No nyt on pöhinää

Anonyymi-ap

Lumi, Pyry ja Olli. Kaksi ensimmäistä nakertaa bambua, kolmas, Olli Sahimäki Ähtärin kaupunkia ja eläinpuistoa pandoineen.

Ähtärin eläinpuiston kohtalo on veitsenterällä. Pandoilla tekohengitetyllä eläinpuistolla alkavat bambut loppua. Rahaa ei ole eikä ole ollutkaan. Tämän julisti aikoinaan moneen otteeseen Ähtärin kaupungin piikki lihassa, 73-vuotias Olli Sahimäki. Hän sanoi asiat jo viisi vuotta sitten Hymyn haastattelussa.

– Ähtärissä päättäjät eivät osaa laskea. Itse laskin ihan Ojalan laskuopilla jo vuosia sitten, etteivät laskelmat Ähtärin eläinpuiston kannattavuudesta ole todellisia.

Nyt vuonna 2018 Ähtäriin suuren kohun siivittämänä tulleita pandoja uhkaa palautus Kiinaan. Tätä povasi Olli Sahimäki jo ennen pandojen tuloa Suomeen. Pandojen vuokra on vuodessa tiettävästi miljoonan euron luokkaa ja pelkkä bambun popsiminen vie parisataa tuhatta euroa vuodessa.

Lue lisää

Kun alkuhuuma väistyi, todellisuus iski silmille. Eivät ihmiset käy katsomassa pandoja vuodesta toiseen. Toki koronakin teki oman lovensa.

– Eläinpuisto on tehnyt jo vähintään seitsemän, kahdeksan miljoonan euron tappiot, sanoo eläkeläinen Sahimäki.

Sahimäki onkin Ähtärissä tunnettu monista valituksistaan, jotka ovat pääsääntöisesti menneet läpi. Politiikkaan hän ei ole lähtenyt.

– On parempi haukkua täältä taustalta ja tutkia asiat kunnolla, myhäilee mies kesämökillään Ähtärin kupeessa Niemisveden rannalla.

11

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos Ollille , missä velkahelvetissä kunta olisikaan jos kaikki masterpaln ohjelman hullutukset olisi tehty, nyt konkka nopaasti velkaa tuli silti hirvittävä määrä, ja pillit pussiin ja maksamaan ne jotka panda päätökset teki.

      • Anonyymi

        Suuret Kittilät tulossa, kertoo kristallipallo


      • Anonyymi

        Yhteen asiaan ripustautuminen on eräänlaista uhkapeliä, kaikki tai ei mitään... Harvoin onnistuu patsi elokuvissa
        Joskus sielläkin tosin ei, näyttelijät saavat palkkionsa, mutta elokuva itse onkin yleisökato ja katoaa vähin äänin
        Ikävää sekin korkea kunnallisvero ja muu aluekeskuksen kehittäminen on unohtunut täysin.
        Olisiko jokin muu suuntautuminen jo enemmän hyödyksi ?


    • Anonyymi

      On kyllä turha ja typerä ukko tämä sahinmäki

    • Anonyymi

      todella hyvä tyyppi uhraa omaa aikaansa ,kuntapäättäjien laittomien päätösten oikomiseen eri oikeusasteissa,ja opettaa kuntalakia päättäjille.

    • Anonyymi

      Kiitos Ollille ja Sepolle !

      • Anonyymi

        Voi kun Hymy olisi vielä ottanut juttuunsa Ollista eroottisia kuvia. On meinaan niin testosteroiinia tihkuva karju, että tällaisella vanhemmallakin puppelilla alkaa himot hyrrätä.........


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi kun Hymy olisi vielä ottanut juttuunsa Ollista eroottisia kuvia. On meinaan niin testosteroiinia tihkuva karju, että tällaisella vanhemmallakin puppelilla alkaa himot hyrrätä.........

        Jaa että haluaisit Ollin kalua ahteriisi? Mene käymään, ehkä hän suostuu suhteeseen toisen hintin kanssa.


      • Anonyymi

        Joo. Toivottavasti miehensä ei lue hänen kirjoituksiaan tänne.


    • Anonyymi

      Hjyvä on etta raha saastoon laitetaan, Banda syo kaiken ei banmtaille kaiki!

    • Anonyymi

      Olli on kuningas.on niin komeakin❤️❤️olli❤️❤️

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5097
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3446
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      32
      2771
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1800
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      241
      1321
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      945
    Aihe