Viron Kristi Raik nolasi suomettuneen Tannerin

Anonyymi

Viron ulkopoliittisen instituutin Kristi Raik tylytti ulkoministeriön Jussi Tannerta mennen tullen A-studiossa. Tanner yritti änkyttää laeista ja vetosi EU:n viisumisäännöstöön.

Raik vastasi Tannerille, että Baltian maat ja Puola ovat saaneet EU:lta hyväksynnän, joten niiden toiminta ei siis voi olla laitonta eikä EU:n viisumisäännösten vastaista.

Tähän venäläisten etuja tiukasti ajava ja näköjään pahasti suomettunut Tanner ei kyennyt sanomaan mitään asiallista. Hävettää taas suomalaisten puolesta.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009065639.html

Venäläisten matkustaminen EU:n alueelle ei tosiaan ole mikään ihmisoikeus.

6

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiantuntijaa ei voi nolata.

      • Anonyymi

        EU - komissio ei voi toimia lakia ja sopimuksia vastaan. Tai kyllä voi, kuten olemme nähneet, mutta silloin olemme laittomuuden tilassa.
        Sama juttu jos oma hallituksemme antaisi määräyksen esim. Keskitysleirien perustamiseen ja sinne kuljetettaisiin poliittiset vastustajat. Vartijat ilmoittaisivat että toiminnalle on 'hallituksen lupa'.


    • Anonyymi

      Viisuminanto perustuu Schengen-sopimukseen. Yksittäinen valtio ei voi siksi sääntöjä muuttaa. Viro itse esitti EU:lle, että turistiviisumeista luovutaan, mutta viisumien antoa perhesyistä tai toisinajattelijoille jatketaan. EU hyväksyi sen ja Suomi toimii juuri näin. Me emme kuitenkaan ole ainoa viisumien antaja. Myös muut EU-edustustot myöntävät Venäjällä viisumeita ja nämä matkailijat kulkevat Suomen kautta. Koska Schengen- viisumi on voimassa koko EU-alueella, niin kaikkien jäsenmaiden on annettua viisumia rajalla kunnioitettava.

    • Anonyymi

      "Venäläisten matkustaminen EU:n alueelle ei tosiaan ole mikään ihmisoikeus."

      Voi se sitäkin olla. Venäläisellä toisinajattelijalla on oikeus hakea turvaa. Perheitä ei saa erottaa jne...

    • Anonyymi

      Miksi Viron naispuolinen Adolf Hitler pitää jatkuvasti järjestää YLE:n ohjelmiin suoltamaan natsipropagandaa?

    • Anonyymi

      Onko Kristi jotain 80v vai hämääkö se kireä mummopermis?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      34
      2656
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1407
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1063
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      982
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      760
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      756
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      686
    Aihe