Mukahauska juttu, jossa luodaan taas kummallista mielikuvaa Sanna Marinista
https://www.iltalehti.fi/eurooppa-liiga/a/1c22e7f4-4863-41cb-b6fe-7439694443f6
Tällä kertaa asialla joku ihme Palomäki niminen toimittaja. Jonkun niistä on vaan aina yritettävä. Muuten rahoittajat jättävät Iltalehden.
https://www.iltalehti.fi/eurooppa-liiga/a/1c22e7f4-4863-41cb-b6fe-7439694443f6
Tällä kertaa asialla joku ihme Palomäki niminen toimittaja. Jonkun niistä on vaan aina yritettävä. Muuten rahoittajat jättävät Iltalehden.
Vastaukset 119
Vanhimmat
Mikä mukahauska. Iltalehti saa kirjoittaa mitä haluaa, Suomessa on sananvapaus. Sitä ei Marinin trolliarmeija ole vielä saanut kiellettyä.
Kuvan näyttäminen osoitti, että vain 1 5:stä taksikuskista tunnisti Marinin. Eipä ole hääppöinen tulos kun Suomessa ylistetään miten tunnettu Marin on maailmalla.
Kyllä Sanna ihan ITSE luo "kummallista mielikuvaa" pääministeri instituutiosta.
Aika helposti palaa käämi nykyisin Sannalta. Hoitaa tekstarilla muutaman miljardin asioita, kyllä tämä rouva tulee yhteiskunnallemme kalliiksi
Halvempi kai tekstari on kuin matkustella edestakaisin. Luuletko tosiaan, että saksalaiset ammattiliitot olisivat muuttaneet mielensä, jos Marin olisi ilmestynyt neuvotteluihin myös?
Nythän Hjallis voisi ilmoittautua vapaaehtoiseksi, neuvottelujahan käydään taas. Voisi näyttää eteen kuinka homma hoidetaan.
Uli uli uli Sanna Uli uli uli, kyynel.
Sanan vapaus ei tarkoita panettelua ja valheiden keksimistä, esim yhteiskunnallisissa asioissa on sanan vapaus , kaikki voivat sanoa miten näkee asiat, mutta se että haukutaan yhtä ihmistä viikko kaupalla ei ole lähelläkään sananvapauden raameja.
Ja sitten kun käyttää sanan vapauttaan niin tarpeen tullessa on selvitettävä lähde mistä puhe on saanut alkunsa .
Joten Sannan vaatteet , tanssit, laulut ja juhlat eivät mielestäni kuulu sanan vapauteen m sillä aikuinen ihminen saa elää omilla ehdoillaan demokraattisessa maailmassa, ja kenelläkään ei ole siihen nokalla koputtamista.työnsä hoitaa myöskin
Ei kukaan näistä ihmisistä jotka kirjoittelee ilkeitä haluaisi että heistä kirjoitettaisiin samalla lailla, ja vielä vedettäisiin sukukin mukaan jopa kuolleetkin henkilöt . Joten. Hieman enemmän sivistystä odottaisi aikuisilta ihmisiltä
Sanna ei tee mitään päätöksiä yksin , joten siinä syyttelet turhaan . Ota selvää miten päätökset tehdään ennekuin syyttelet
Iltalehdessä on oikeisto-omisteisen suurpääoman nuolennan vapaus, ei muuta.
Oikeisto ja kokoomus pitävät työntekijä yritystukien nostamista ja veropelmoyiiloa bietettäbåvää kuukausi elämää jonka duunarien veoillammqksetaan vuodesta toiseen siihen tulee loppu
Kokomuksen kiusaajatyyppinä tunnettu, naisten itkettäjä* Niinistö käyttää ensin hyväkseen. Sen jälkeen kabinetti tekee henkistä väkivaltaa. *kirja
Ja minä saan olla Iltasanomien trolliarmeijan tyhmistä jutuista sitä mieltä, että ne ovat mukahauskoja tai vieläkin huonompia.
Kuinkahan moni suomalainen taksikuski tunnistaisi Italian pääministerin? Olisihan siitäkin voinut tehdä jutun.
Vai aikooko Marinin vihaajien trolliarmeija rajoittaa minun sananvapauttani?
Mitäs pahaa tuossa jutussa oli? Hyvä että italialaiset tietävät edes vähä suomalaisesta huippupolitiikosta. Hienoa sekin, että joku älysi verrata Marinin juhlia Berlusconin juhliin!
Melko tyhmä pitää olla, jos ei Marinista muuta tiedä kuin yhdet juhlat.
Mutta Palomäki lienee yhtä tollo kuin haastateltavansa. Ainakin naamansa perusteella on.
Minua ovat aina ihmetyttäneet miehet, jotka vihaavat naisia. Onko Palomäkikin piilohomo kun yrittää päteä naisten perinteisessä leipälajissa v*ttuilussa ja vieläpä varmasti heikommaksi kokemaansa eli naista kohtaan?
Sellaisia lössöpoikiahan Ylilauta on täynnä. Enpä ihmettelisi ellei Palomäenkin typerys viettäisi aikaansa siellä. Juttunsa ovat juuri sitä tasoa ja ilmeisesti myös sukupuolielämänsä.
Et kai sinä vaan maalita toimittajaa sen takia että hän uskaltaa kysyä italialaisilta kuinka moni tunnistaa Marinin?
Maalittaisin jalkapallotoimittajaa, joka yrittää potkia Sanna Marinin päätä omaan pesäänsä? Pois se minusta, kunhan vain tein hänen ammattiosaamistaan tunnetuksi.
Toimittajaa ?????
En kyllä ilkeäksi edes sanoa jos tekisin toimittajan työtä ehtona juoruilu ihmisistä ,
Tähti toimittajat pääsee pitkälle kun heihi; luotetaan vaikka he tietävät paljon asioita ihmisistä , mutta eivät alennu likaiseen rahaaan vaan nostavat kunnialla palkkansa oikeasta toimittajan työstä .
Se on juuri kummallista, että Marinia tuntuvat jahtaavan "miehet", kuten Valavuori, Puopolo. Kim Väisänen ...
Kaikki tietysti itse nuo hieman luuserin maineessa. Kai sillä haetaan sitten sitä "miehen mainetta".
