käy Ukrainan touhut, valtavilla menetyksillä saavutettu joku Karkkilan kokoinen pläntti"

      Tietääkö TILTUT että KRP`la on teidän kaikkien IP osoitteet
      selvillä?!!!

      Kun putler on tuhottu kaikkia suomessa "asuvia" TILTUJA
      voidaa ja toivottavasti tullaan syyttämään maanpetoksista!

      • Anonyymi

        ensimmäisenä sinut haetaan ja laitetaan pakkopaitaan, olethan selvästi turvallisuusuhka.


    • Anonyymi

      15000 henkeä meni🥺.... Yhdysvallat ei tunne sääliä😫

      • Anonyymi

        Sen verran meni ryssiä joo. Mutta eipä niitä kukaan sääli, eivät edes omat.


    • Anonyymi

      Tää älämölö Ukrainan "valloituksista" on tietysti ennenaikaista ja perusteetonta, kaikkihan me sen tiedämme. Ainahan pitkällä rintamalla jotain vaihtelua on ja sotapropaganda toimii täydellä teholla lännen mediassa, jos ei nyt koko ajan olla turpiin ottamassa, niin ukraina on ikäänkuin valloittamassa Venäjää tällä hetkellä, yritetään ruumiskasojen seasta huutaa, kyllä me voitetaan. Eihän sotaa näin käydä, naton piittaamattomuus ukrainalaisuhreista on makaaberia.

      • Anonyymi

        Tuota, itse analysoin mm. tuollaisesta venäläisten TV-keskustelusta jk oli netissä saatavilla, jossa oli juttua siis liikekannallepano-vaihtoehdosta tätä ilo vs. tragedia - kokoinaisuutta syvätasolta käsin. Ja siinä tuota venäläisten ilmapiiriä tutkiskellessani .. oli ilmiselvää, että siellä on nyt sisäistä turbulenssia emotionaalisella tasolla jk johtuu nimenomaan siitä, että ovat tajunneet, että hommat eivät ukrainoissa toimikaan enää melkeinpä ollenkaan.

        minusta tuo johtuu siitä, että venäläissotilaille on mahdollisesti aiemmin kerrottu epätosia faktoja sodankulusta, liioiteltu, vähätelty jne. jk nyt singahti epäluottamuksen venytettynä kumilenksuna sitten takaisinpäin tän ukr ekan merkittävämmän push:in aikana; murto onnistui ja pakokauhu venäläisiin iski.

        Siinä tosin olet oikeassa, että kun egot alkaa taistella keskenään, niin kaatuneilla/pahasti haavoittuneiden lukumäärillä ei ole enää yhtään mitään merkitystä - vaan ainoastaan aluevaltaus/takaisinvaltaus tuloksilla.

        En usko, että tässä oli kyseessä ukrainan the last stand:i, koska kyllähän heillä miehiä on sotaan allokoidan paljonkin enemmän kokonaisväestöstään. Mutta olen varma siitä, että toisen puolen "nurkkaan ahdistettu rotta" tässä vielä pimahtaa, ja joukkotuhoaseita vielä käyttää TAI vähintään laittaa liikekannallepanot päälle. Ainoa asia, mitä putini tässä enää tarvitsee, on se, että ukraina menee rajan yli. Ja niin ww3 on varma.

        Tuon takaa nämä putinin sanat: "eihän tässä olla sotaa vielä edes aloitettukaan".

        Jos putin tässä nyt vetäytyykin, täysin ja retalioimatta, niin vaikka maailman viimeiseksi hylkiö-spedeksi joutuukin, tottakai, on hänellä sittenkin vähemmän egoa kuin rationaalisuutta toimissaan.

        Jos taas putin nukettaa kiovan, tuolloin tapahtuu yksi kahdesta asiasta; joko se torjutaan ja venäjääkin ydinisketään, taikka se osuu, kauhu valtaa koko maailman, kaikki jähmettyy tuosta kauhusta, putin jatkaa ukrainoista baltiohin sekä etelään - ja koko maailma muuttuu iäksi.

        Ja koska putin tovereineen päivineen ovat maksimitason uhkapelureita, sieltä tulevat ehdottamaan eskalointia - ja putin myös tulee eskaloimaan.

        ja niin toteutuu saulin sanat alkuvuodesta, jossa sanoi jtk sentyyppistä, että kiihtyvä asevarustelu johtaa vielä show offiin mm. ukrainassa.

        Mutta totta, pitkään - ja erityisen vaivalloisesti - vallatut alueet takaisinvallattiinkin nyt päivissä vaan.

        Ja niin ukrainalaiset halasivat siellä toisiaan ja koko homma sai käännekohtansa. Onko se vedenpitävä, vaiko ydinsotaan johtava, sitä emme vielä tiedäkään. Mutta sen tiedämme, että ukrainalaiset kokivat sittenkin toivoa silloin, kun näytti siltä, ettei sitä enää ole olemassakaan.


      • Anonyymi

        Tällä hetkellä ei ole muuta vaihtelua kuin yhteen suuntaan. Ukraina valtasi muutamassa päivässä valtavan alueen, jonka valtaamiseen Venäjältä kului puoli vuotta ja valtavasti kaatuneita.

        Koska suurin osa venäläisistä pötki pakoon taistelematta ja hyläten kalustonsa ja kaiken raskaan aseistuksensa, niin tämä Ukrainalaisten eteneminen ei tuottanut mitään ruumiskasoja, kuin korkeintaan sinne venäläisten puolelle. Sen sijaan se tuotti valtavat määrät kalustoa ja ammuksia sotasaaliina Ukrainalle - ja pois venäläisiltä.


    • Anonyymi

      Slava Ukraina!

    • Anonyymi

      Prööööth

    • Anonyymi

      Taitaa olla Suomi24:n säälittävimpiä aloituksia.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      146
      11591
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      137
      3173
    3. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      14
      1967
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      68
      1817
    5. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      209
      1488
    6. 61
      1435
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1209
    8. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      35
      1010
    9. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      50
      979
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      41
      954
    Aihe