Nato-pelko ei ollutkaan syy hyökkäykseen:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009068584.html
Puuttini halusi vain verta ja tuskaa.
Kun on liikaa valtaa, niin ei pysy enää järjissään.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009068584.html
Puuttini halusi vain verta ja tuskaa.
Kun on liikaa valtaa, niin ei pysy enää järjissään.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Puuttiina on itse paholainen ihmisen kehossa
Sen pahin pelko oli, että ukrainalaiset haluavat demokratiaa ja kääntävät selkänsä Venäjän korruptiolle! Mutta se voi olla signaali venäläisille, että sellainenkin on mahdollista!
Iso torakka = Putin
Will Smith (J) = Länsi, Nato, CIA, Biden
Pikku torakka = Itä Ukrainan Venäläiset
https://www.youtube.com/watch?v=yqp52oZd2vI&t=130s
Mielestäni osoittaa länsimieliseltä kansalaiselta huolestuttavaa typeryyttä, eli hyödyllistä idiotismia, että uskotaan kyseenalaistamatta kaikki kansankiihotukseen erikoistuneet uutisoinnit ja asiantuntijalausunnot. Koko tämä ns. länsimaisen antivenäjäkampanjan tavoite on lietsoa äärimielistä vihaa, sokeaa vihaa, kyseenalaistamatonta vihaa koko maata vastaan, jotta tuntuisi oikeutetulta hyökätä joukkovoimalla yksittäistä maata kohtaan keinolla millä hyvänsä.
Jatkuvasti meitä harhaanjohdetaan käsitteillä "Venäjän hyökkäys Eurooppaa vastaan", "Tsaari Putinin imperialismi" jne. Totuushan on, että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, ei Eurooppaan ja että Putinin motiiveista yksi tärkeimmistä on estää Ukrainan käyttäminen hyväksi USA:n itälaajenemiseen natolevityksellä. Siinä Putin teki virheen, ettei ymmärtänyt, että USA tulee käyttämään hyökkäystä hyväkseen natolevityksessä, ja näin tapahtuikin. USA:n edustaja kävi 2021 Suomessa sopimassa natodiilistä ja siitä ei mennytkään kuin pieni tovi, kun sota alkoi ja samalla käynnistyi mieletön natovimma teemalla "Seuraavaksi Venäjä hyökkää Suomeen". Eduskunnan natoäänestyskin oli pelkkä teatraalinen muodollisuus, koska päätös natoon liittymisestä oli jo tehty ja liittymishakemus oli ainoa vaihtoehto, vaikka Suomella ei ole ollut konkreettista tarvetta natojäsenyydelle. Natotarve muodostettiin kahdessa vaiheessa. Ensin luotiin mielikuvallinen "venäjäuhka" valheilla, jotta voitiin perustella natojäsenyyshakemus ja sitten julkisella vihollisuuksien julistamisella, sekä julkisella natomainoksella, jolla konkretisoitiin se oikea venäjäuhka. Näin meitä kusetetaan, ja kusetamme myös velvollisuudentunnosta itseämmekin, emmekä mitään myönnä, "koska venäjä".
Alkaa venäjämielisten jutut haparoida. Nyt jo "saa" mainita venäjän hyökänneen Ukrainaan ja venäjä on tehnyt virheitäkin. Ties mitä vielä myönnätte...
Mutta Ukrainan asia on meidän ja Euroopan. Muussa tapauksessavenäjä voi hyökätä mihin huvittaa, ilman seurauksia. Vaikkapa Suomeen, miksi ei, mutta sitäkö pitäisi odottaa ja esittää ystävyyttä Vladimir verisen kanssa?
Kannattaa noin typerät valheet jättää ihan sinne Venäjän puolelle, siellä voi joku umpiotampio tuollaista tuubaa uskoakin. Täällä missä on sananvapaus ja vapaa tiedonvälitys venäläiselle propagandalle vain nauretaan sen ala-arvoisen huonouden tähden
Venäjän tavoite on alusta alkaen ollut Ukrainan valtaaminen ja niiden alueiden liittäminen Venäjään. Aivan kuten jo aiemmin tekivät Krimille ja nyt yrittävät tehdä muille Ukrainan alueille. Tämä oli sodan syy, tyylipuhdas valloitussota ja omien alueiden laajennus.
Totuutta ei ole, on vain mielipiteitä.
Vanha venäläinen sananlasku.
Tässä tuli taas trollin terveiset Itä-Ukrainasta. Alkaa olemaan melko epätoivoisen kuullosta. Kannattaa muuten harkita junamatkaa moskovaan kun vielä ehtii. Saattavat pian Ukrainalaiset kolkutella ovella ja mites trollin suu sitten pannaaan.
Tietenkään valheen valtakunnassa ei koskaan ole totuutta. Totuuden puhuminen on Venäjällä lailla kiellettyä ja siitä saa 15 vuotta vankeutta, ellei sitä ennen putoa kuin venäläinen veneestä.
Totuutta on joka paikassa. Esim. "Helsingissä on Kiasma" on totta.
"Ukrainassa on Venäläisten taholta tapettuja siviilejä"; on totta jne.
Vainkommunisti täällä elää harhoissaan ja valheissaan.
Ei tuossa ole mitään uutta. Koko ajan on tiedetty että Nato, kuunatsit ja liskoihmisten bioaselaboratoriot olivat kaikki vain keksittyjä tekosyitä hyökkäämiselle. Jonka todellinen syy oli Ukrainan alueiden valtaaminen ja liittäminen Venäjään. Tuhoten siinä sivussa koko Ukrainan sekä kansana että valtiona.
Venäjän johtoportaan ihmiset ovat jatkuvasti monin eri tavoin väittäneet, että Ukraina ei ole mikään itsenäinen valtio, eikä sillä ole mitään olemassaolon oikeutta itsenäisenä valtiona. Vaan että se on kokonaisuudessaan osa Venäjää ja tullaan palauttamaan osaksi Venäjää. Tässä se sodan ainoa todellinen syy.
Venäjä ja Putin eivät miellä kovinkaan monta maailman valtiota "oikeaksi" valtioiksi. He pitävät valtioina vain korkeintaan kymmenen merkittävintä maailman valtiota "oikeina" valtioina. Muut ovat vapaata riistaa.
Samaa mieltä, mutta hyväksyn venäjän tavoitteet, ukraina on tuhottava nyt lopullisesti, muuta tietä ei sodasta enää ulos ole. Ehdotan tsarbombaa keskelle ukrainaa.
Haluaa lisää alueita suureen valtakuntaansa. Siitähän on kyse.
Tiedossa oli alusta alkaen. Putin tietää varsin hyvin, että Nato on puolustusliitto.