Jos sydämeen sattuu?
Pitääkö heti soittaa apua?
6
218
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tuntuu siltä, että apua tarvitsee, pitää soittaa 112.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Niin se asia selviää. Jos kysyjä yksin asuva, silloin on varsinkin tärkeää toimia kun vielä voi. (Jos huonosti on käymässä, voi olla ettei myöhemmin voi toimia enää. Toivottavasti kaikki hyvin nyt.) Jos aamuun asti selviit kotona, ehkä hyvä soittaa terveyskeskukseen asian vuoksi? Onko mikä syynä kipuun? Jos tutkisivat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. Niin se asia selviää. Jos kysyjä yksin asuva, silloin on varsinkin tärkeää toimia kun vielä voi. (Jos huonosti on käymässä, voi olla ettei myöhemmin voi toimia enää. Toivottavasti kaikki hyvin nyt.) Jos aamuun asti selviit kotona, ehkä hyvä soittaa terveyskeskukseen asian vuoksi? Onko mikä syynä kipuun? Jos tutkisivat.
Jos on todella vakavat oireet, 112:ssa päivystäjä tekee oireenmukaisen kyselyn ja määrittelee tarvitaanko heti ensihoitajat paikalle vai voiko odottaa hoitoon hakeutumista.
Jos aikoo soitella aamulla terveyskeskukseen, pitää varautua ettei apua saakaan soittohetkellä. Yleensä puhelu menee takaisinsoittoon tai joutuu jonottamaan kauan puheluun vastaamiseen. Kiireellisessäkin tapauksessa takaisinsoitto tulee vasta useamman tunnin kuluttua ja vielä silloinkin saa vain ajan päivystävälle hoitajalle tai lääkärille. Vastaanotolla sitten arvioidaan hoitotarve ja tähän kaikkeen voi hukkua koko päivä.
- Anonyymi
On sydänkipuja ja sydänkipuja. Juuri sydämen kohdalla tuntuva kipu harvoin johtuu sydämestä. Sydäntapahtuma tuntuu yleensä puristuksena koko rinnan alueella, käsivarressa ja/tai ylävatsalla.
Tietysti aina, kun tuntuu sietämättömältä, on viisainta ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon. - Anonyymi
Mulla on usein sydämen kohdalla kipua ja ne otti sydänfilmin, eikä mitään ollu. Kipuja jo kymmenen vuotta, ettei se välttämättä mitään oo.
- Anonyymi
Miten kävi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup312858- 1482173
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene121637Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3881220- 671185
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen1011155Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi571067- 611040
- 741029
- 2841