Ja sitten ulisevat kuorossa, jos vähän kysäisee, että mistä moinen johtuu.
Kyllä Marin luo ihan itse mielikuvaa omasta itsestään. Ihan hänen omalla vastuulla.
Se mielikuva minkä Marin itse luo on erittäin positiviinen, hyvä ja normaali.
Sen sijaan eräät "miehet" kirjoittelevat tavalla, jossa yhden illan juhliminen on ainoa asia, koko sekin työ, mitä Marin teki Nato-asian eteen, "unohtuu" täysin.
Just noin, eikös Marin saanut itärajankin tukittua.
Persut vain joutuivat antamaan ohjeet miten se tehdään.
Kun tekee päinvastoin kuin persut "ohjeistavat", niin silloin onnistuu.
Marinista itsestään huokuu negatiivisuus, miesviha ja jauhojengiys.
Ei ainakaan Sanna Marinista mikään noista. Jaksaa olla valoisa ja positiivinen tässäkin tilaneessa ja kannustaa ihmisiä.
Persut ja kokkareet sen sijaan maalaavat maailmaa mustalla peloitellessaan, mitä seuraa tälle hallitukselle siitä, mitä he tekivät edellisessä hallituksessa. Onhan siinä siivoamista ollutkin.
Sanna Marin nimenomaan on maininnut, että poikiin pitäisi panostaa, koska he jäävät nykyään jälkeen koulussa. Muutenkaan en ole kuullut mitään miesvihamielistä Sannan suusta. Jos sinä olet, niin kerro meille muillekin.
Päihteitä persut käyttävät huomattavasti useammin kuin 6 iltana vuodessa ja persujen riveissä on huumerikoksista tuomittuja ennätysmäärä. Siksi kai sitä yritetään projisoida Mariniin.
Niin eikös Sannan känniörvellykset ole ihan hänen itsensä tekemiä. Vai onko kaksoisolento kuitenkin...
Mitkä örvellykset? Ihan normaalia sosiaalista illanviettoa verrattuna Hakkaraisen touhuihin eduskunnan kuppilassa.
Sannan riekkumiset humalassa vieraitten miesten ja naisten kanssa on suoraan verranollisia Hakkaraiseen. Samanlaista känniörvellystä.
Hmm Teukasta löytyy Seiskasta pari juttua, Sannasta taas Kalle Päätalon tuotannon verran juttua. Miksiköhän noin?
Sanna ei lääppinyt ketään väkisin eikä ollut edes humalassa verrattuna Hakkaraisen toikkarointiin.
Hakkaraisesta ei ole mitään positiivsta kerrottavaa.
Camoon, mietipä nyt kummanko kuvalla saat enemmän klikkejä.
Pelkällä Sanna Marinin nimellä niitä sataa tuhansittain ja teki niin ennen mitään kohujakaan.
Mites Sannalla tuo huumepuoli?
Voi olla noinkin ja sitten tietysti se että Sannalla tuota kännitoikkarointia on niin paljon enemmän.
Että semmosta jo Seiskassa. Oliko se niin, että persut määrittelee asiat Seiskan sivumäärien mukaan. Hmmmm.
Jestas, p e r s u j e n elämä ilman Seiska on elämä ilman Purraa?
Seiskaan pääsee toikkaroimalla ja örveltämällä. Siis mitä enemmän juttuja Seiskassa, sitä enemmän örveltämistä. Suoraan verrannollisia.
Fiksut ihmiset eivät tuomitse häntä millään lailla ainoastaan lahkolaiset ja alakynnessä ilman itseluottamusta olevat miehet jotka istuvat päivät netissä kun tavalliset ihmiset tekevät töitä
Ei kukaan normaali ihminen edes vaivautuisi kommentoimaan näin alhaisella tasolla kun nämä tossu sankarit joiden on toteltava kotona mutta netissä leikitään kovaa miestä ja kommenttien taso on murrosikäisen tasolla .
Korjataanpa. Persut ja muutamat muut pääsevät Seiskaan vain örveltämällä.
Sanna Marin taas:
https://www.seiska.fi/kotimaa/sanna-marin-on-myos-tyyli-ikoni-paaministeri-seiskan-muotipoliisin-ratsiassa-reppu-rikkoo
https://www.seiska.fi/Kotimaa/Talta-nayttaa-meikiton-Sanna-Marin-Jokainen-meista-heraa-tukka-pystyssa/1166232?utm_source=twitter&utm_medium=referral
On tainnut mennä oikein päähän sulla tuo kaunis Sanna , ja kun et mitään saa kuitenkaan aikaisesti vaikka miten noita mrteitasi tavailet niin anna kuule olla jo, Sanna ei ole sen kummempi sosiaalisissa tapaamisissa kun muutkaan hänen ikäluokastaan
Tanssi on kuule sellaista että aitä tanssitaan niin miesten kuin naistenkin kanssa. Sekään ei mitään ihmeellistä . Vaikka sinun maailmassa se olisi kamalaa jos puolisosi tanssisi toisen kanssa vielä näitä nykyajan tansseja . Mutta kun oikein ajattelee niin ei sulla mitään puolisoa olekkaan kuka noin lapsellisen kanssa haluaisi edes olla .
Kattos lehdet tietää millä konsteilla pöllöjöjä viedään narusta , jokainen pöllö on niin kiinnostunut Sannan elämästä että tekee mitä vaan että saisi tietää mitä on tapahtunut
Ja lahkolaiset ulisee suut soikeena helvettiin joutumisesta Kas kun syntiä on eräiden mielestä tanssiminenkin ja lehti tienaa hyvän liksa kun kalpea Kalle levittää tietoa
Entä ne 100 Sannan känniörvellysjuttua Sannasta Seiskassa?
Sannahan huuteli ettei Suomi liity Natoon, vasta kun se viimeinenkin mökin mummo kääntyi Naton kannalle, Sannan oli pakko antaa periksi.
Jauhojengi hoitaa, eli hanskassa on.
Vaaleihin asti Marinin sekoiluita puidaan, se on varma se
Mitä sekoilua? Minä en ole nähnyt kenenkään muun sekoilevan kuin median. Ylilautanössöt tietysti eivät käy ikinä tanssimassa kun tuoli nuosee mukana jos yrittävä ahteriaan nostaa tietokoneensa äärestä.
Tuohan helpottaa kummasti Perussuomalaisten maalittamista.
Perussuomalaiset voisivat maalittaa eli maalata toisiaan mustaksi, niin ulkonäkö muistuttaisi ajatusmaailmaa.
Entä nuo Sannan känniörvellykset?
Kenen Sanna ja mitkä örvellykset?
Bile-Ilmarin Sanna.
Katso Seiskasta koko tuotantokausi Sannan örvellyksiä.
En lue Seiskaa vaikka siellä olisi joku Sanna Antikainen. Sen lehden toimittajien örvellykset muiden ihmisten normaalista illanvietosta eivät minua kiinnosta.
No voi harmin paikka. Seiskassa on oikein meheviä Sannan hinkkaus-, kiehnäys-, nylkytys- sekä naamanvääntely videoita.
Tietysti myös kuvia Sannan känniörvellysretkiltä.
Suosittelen!
Ihmisethän täällä netissä itse sekoilevat , kerrankin on heilläki; elämässään jotain jännittävää ja kun alkuun pääsee niin herra isä miten osataan jauhaa samaa asiaa viikosta viikkoon , sehän jo on oikeaa sekoilua . Raukkamaisia juntteja joilla ei ole omaa elämää ovat nähneet nykyajan tanssityyliäkin ja siitäkös aitten jaksaa juttua, saavatkoha;edes yöllä nukuttua kun elämä on mennyt jännittäväksi.
Maailmalla sodistaan , on pahoja tulvia jotka vie kosin monelta , mutta nämä jauhaa Sannan elämää aamusta iltaan .
Ei ollut Sanna kännissä edes ja minusta oli kiva nähdä hänen tanssivan kun hän osaa, nämä juntit ei vissiin tiedä että nykyajan tanssiminen on juuri tälläistä , kun itse aikoinaan ovat piinanneet tanssiin haulla tyttöjä ykslykkyiselle tangollenja vähän niiahtaneet siinä tasaisin väliajoin hikinen puvuntakin yllään ja luulivat olevinaan parkettien partaveitsiä .
Joten se aika on ohi , nyt tanssitaan eri musiikin tahdissa ja monelta se käyttää hyvin .
Sama täällä ketä kiinnostaisi toisten elämän riepottelu . Ja valehtelu , mutta nämä pöllöt uskovat kaiken Se sivistyksestä
Onko Sanna myös tanssinut? Minä kun luulin että on vain örissyt kännissä yökerhossa. No ihminen on erehtyväinen.
Laskeppamkuinka monta kertaa olet sanonut näiden viikkojen aikaan sanan nylkytys moni luulee että itseäsi sillä lietsot ja hinkkaus sitten. Etkö ole koskaan nähnyt nykyajan tanssi tyyliä ja kuunnellut millaisen musiikin kanssa tanssitaan
Mene lukemaan nyt seiskaa ihan rauhassa niin sulle tulee hyvä perjantai ilta , aitten taas jaksat ensiviikon nylkyttää kirjaimia riviin että kone on kuumana .
PS pidä olut purkki kaukana itsestäsi jos sattuu kaatumaan ettet katsele Lehteäsi ja käännä sivua hellävaroen ettei repeä ,ohut paperi .
Nooh..nooh... onhan Briteissä hengenheimolainen Biden, jolla sentään oli selkärankaa väistyä. Esimerkiksi tykkäsi juhlia ja väistellä koronamääräyksiä , joita itse oli mukana asettamassa. Onko britit tiukempia vaatiessaan velvollisuudentuntoa vai onko Biden vähemmän nätti?
Tuota tasoa Marinia vihaavat mukamiehet tosiaankin ovat...
No taidat olla Sannan kannattajia, kun et tunne edes brittien edellistä pääministeriä (Boris...)
Sannan kannattajat ovat yleissivistykseltään todellista valkoista roskaväkeä ja syövät samalta kupilta afrikkalaisten ja syyrialaisten kanssa.
Johnsson aivan! Taidan tosiaan olla Sannan kannattaja, kun menee jauhot ja puurot sekaisin.
Boris ja Igor ovatkin hyvin tavallisia nimiä Sannaa vihaavien miesten joukossa.
Aleksei taas on Sannan kaveri.
Ei, kyllä sinä juuri osoitit kuuluvasi Sannaa vihaavaan kulttiin.
Uskon, että Sanna Marin ei saanut kauhalla kun älyä jaettiin vaan teelusikalla.
Sanna Marin ei hoitanut työtään Uniper asiassa, kuten ei missään muussakaan (vrt.maskikohu).
Sanna Marin ja Tytti Tuppurainen eivät tajunneet, että jos Suomi olisi päästänyt Fortumin Uniperin konkurssiin, niin Saksa olisi maksanut kaiken. Tiukka uhkaus olisi ollut paikallaan samoin uhkaus kaataa EU:ssa Saksan ajamat asiat ellei rahaa löydy.
Fortum ei saa senttiäkään Venäjän voimalaitoksistaan, joita Uniperillakin on 5. Lisää rahaa Fortumiin tullaan antamaan vielä monta kertaa, josta se valuu Uniperiin.
Tässä tilanteessa kannattaisi käynnistää ne kivihiilivoimalat ja turvevoimalat joita pystytään , jotka ovat edelleen käyttökunnossa. Kivihiili/Ruskohiili ei ole ongelma, sillä sitä saataisiin Puolasta tai Saksasta. Meri-Porin voimalaitoksesta saataisiin yli 500 MW nopeasti.
Demarin käsi on aina toisen taskussa. Demari ei tee tuottavaa työtä vaan kiristää lisää palkkaa käsipari-hommista SAK:n avulla. Käyttää toisten rahoittamia yhteiskunnan palveluja. Nostaa palkkaa valtiolta tai kunnalta ja kehuu maksavansa veroja. Ei muuten maksa, sillä palkkarahan maksaa vientiteollisuus.
Punavihervasemmiston äänestäjäkunta on joko toimeentuloasiakkaita tai julkisen puolen suojatyöpaikkojen haltijoita. Pienen pikantin lisän tuovat nämä SAK:n käsiparit.
Demaripomot pyrkivät maksattamaan kaiken valtion rahoilla aamiaisensakin ja ulosmittaamaan kaikki edut itselleen.
Sannan ja Tytin motiivi nöyristellä Saksaa oli se, että saisivat Saksan tuella itselleen EU pestit kuten Jutta (Afrikan ja Islamilaisten valtioiden edunajaja).
Tämän takia Sanna otti jo valmiiksi ison asuntolainan viis siitä , että Suomen kansa maksaa kymmeniä miljardeja, kunhan Sanna saa paistatella Voguen kannessa ja nostaa veronmaksajien kustantamaa EU palkkaa.
Toivottavasti kansa äänestäisi Sannan pihalle eduskunnasta ja EU ei huolisi, vaan edessä olisi paluu Hervantaan marketin kassalle.
Ainoa iloni tässä ikävässä tilanteessa on, että tulevat leikkaukset kohdistuvat nimenomaan tulonsiirtoihin ja punaviherstalinistien äänestäjäkuntaan.
Minä taas sain vaikutelman, että sinulle älyä on annettu pipetillä, mutta ei kovin monta tippaa.
"Tiukka uhkaus olisi ollut paikallaan samoin uhkaus kaataa EU:ssa Saksan ajamat asiat ellei rahaa löydy."
Eli sinun putinisitin mielestä olisi pitänyt tehdä juuri se, mitä Putin toivoi: aloittaa riitely. Ainakin takaukset Fortum olisi menettänyt tuossa ratkaisussa.
Edelleen: Tuppurainen oli vain tukena, koska neuvottelut käytiin Uniperin ja Saksan välillä. Talousosaaminen on ministeriön virkamiehillä ja Fortumin johdossa, he arvioivat, mikä oli mahdollista ja mikä ei.
<<Ainoa iloni tässä ikävässä tilanteessa on, että tulevat leikkaukset kohdistuvat nimenomaan tulonsiirtoihin ja punaviherstalinistien äänestäjäkuntaan.>>
Niinhän sinä luulet, älynjättiläinen.
Tulet vielä yllättymään, vaikka seuraava pääministeri olisi Orpo.
Juu, Suomen pitää maksaa saksalaisten sähkölaskuja 20 miljardilla, eikä riidellä.
Niinkö sinusta? Hallitus vaatii ehtona saksalaisten suunnittelemaan Uniperin kansallistamiseen, että 8 mrd maksetaan takaisin Fortumille.
Sipilä ja Orpo voivat maksaa omista rahoistaan sen 7 mrd, jolla antoivat Fortumin ostaa Uniperin. Tai voi kai sen periä Fortumin silloiselta johdoltakin.
Lukasenka:
Ennen kuin miehet käyvät pöllien kimppuun, käydään keskustelu, jonka ydinsisältö liittyy lähestyvään talveen: ”Emme anna Euroopan jäätyä, autamme veljiämme, ehkä he auttavat meitä jonakin päivänä.” IL 16.9.2022
Meidän pitää ymmärtää, että Lukasenka ja Valko-Venäjä ei ole kuin Venäjä ja Putin. Valko-Venäjän Lukasenka onnitteli Ukrainaa itsenäisyyspäivänä. Valko-Venäjä pienenä maana ei ole pystynyt vastustamaan miehittäjää. Valko-Venäjä haluaa säilyä Itsenäisenä ja kansa rakastaa ”Isää”, eli Lukasenkaa. Jokainen muistaa kuinka Lukasenka halusi orientoitua Länteen kunnes Venäjä pakotti ensin sen ruotuun, lavasti riitaisuudet länteen, Puolan rajalle ja lopuksi miehitti Valko-Venäjän.
Sama tilanne kuin Tsetseniassa ja Georgiassa, joiden itsenäisyyttä aikoi Putinin ja Chi:n juuri tapahtuneessa tapaamisessa Kiina tuki. Jo Korbatsov ja Jeltsin olivat sitä mieltä, että Venäjän ei pitäisi vainota rajanaapureitaan, vaan luoda ystävällisiä ja kunnioittavia suhteita ystävyyden ja yhteistyön hengessä itsenäisten suvereenien valtioiden kesken. YYA -sopimus oli kuitenkin aikoinaan pakkovallan sanelemaa samaa tapaan kuin Janukovitsin ajan Ukrainan tilanne oli.
Rukoilen rauhan ja hyvän tahdon puolesta. Että rauha ja keskinäinen hyvä tahto lisääntyisivät tällä maailmankolkalla ja, että vihollisuudet saisivat jäädä historiaan. Näen mielikuvissani iloisia ukrainalaisia ja venäläisiä ja valko-venälaisia tervehtimässä iloisesti toisiaan ja grillamassa saslikia yhdessä kuin hyvät ystävät ainakin ja kukin kuitenkin suvereeni kansa. Heidän kulttuurinsa pitää myös säilyttää. Se on yksi suurimmista ja endeemisistä kulttuureista. Rikas ja monimuotoinen. Idän ja lännen välille täytyy löytyä myös rauha ja keskinäinen kunnioitus. Imperialsitiset haaveet yksinvaltaisesta ylimielisyydestä pitää Venäjällä haudata ja se saattaa vaatia Venäjän hajoamista pienempiin itsenäisiin valtioihin. Se olisi uuden kukoistavan ajan alku myös nykyisen Venäjän alueella. Neuvostoliitto ei tule takaisin. Uusi aika tulee olemaan moninaisempi, mutta parempi aika ihmisille elää.
Rukoilkaa rauhan puolesta kaikkialla maailmassa! Myös Ukrainassa, Venäjällä, Valko-Venäjällä, USA:ssa, Kiinassa, Japanissa, Saksassa, Ranskassa, Italiassa ja EU:ssa.
Rakkain Jumala kuule rukouksemme! Tapahtukoot sinun tahtosi!
Itseppähän itsensä munaa. Ruotsissakin nauravat väärällään, kun kännimarin onnitteli demariämmää voitosta, ja hävisivät!!! Niin nauroin minäkin. Tyhmä mikä tyhmä, eikä se ole meidän vika, ei toimittajien, ei kenenkään muun, kuin itsensä KänniSanna-ääliön
Demarit olivat ylivoimaisesti suurin puolue Ruotsin vaaleissa ja saivat lisäpaikankin. Aivan kuten Marin onnitteluissaan totesi.
