Tilit ovat kaikkien omaisuutta.

Tiesittekö että tililtä voi milloin tahansa kadota rahaa vaikka et ole käyttänyt korttiasi väärin, etkä ole tunnuslukua kenellekään näyttänyt? Ette tiedä? Nyt tiedätte!
https://www.hs.fi/talous/art-2000009066864.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox

Mobiilipankin kautta se onnistuu, joten kipin kapin katsomaan tiliä onko kukaan käynyt siellä.
Digitalisaation ihanuutta.
573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tämä on varmaankin yksi osa Wef in uutta maailmanjärjestystä, jota meidänkin poliittinen eliitti Marin johdolla kiihkeästi kannattaa ja ajaa maaliin.

Äänestä
  • Mikään ei ole varmaa nykyaikana. Seteliaikana tilille ei ollut muilla asiaa.

    Äänestä

Olenkin valmistellut taas seteliaikaan paluuta ilman mitään pankkitilejä. Palkkapussit milloin töissä,Kela korvaukset lähimmästä pankista nostamalla.

Laskut takaisin paperiaikaan ja maks maksuväleillä ,käy sitten muutaman kerran vuodessa pankissa tai käteismaksuautomaatilla maksamassa jos niitä vielä on.
Kuukausimaksuissa säästää vuosittain jo monta sataa euroa,pankin palkkio/lasku ei tee niin paljoa.

Kaupoissa käy käteinen niin kuin ennenkin ja bensaakin voi ostaa käteisellä vielä monin paikoin. Ja jos ei pitää siirtyä vain sähköpyöräilyyn ja julkisiin.
Mihin siis tarvitset enää pankkitilejä tai kortteja? Et mihinkään.

Muutapa ei sitten tarvitsekaan kuin jonkun lukkotallelokeron kotia.

Ja kukaan ei mitenkään voi varastaa rahojasi elektronisesti enää ikinä.

Äänestä

Moni ei vieläkään ymmärrä, että pankit siirsivät etäpalveluilla vastuunsa asiakkaille. Pörssimaailman kantava idea.

Äänestä

Sun tilillä mitään rahaa ole. Pelkkiä numeroita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tiesittekö että tililtä voi milloin tahansa kadota rahaa vaikka et ole käyttänyt korttiasi väärin, etkä ole tunnuslukua kenellekään näyttänyt? Ette tiedä? Nyt tiedätte!
https://www.hs.fi/talous/art-2000009066864.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox

Mobiilipankin kautta se onnistuu, joten kipin kapin katsomaan tiliä onko kukaan käynyt siellä.
Digitalisaation ihanuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu