katsoiko kukaan tanskalaista dokumenttia jossa todistettiin yliluonnollisen älyn olemassaolo? Oliko tämänpäiväinen uusinta edellisestä kerrasta? En nähnyt ohjelmaa.
tanskalainen dokumentti
laina maksettu
36793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
tekijä on tutkija, joka menee sinne missä tapahtuu, eikä tyrmää yliluonnollisia asioita ihmisen pääkoppaan rajoittuvina asioina kuten täällä keskusteluissa olevat ateistit tuolillaan istuen tekevät!!
Nämä todistetut yliluonnolliset asiat, joissa selvästi on takana äly, ovat melkoinen tyrmäys ateismille.
Myös A.C.Clarken dokumentti sarja "outoja voimia" oli melkoinen isku niille jotka väittävät, että ei ole olemassa näkymätöntä yliluonnollista älyä.
No jos on yliluonnollista, niin miten se kuuluu juuri raamatun jumalan juttuihin?
Kysyt keneltä tahansa muulta uskovalta, pakanalta, niin hän sanoo uskonsa olevan se oikea kun on kokenut henkisen herätyksen ja kokemuksen.
DUH!!!
että suuri osa niistä yliluonnollisesta liittyy demoneihin. Ja demoneista kerrotaan jo Raamatussa.
Olen menettänyt uskoni ihmiskuntaan!
no totean se, että mulla on omakohtaisia kokemuksia tästäkin puolesta ja siksi uskon noiden demonien olevan oikeasti todellisia olentoja.
Demoneista kirjoitin jo aikaisemmin otsikolla "demonit ovat tappajia", nyt vähän lisää..
Demonien riivaamat
--Ihmisiä joita näkymätön paha henki pitää vankinaan hallitsemalla heitä ja vaikuttamalla heihin. Raamatun aikoina demonien riivaamaksi joutuminen ilmeni ihmisisssä eri tavoin: jotkut olivat sokeita, jotkut toimivat mielen vikaisesti ja joillakuilla oli yliluonnolliset voimat. Nuo näkymättömät heikompiensa kiusaajat kohtelivat erittäin huonosti heitä kaikkia. Kun demoni ajettiin ulos, ihminen palasi normaaliin, terveeseen mielentilaan. Demonien riivaamaksi joutumisen ja tavallisen fyysisen sairauden välillä on ero, ja Jeesus paransi molemmista syistä johtuvia häiriötiloja.
Voisiko demonit ajaa uffoilla? Ja onko niillä sarvia joihin voisi tarttua?
ufoasioista tiedän paljon. Ja esittämäsi selitys kuskeista ei ollenkaan hullumpi. Säilytän pidättyvyyden linjan näissä keskusteluissa, katsotaan jos joskus otan itsestäni enemmän irti:-)
Clarken dokustahan skeptikko KAT sai vahvistuksen, että
esim. varpumiehet elää omissa harhoissaan.
muistaa ne Clarken antamat pisteet eri yliluonnollisten asioiden osa-alueille. Esim. "kummituksia" käsittelevä jakso ja siitä tulleet pisteet ja toteamus olivat mielenkiintoisia.
Ja katsoitko tämän tanskalaisen dokumentin?
Kenen näkökulmasta katsottuna? Ihmisten ymmärryksen näkökulmasta vai? Ollaan aika heikolla maaperällä.
Mielestäni ei tarvitsisi edes puhua "yliluonnollisesta". Kuinka paljon me oikeastaan edes ymmärrämme ihmisen älyn tai aivojen tai muiden toimintojen mahdollisuuksista?
Itse olen ajatellut, että edes Jumalan ihmeet eivät välttämättä ole yliluonnollisia. Sillä ei Jumala varmaankaan toimi omia (luonnon)lakejaan vastaan.
Mielestäni luonnollinen selitys yliluonnolliselle on se, että ihminen ei näe kaikkea. Kuinka joillakin ihmisillä on pakottava tarve väittää näkevänsä, vaikka eivät näe? Mahdotonta hyväksyä tosiasiaa, ettei itse ole oivaltanut kaikkea. Kuinka paljon nämä ihmiset levittävät pahaa oloa sen takia, että itse ovat tietävinään kaiken paremmin? Hirvittävää asennevammaisuutta.
oli tyypillinen tyhmän väännös joka yrittää selittää todistetut asiat luonnollisilla asioilla, vaikka on olemassa selvät todisteet näkymättömän yliluonnollisen älyn vaikutuksesta.
...olla puuttumatta tähän kommenttiisi PeterPanille.
Minusta katsot varsin suppeitten silmälasien läpi maailmankaikkeutta ja Luojan luomaa elämää!
Hän kirjoitti: "Kuinka paljon me oikeastaan edes ymmärrämme ihmisen älyn tai aivojen tai muiden toimintojen mahdollisuuksista?
Itse olen ajatellut, että edes Jumalan ihmeet eivät välttämättä ole yliluonnollisia. Sillä ei Jumala varmaankaan toimi omia (luonnon)lakejaan vastaan.
Mielestäni luonnollinen selitys yliluonnolliselle on se, että ihminen ei näe kaikkea."
Olen täysin samaa mieltä. Tiede on toki edistynyt hurjin askelein esim aivotutkimuksen alalla, mutta silti se joutuu tunnustamaan tietämättömyytensä monien tosiasioiden edessä. Uskon, että niihin kuitenkin aikanaan löytt selityksiä. Ja ne löydökset eivät suinkaan ole ristiriidassa Jumalan luomistyön kanssa.
vastaus; tanskalainen dokumentti.
sinä ottanut elämäntehtäväksesi todistaa näistä "yliluonnollisista" ilmiöistä? Mikäköhän motiivi tällä tanskalaisen dokumentin tekijällä on? Itse en ko.dokumenttia ole nähnyt, mutta olen nähnyt paljon muita yliluonnollista käsittelevää. Eivätkä ne korosta "yliluonnollisuutta". Kertovat tapahtunutta, kiihkottomasti, asiallisesti.
niistä minun tarvitse todistaa, tutkija joka sen dokumenttti-sarjan on tehnyt tekee sen puolestani.
Jos et katsonut ohjelmaa, niin oleppa hiljaa. Tämä keskustelu liittyy nimenomaan "tanskalaiseen dokumenttiin"
yliluonnolliset ilmiöt yleisesti kuitenkaan liity tähän nimenomaiseen dokumenttiin. Kovimpa haluat rajata...
nimenomaan ne liittyvät. Ethän sinä edes katsonut sitä.
katsonut en. Olen kuitenkin lukenut Raamatun demoneista ja muodostanut mielipiteeni ilmiöistä, joita sinä haluat pitää yliluonnollisina.
pyydä joltain joka sen nauhoitti, kopio siitä. Kommentoi sen jälkeen lisää.
Kyseessä oli tapaus joka oli jatkuvaa ja havaitsijoina oli kyseisen miehen vaimo ja molempien ystävät. Tutkijan kamerat olivat paikalla kuvaamassa tapahtumia. Kaikki vakuuttuivat siitä, että kyseessä oli näkymätön yliluonnollinen älyllinen olento joka aikaansai tapahtumat...ja filmi puhuu puolestaan...
meistä näyttää, että kyseessä on yliluonnollinen älyllinen olento. Mutta kun pääsemme katsomaan tämän yliluonnollisen harson taakse... Ei ihmisten pitäisi olettaakaan ymmärtävänsä kaikkea. Kenties me olemme Jumalan näkökulmasta vasta lapsen kengissä kaikkine tieteinemme ja teknologioinemme.
Minun ymmärrykselleni on yliluonnollista sekin, että voin kirjoittaa paperin, laittaa sen pöydälläni olevaan laitteeseen, joka imaisee paperin lävitseen ja kilometrien päässä oleva vastaanottaja voi lukea kirjoittamani paperin sisällön. Joillekin, jotka ovat opiskelleet tätä tekniikkaa, asia ei ole ollenkaan yliluonnollinen.
asioihin vähän syvällisemmin. Katso se ohjelma, puhu sitten. Aika avutonta kirjoittelua sinulta..ei voi mitään
avutonta?
Tuoko sinun mielestäsi esim. Raamattuun enemmän hohtoa se, että puhutaan yliluonnollisesta?
tanskalainen dokumentti.
...paremminkin tulisi puhua selittämättömistä asioista ja ilmiöistä...niitä kun ei vain vielä osata ehkä selittää,tai kyse voi joskus olla vain tulkintavirheestä tai jopa huijausyrityksestä !?!
...taitaa veikkonen olla nimimerkkinsä ansainnut...ihan paranormaali tyyppi ?!?
selittämättömistä asioista ja ilmiöistä puhuminen olisi neutraali. Huijauksesta en puhuisi, sillä se sisältää jo niin paljon asennetta, joka vaikeuttaa objektiivista tarkastelua. Mahdollisiahan tällaiset yritykset ovat, mutta ketään ei pidä tuomita, ennenkuin asiat on objektiivisesti selvitetty.
tanskalainen dokumentti jossa tutkijan kuvausryhmä todisti yliluonnollisen älyn olemassaolon.
yksi dokumentti pystyy todistamaan tyhjentävästi mitään, kun on näin monisäikeisestä/monitulkintaisesta asiasta kysymys. Varmaankin se on ollut hyvin vakuuttava esitys, mutta jättää kuitenkin monelle vastaamattomia kysymyksiä.
tanskalainen dokumentti jossa todistettiin yliluonnollisen älyn olemassaolo. Kuvausryhmä ja paikalla olleet vaimo ja ystävät. Sivustaseuranneetkin vakuuttuivat siitä, että kyseessä oli yliluonnollinen näkymätön äly. Ja koska et ohjelmaa edes katsonut, niin kannattaisiko pitää suuta pienemmällä.
Ei kai se dokumentti sattunut olemaan näitä nelosen laatudokumentteja....?
ole.
...TV:stä tulevan informaation yhtä vakavasti, totena tapahtuneeksi ?!?
Mikä tästä k.o. dokumentista teki mielestäsi kiistämättömän totuuden esittäjän...eihän kait kukaan voisi moisella asialla pilailla,kö ?!?
Onko mielestäsi esim. taikurien ja silmänkääntäjien temput täyttä totta ?!?
Kyseessä oli näitä ilmiöitä tutkiva tutkija. Olisi kannattanut katsoa ohjelma, valitan.
...tutkija koskaan ole mitään tutkimustaan kehitellyt uutisotsikot ja raha mielessään,kö ?!?
Eihän mitään yliluonnollista liene olemassa...siis oikeasti sanan "varsinaisessa" merkityksessä,vain selittämättömiä(toisille on,toisille ei)tapauksia tai väärin tulkittuja ilmiöitä !?!
Mutta jos yliluonnollisiin voimiin uskominen sinua miellyttää,niin mikäs siinä ?!?
Tosin voisi myös asioista ottaa itsekkin selvää,kö ?!?
niinhän sitä taas leimataan kaikki nämä yliluonnollisista asioista tehdyt tutkimukset ties miksi. Tanskalainen dokumentti todisti yliluonnollisen ÄLYN olemassaolon, kyseessä oli ÄLYLLINEN toiminta. Katso ohjelma, puhu sitten.