Sannan vihaajat, kuten sinä, taas aina häpäisevät itsensä tyhmyydellään.
Ei kai vaan Teuvo Hakkarainen ole idolisi?
Kyllähän juoppo tunnettu Italiassa viini maistuu hyvältä
Sipilä (kepu) esitti kutsuhuudon 2015. Ei edelleenkään persut.
Kutsumalla maahan 35 000 irakilaista ja arfgaania?
Persut on ainoa puolue joka vastustaa Suomen muuttaamista ääri-islamistiseksi kalifaatiksi.
En löytänyt yhtään juttua, mutta jos sinä tiedät jonkun jutun niin lukisin sen mielelläni.
Etkö osaa käyttää Googlea?
Yleensä kehuvat kokoomusta, jopa silloin kun se on hallituksessa.
Millä tavalla persut ovat KOSKAAN välittäneet tavallisista suomalaisista? Ai niin... korottivat polttoaineveroa ja säätivät jakeluvelvoitteen. Nyt sitten oppositiossa huutavat, että bensa on kallista. Kenenhän ansiosta se on, että on kallista!
Missä tämä toimittelija Palomäki on mainostanut persuja? Ihan mielenkiinnosta lukisi jutun, tai ihan minkä vain jutun missä Iltalehden toimittelijat kehuvat persuja.
Persuja pitääkin kehua koska he ovat se ainoa porukka joka väittää meistä tavallisista suomalaisista myös, SDP nuolee vain eliitin persettä.
Samat toimittajat jotka haukkuvat päivittäin Sanna Marinia, kehuvat estoitta ja mainostavat haltioissaan Perussuomalaisia. Eli tässäkin tapauksessa jäljet johtavat putinististen persujen sylttytehtaalle.
Myös ulkomailla Sannaa pidetään pellenä.
Persu-Sannat ja muut semmoset Barbarat ovat tietenkin asia erikseen.
Sanna Marinia taas arvostetaan, kuten EU-parlamentissakin nähtiin. Laura Huhtasaarikin liikuttui vedet silmissä kun Sanna puhui ja lukuisat poliitikot riensivät ottamaan yhteiskuvia Sannan kanssa.
"Eli sinun putinisitin mielestä olisi pitänyt tehdä juuri se, mitä Putin toivoi: aloittaa riitely. Ainakin takaukset Fortum olisi menettänyt tuossa ratkaisussa."
Olet tyypillinen ammattikoulun tai ammattikorkeakoulun käynyt idiootti, joka ei ole lukenut kovaa tekniikkaa ja taloustiedettä. kaltaisesi tulisi pakata nippusiteissä karjavaunuun , jossa matkanjohtajat Marin,Krista,Ohisalo,Tuppurainen,Andersson,Kiuru laulaisivat Kansainvälistä ja eikun Vaalimaan rajalle ja matka jatkuisi unelmakotiinne vanhaan kunnon Putinstaniaan (s.o. Neuvostoliitto)
Suomen ja Saksan vääntö rahasta ei tarkoita, että ei autettaisi Ukrainaa aseavulla ja muulla tuella. Tämä ei ole sitä riitelyä mitä Putin toivoo.Hän toivoo, että yhteinen rintama kaatuisi Venäjän pakotteissa.
Miten pystyt valehtelemaan itsellesi ettei Marin (jurrissa Ruisrokissa) ja imbesilli Tuppurainen munanneet neuvotteluja.Suomi maksaa tämän kalliisti.
Luuletko todellakaan, että Suomi saa takaisin sitä 8 miljardia (ellei jollain kirjanpitotempulla) samoin Tytti lupasi osallistua kalliin kaasun kompensointiin vielä 7 miljardilla.Saammeko sen takaisin????Eli 15 Miljardia ja miksi menetimme Uniperista niin suuren osuuden????
Fortum tarvitsee rahaa koko ajan lisää ja se kaadetaan Uniperin kitaan ,ellei Saksa kansallista eikä muuten maksa Suomelle vaan lähettää Tytille laskun.
Miksi emme ajaneet sitä konkurssiin, silloin olisimme lain mukaan olleet muiden velkojien kanssa jonossa odottamassa sitä 8 miljardia.
Paljon saimme takaisin Soneran ostamasta UMTS ilmatilasta??
Siinä Marin on oikeassa Suomi on rikas maa, sillä olemme ainut valtio maailmassa, joka omistaa Saksan ilmatilassa tiettyjä kaistanleveyksiä , joita ei kukaan tarvinnut mihinkään.Omistimme niitä miljardeilla. Saksassa käydessäni muistan aina ihailla sinistä taivasta, josta Suomi maksoi niin paljon. Tässäkin päätöksessä taustalla oli demarit.
Eikä teistä koko sanakin ole karmea:Sosiaalidemokraatit eli sosialistit ja solidaarisuus on sitä , että tyhmille työttömille pitäisi maksaa korvauksia ja tasapalkka kaikille viis koulutuksesta.
Ellei työtä tee ei syömän pidä, silloin alenisi verotus.
Ainut syy Marinin kannatukseen on, että punaviherstalinistit ovat suoltaneet velkarahaa tulonsiirtoihin eli asumistukeen,toimeentulotukeen,työttömyystukiin,lapsilisiin,päivähoitoon,köyhien sairaanhoitoon ja muuhun turhuuteen.
Mistä keksitte , että kokoomuslaiset ovat Putinisteja samoin vain harva perussuomalainen on. Putinisteja löytyy eniten vasemmistopuolueista. Ukrainan sotaan syypää on jokainen venäläinen vauvasta vaariin ja maa tulee pilkkoa.
"kovaa tekniikkaa ja taloustiedettä"
Piti ihan tarkistaa, kyllä tosiaan kaikissa noissa korkeakoulutason kirjoissa oli pehmeät kannet ja prujuissa ei ollut kansia ollenkaan.
Jos nyt oikein muistan, niin 9.7 ei koko päivänä neuvoteltu mitään eikä ainakaan illalla ja yöllä.
"Miksi emme ajaneet sitä konkurssiin, silloin olisimme lain mukaan olleet muiden velkojien kanssa jonossa odottamassa sitä 8 miljardia"
Emme, 4 mrd oli takauksia, jotka olisi siinä menetetty.
"miksi menetimme Uniperista niin suuren osuuden"
Tuo oli kyllä kauneusvirhe. liian halvalla annettiin vaikka tuskin Saksakaan oli halukas maksamaan.
"Ainut syy Marinin kannatukseen on, että punaviherstalinistit ovat suoltaneet velkarahaa tulonsiirtoihin eli asumistukeen,toimeentulotukeen,työttömyystukiin,lapsilisiin,päivähoitoon,köyhien sairaanhoitoon"
Periaatteessa kyllä, sillä sosiaaliturvan tasokorotukset ovat lisänneet kysyntää ja sen takia työllisyys on ennätyskorkealla.
" ja muuhun turhuuteen"
Koulutukseen tutkimukseen, kehitykseen, energiainvestointeihin. Kyllä, porvarihallitukset ovat pitäneet niitä turhuutena ja mieluummin tienanneet myymällä valtioyhtiöitä ulkomaille.
"Ellei työtä tee ei syömän pidä, silloin alenisi verotus"
Virolaiset tosiaan käyvät siirtotyövoimana myös Ruotsissa ja Norjassa. Ehkä he pitävät matkustamisestakin.
Niin Tytti ei halunnut luopua 4 miljardista , mutta lupasi maksaa vielä tappioita 7 miljardia lisäksi emme saa niitä 8 miljardia silti takaisin.
Kaltaisiasi risuparta stalinisteja lusmuili kyllä joka korkeakoulussa ja yliopistossa.
Kerro miksi minun pitäisi maksaa aemman sukupolven perinnöstä elämäntapastalinistien lorvailua ????
"Kerro miksi minun pitäisi maksaa aemman sukupolven perinnöstä elämäntapastalinistien lorvailua ????"
Tuohon en keksi kyllä muuta syytä kuin sen, että he olivat sinun vanhempiasi kuollessaan. Ainakin juridisesti.
Minun vanhempani eivät olleet stalinisteja ja jättivät perintönä asuntonsa ja pläntin maata sen ympärillä sekä sen verran rahaa, että perintöverojen ei mennyt ihan kaikki. He kuuluivat siis omistavaan luokkaan, vaikka eivät mitään suuromistajia olletkaan. Sellaista keskinkertaist väkeä vain.
Saas nyt nähdä miten Uniper homma etenee. Itse pitäisin vähemmistösouuden koska tähänkään saakka vähemmistöosakkaat eivät ole rahoittaneet ja siitä voisi sitten joskus saada jotain takaisin myymällä sen, vaikka ei kyllä aivan pian.
Ei pidetä , ulkomailla on hieman sivistyneempää väkeä , joten ainut mikä naurattaa on sinun kirjoitukset jotka tuovat selvästi esiin millä tasolla olet . Toiset sääliivätkin sinua, mutta minä en, ei tuollaisessa ole mitään säälimistä kun jauhaa kun pahin juoruakka.
Jo pelkästään se millaisessa porukassa Sanna viihtyy vapaa-ajalla, eristää hänet täysin tavallisista suomalaisista.
Ei pääministerin tarvitse millään jalustalla seistä tai esittää olevansa muita parempi. Sanna tekee molemmat ja vähän päälle.
Mauno Koivisto muuten lomaili aina Kanarialla Playa del Inglesissä eli siellä missä taviksetkin silloin.
Ihan tavallisia helsinkiläisravintoloitahan nuo oli, missä Sannakin kävi. Ja festareilla kuten muutkin, kuvien mukaan siellä oli muiden ihmisten joukossa.
Milloin Purra julkaisee huumetestinsä tulokset? Mitä hän salailee?
Milloin Marin julkaisee hiuksista otetun huumetestin tuloksen. Tosin hiustestikin alkaa olla täysin turha koska siinä ei enää näy mitään.
Nyt ymmärrän Jussin kampauksen...
Selvittäkää kuinka paljon Marin käyttää taksia, valtion virka-autoa veronmaksajien rahoilla!!!!
Sen voi selvittää, jos samalla selvittää saman muiden pääministerien kohdalla. Stubb taisi pyöräiilä töihinkin jonkin verran?
Journalismista ei ole v*tun vatunkaan hyötyä jos sitä käytetään vain poliittisen taistelun ja pelkkien otsikkokiihotusten myymisen välineenä. Sen sijaan se on hyvä tietää, kuinka hallintokoneistomme toimii ja poikkeaako joku kovastikin joukosta henkilönä ja miksi tekee niin.
Typerää tässä on, että henkilöidyt jutut muka myy paremmin. Ehkä tekevät niin, itse luen niitä aika harvoin, joskus jätän lukematta vaikka se liittyisi muuten kiinnostavaan aiheeseen siksi, että en pidä siitä henkilöimisestä otsikkotasolle, varsinkaan jos otsikko leimaava tai johdatteleva, kuten lähes aina ovat.
Italiassa tiedetään suomi juoppojen käsiin annettu maa
Italialle on rahaa virrannut mutta Suomi on maksajana.
Se pieni vika EU:ssa tosiaan on.
Mielensäpahoittajat repivät tukkansa kaljuistaan. Onko koskaan nähty tällaista ilmiötä, että poliitikkoa jumaloidaan niin rajusti, että häneen kohdistuva arvostelu ja kritiikki saa aikaan samanalaiset reaktiot kuin joku kusisi palvojan kintuille? Häpeällistä.
Ajat muuttuvat, keskoseni. Orjuus on lakkautettu, rasismista on päästy, likasankojournalismi siivotaan pois. Mikä siinä on häpeällistä, paitsi se, että se tapahtuu vasta nyt?
Miksi poliitikon, jonka olemme valinneet edustamaan meitä, pitäisi sietää vääristelyä ja persoonaan menevää mollaamista? Muissakin hommissa arvostellaan vain työn tuloksesta ja väärinkäytöksistä, jos niitä tekee.
Typerän median pitää koko ajan karnevalisoida uusia ja uusia elämän osalueita, koska yhä nopeammin ja nopeammin aiemmin karnevalisoidut lakkaavat herättämästä mielenkiintoa. Lupaan itsekin kiinnostua sitten kun alkavat karnevalisoida toisiaan ja toimituksiaan.
Marinista ei ole mitään hauskaa: nainen on erittäin kireä ja langanlaiha. Tuntemani kamankäyttäjät näyttävät noin laihoilta. Miten tuo Marin jakselee?
Laiha siksikin, että on vegaani ja treenaa.
Sinun tuttuillasi ei noita syitä varmaankaan ole.
Suomi antoi Marinin johdolla Italialle, Espanjalle ja jopa Ranskalle "korona tukia" noin 7.2 miljardia. Ja yeah, saimme palautuksia n 2.6mrd. Pöllö kansa ja vielä pöllömmät akat johtamassa orkesteria. Olen niin, niin onnellinen etten ainakaan vielä ole veronmaksajien leirissä!!!
Että kelpaa siinä Italialaisen taksikuskinkin hymyillä.
Tällainen juttu kuvaa median tasoa uutislehtenä. Iltalehti null points.
Kas kun eivät kysyneet, oliko pääministerimme lomalla Italiassa ja oliko perheineen siellä. Tai tietävätkö Kim Räikkösen.
Persut, miksi te vihaatte 24/7 Sanna Marinia niin kiiluvasilmäisesti? -Politiikastahan tuossa persujen harrastamassa vihassa ei ole ollut kyse enää pitkään aikaan, vain pelkästä vihasta. Siksikö, että hän johdatti Suomen Naton jäseneksi?
Tuo juttu teki vain kunniaa Marinille kun nähdään kuinka jauhojengin bileistä on juttu levinnyt maailmalle ja pääministerin maine on vain kasvanut. Siinä ei ollut mitään vihaa, eikä ainakaan politiikkaa.
Kaikki muistivat biletykset kun kuulivat kuvan esittävän Suomen pääministeriä. Kukaan ei maininnut kuinka sama pääministeri oli junailemassa Italialle suomalaisten veroeuroja miljardeja koronatuen nimellä.
Sanna Marin ei menestynyt aikoinaan koulussa. Nyt aikuisena hänen elämänsä perustuu pelkkään isoon valheeseen. Hän elää kulissiavioliitossa miehen kanssa mutta harrastaa naisia seksuaalisesti, hän on pinnallinen kylmä ja tunteeton satanisti joka hylkäsi jopa oman isänsäkin. Yhtä helposti hän voi halveksien hylätä myös koko Suomen.
https://laitonlehti.net/2021/04/12/sanna-marin-suomen-narttumainen-diktaattori/
Kaikkia poliitikkoja ja varsinkin pääministereitä on solvattu ja haukuttu, varsinkin demarit ja media, Yle pahimpana, kun on ollut oikeislaisia pääministereitä.
Miksi luulet, että kaikki Sanna Marinin järjetöntä politiikkaa arvostelevat olisivat perussuomalaisia?
Etkö tajunnut, että kokoomus on puhunut Naton puolesta paljon kauemmin kuin SDP. Itseasiassa oikeiston mielestä SDP (Marin,Kiuru,Lipponen yms. stalinistit) ovat aina olleet tukemassa neuvostoliittoa ja punakapinaa (mallia 1918).
Kirjoitat kuin Putin musta on valkoista , valkoinen on mustaa.
SDP piti raahata Naton taakse samoin Vasemmistoliitto.Vaalikauden alussa Marin sanoi ettei Nato ole ajankohtainen samaan aikaan moni porvari kannatti Nato hakemusta.
Halla-ahoa arvostetaan porvaripiireissä yli puoluerajojen.
Hänen viiltävän tarkat analyysit Venäjän murharetkestä ja kova kritiikki Putinia vastaan on sellaista, johon punaviherstalinistit eivä tkoskaan kykene.
Kaltaisesi yhteiskunnan tuilla elävät loiset ovat Suomen syöpä, mutta vaalien jälkeen punaviherstalinistien kannatajien tulonsiirtoja leikataan.
Koko "jauhokohu" oli pelkkää politiikkaa ja kaiken lisäksi tuon saman lehden liikkeellelaskema juttu.
Kyllä toimittaja palokärjen juttu on ihan sitä samaa myllytystä, joka on Iltalehdeltä tilattu.
Aika tarpeetonta se on ollut aina. Ulkohuussin käyttökin lopetettiin kun keksittiin sisävessa. Siksi että se on siistimpää.
Melko sekopäistä tekstiä sinulla. Ehkä vain trollaat, mutta vastaan varmuuden vuoksi.
Demarit eivät ole olleet koskaan stalinisteja. Jos olet ikinä kuullut nimen Väinö Tanner... juuri demarien ansiosta me emme koskaan päätyneet Stalinin vallan alle.
Jos porvarihallitus tosiaan aikoo toteuttaa veroalensa, niin aivan takuuvarmasti leikataan paljon muutakin kuin tulonsiirtoja. Ja sillä on seurauksensa.
Kai tiedät, että kokoomus aikoo korottaa melko tavalla joitain epäsuoria veroja? Eli hinnat nousevat, joten monenkaan elintaso ei parane, pienipalkkaisilla saattaa jopa laskea.
"Onko koskaan nähty tällaista ilmiötä, että poliitikkoa jumaloidaan niin rajusti, että häneen kohdistuva arvostelu ja kritiikki saa aikaan samanalaiset reaktiot kuin joku kusisi palvojan kintuille?"
Voi kertoa oman tarinani. Nyt kun aloin muistelemaan. Matti Vanhasen vierailuja hotelissa naisen kanssa reposteltiin aikoinaan ja se tuntui minusta täysin tarpeettomalle. Aivan kuten lautakasa-kohukin, jossa ei ollut tapahtunut mitään oikeasti väärää. Kaipa muutkin siinä välissä saivat osansa, Stubbiakaan ei taidettu kohdella kovin kauniisti.
Sipilän kohdalla ajattelin ensin että menee liian pitkälle ja niin nyt vähän menikin ehkä pipo-keissi, mutta siinä oli kyse kytköksistä, jotka onkin syytä tietää.
Myönnän, että Marinin kohdalla vaikuttaa se, että olen pääosin hyvin tyytyväinen hänen hallituksensa politiikkaan. Niin olin Vanhasen ensimmäisen hallituksenkin (joskin nyt on paljastunut, että juuri se poisti omistajaohjauksen edustajat yhtiöiden hallituksista, eli nyt sen pisteet ovat laskussa). Tuntuu, että silloin ei pitäisi lyödä ainakaan yksityiselämällä. Ja varmasti vaikuttaa sekin, että Sanna Marin on niin kaunis, herättäähän sekin ritarillisia tunteita vähintään.
Monta kertaa olen kokenut kohut tarpeettomina ja vastenmielisinä, Sanna Marinin kohdalla ensimmäistä kertaa haluan sanoa sen selvästi ääneen ja useampaan kertaan. Olen nimittäin saattanut joskus jotain mainita noista aiemmistakin.
Ja sitten on vielä se, että tällä palstalla pitkään oli aivan ripulilällätystä olevia ketjuja, joissa haukuttiin hänen ulkonäköään ja muuta henkilökohtaista. Ei kenenkään pitäisi joutua kestämään sellaista. Pitkään sitäkin katsoin ennenkuin reagoin.
Tuntuu äärimmäisen typerälle se ajatus, että yhteisiä asioitamme hoitavat henkilöt valikoituisivat sen mukaan, miten kukakin heistä kestää tuollaista lokaa tai miten tuollainen loka saadaan heitettyä äänestäjien mieliin. Sillä tavalla valituilta päättäjiltä ei ainakaan voi odottaa kovin järkeviä päätöksiä.
Jotkut Jope Ruonansuun tekemät pilkkalaulut olivat kuitenkin aika harmiton juttu. Melkoinen osa ihmisistä ei niitä kuunnellut, ehkä ohimennen kuulivat radiosta, ja ihmiset pitivät niitä joka tapauksessa vitsinä.
Roskalehdistön vyörytys on jotain ihan muuta. Niitä luetaan aika paljon ja lukijakunta ei ole sitä ihan terävintä ainesta isänmaassamme. Osa heistä on jopa tasolla, että Jopen laulut olisivat kenties vaikuttaneet heidän mielipiteisiinsä, saati sitten juuri heitä vasten räätälöidyt sopivasti vääristellyt jutut.
Kyllä siinä miettii, onko seuraava hallitus Iltalehden toimituksessa rustattu ja jos on, niin mitkä sen kyvyt todellisuudessa ovat.
Sanna Marin ei ole pätevä pääministeriksi tai edes ministeriksi.
Missä työkokemus ? Missä äly ?
Marin ja Tuppurainen mokasivat kymmenien miljardien laskun Suomelle.
Nyt pitäisi joustaa hiilineutraalista Suomesta vuonna 2035, sillä talvella tulee armoton itku sähkölaskuista ja se kaataa Sannan.
Sannan palvojat kokevat normaalin kritiikin vastenmielisenä.
Miksi ei saa sanoa ääneen sitä, jonka kaikki fiksut koulutetut ihmiset tietävät, että työläislikalla ei ole vaatteita?
Uniperin konkurssi olisi ollut vähintään 11 miljardin tappio Suomelle, joten miten sinä olisit Tuppuraisen sijasta neuvotellut?
"Sannan palvojat kokevat normaalin kritiikin vastenmielisenä"
Henkilöön menevä solvaaminen ja masinoidut kohut ovat kaikkea muuta kuin normaalia kritiikkiä, mutta tekevät kyllä sen, että helposti menee halu kuunnella sitten enää sitä normaaliakaan kritiikkiä.
Kritisoikaa asioilla minkä kritisoitte. Sen huonommin se onnistuu, mitä enemmän väliin heitetään henkilökohuja.
Onko Marin kokemattomampi kuin Esko Aho tai Aleksander Stubb olivat? Ehkä.
Älyltään Sanna on vähintään normaali. Itse asiassa hän ja Halla-aho ovat sillä saralla aika samanlaisia.
Sinunkin viestisi oli siis ainakin puoliksi vain henkilöön menevää solvaamista. Tekstistäsi päätellen sinulla ei ole kykyä arvioida kenenkään älyä, ei edes omaasi. Ja muutenkin yritit provosoida vetoamalla työläistaustaan.
Melkein luulisi että oletkin demarien agent provocateur. Jos olet, niin tällä kertaa tehosi minuun.
"Uniperin konkurssi olisi ollut vähintään 11 miljardin tappio Suomelle, joten miten sinä olisit Tuppuraisen sijasta neuvotellut?"
Olisi menetetty vain 8 mrd, sillä ei nytkään Uniperista enää mitään saada (ostohinta menetetty, kurssi pudonnut 90+%) lisäksi annettiin lupaus maksaa tappioita 7mrd asti plus tuo 8mrd plus myös uniperin arvo menetetään plus rahaa pumpataan koko ajan lisää eli kyllä tämä kalliimmaksi tulee.
Aikuisena varmaan ymmärrät, että kännissä lähetetyt tekstarit neuvotteluihin ja b-luokan teinipissis-wannabe-julkisten kanssa sekoilu jauhobileissä ei vastaa käsitystä fiksusti ajattevasta päämisteristä samaten aamiaiskohu, bailaaminen valkoisen roskaväen kanssa,maskikohu , jolloin eläkeläishuruproffa raahattiin kertomaan , että maskien tehosta ei ole näyttöä, vaikka samaan aikaan Oxfordin sivustoilta ja John Hopkins laitokselta saatiin täysin poikkeavat tiedot.
Kiuru yrittää leikata yksityislääkärien Kela-korvaukset ja sosialisoida terveydenhuollon samoin muut vastuuministerit yrittävät sosialisoida oman kenttänsä.
Kaikki velkarahat tungetaan pienituloisten idioottien loputtomaan ahneeseen kitaan, jotka rasvaisilla kourillaan jyystävät leivänkyrsää rapakaljaa litkien kansainvälistä laulaen->velkarahalla tuetaan siis lähikauppoja, räkälöitä, takseja ja panimoita.
Onhan sekin tietty tapa elvyttää velkarahalla ainakin sillä saa äänestäjiä.
Se on sitä sosialismia&solidaarisuutta (SDP), että ahkerilta viedään veroina työnsä hedelmät.
On se kyllä lehmä.
Jauhojengiys ei lähde pesemälläkään, vaikka menisi Lahden torille itkemään.