No nyt on pöhinää

Anonyymi-ap

Lumi, Pyry ja Olli. Kaksi ensimmäistä nakertaa bambua, kolmas, Olli Sahimäki Ähtärin kaupunkia ja eläinpuistoa pandoineen.

Ähtärin eläinpuiston kohtalo on veitsenterällä. Pandoilla tekohengitetyllä eläinpuistolla alkavat bambut loppua. Rahaa ei ole eikä ole ollutkaan. Tämän julisti aikoinaan moneen otteeseen Ähtärin kaupungin piikki lihassa, 73-vuotias Olli Sahimäki. Hän sanoi asiat jo viisi vuotta sitten Hymyn haastattelussa.

– Ähtärissä päättäjät eivät osaa laskea. Itse laskin ihan Ojalan laskuopilla jo vuosia sitten, etteivät laskelmat Ähtärin eläinpuiston kannattavuudesta ole todellisia.

Nyt vuonna 2018 Ähtäriin suuren kohun siivittämänä tulleita pandoja uhkaa palautus Kiinaan. Tätä povasi Olli Sahimäki jo ennen pandojen tuloa Suomeen. Pandojen vuokra on vuodessa tiettävästi miljoonan euron luokkaa ja pelkkä bambun popsiminen vie parisataa tuhatta euroa vuodessa.

Lue lisää

Kun alkuhuuma väistyi, todellisuus iski silmille. Eivät ihmiset käy katsomassa pandoja vuodesta toiseen. Toki koronakin teki oman lovensa.

– Eläinpuisto on tehnyt jo vähintään seitsemän, kahdeksan miljoonan euron tappiot, sanoo eläkeläinen Sahimäki.

Sahimäki onkin Ähtärissä tunnettu monista valituksistaan, jotka ovat pääsääntöisesti menneet läpi. Politiikkaan hän ei ole lähtenyt.

– On parempi haukkua täältä taustalta ja tutkia asiat kunnolla, myhäilee mies kesämökillään Ähtärin kupeessa Niemisveden rannalla.

11

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos Ollille , missä velkahelvetissä kunta olisikaan jos kaikki masterpaln ohjelman hullutukset olisi tehty, nyt konkka nopaasti velkaa tuli silti hirvittävä määrä, ja pillit pussiin ja maksamaan ne jotka panda päätökset teki.

      • Anonyymi

        Suuret Kittilät tulossa, kertoo kristallipallo


      • Anonyymi

        Yhteen asiaan ripustautuminen on eräänlaista uhkapeliä, kaikki tai ei mitään... Harvoin onnistuu patsi elokuvissa
        Joskus sielläkin tosin ei, näyttelijät saavat palkkionsa, mutta elokuva itse onkin yleisökato ja katoaa vähin äänin
        Ikävää sekin korkea kunnallisvero ja muu aluekeskuksen kehittäminen on unohtunut täysin.
        Olisiko jokin muu suuntautuminen jo enemmän hyödyksi ?


    • Anonyymi

      On kyllä turha ja typerä ukko tämä sahinmäki

    • Anonyymi

      todella hyvä tyyppi uhraa omaa aikaansa ,kuntapäättäjien laittomien päätösten oikomiseen eri oikeusasteissa,ja opettaa kuntalakia päättäjille.

    • Anonyymi

      Kiitos Ollille ja Sepolle !

      • Anonyymi

        Voi kun Hymy olisi vielä ottanut juttuunsa Ollista eroottisia kuvia. On meinaan niin testosteroiinia tihkuva karju, että tällaisella vanhemmallakin puppelilla alkaa himot hyrrätä.........


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi kun Hymy olisi vielä ottanut juttuunsa Ollista eroottisia kuvia. On meinaan niin testosteroiinia tihkuva karju, että tällaisella vanhemmallakin puppelilla alkaa himot hyrrätä.........

        Jaa että haluaisit Ollin kalua ahteriisi? Mene käymään, ehkä hän suostuu suhteeseen toisen hintin kanssa.


      • Anonyymi

        Joo. Toivottavasti miehensä ei lue hänen kirjoituksiaan tänne.


    • Anonyymi

      Hjyvä on etta raha saastoon laitetaan, Banda syo kaiken ei banmtaille kaiki!

    • Anonyymi

      Olli on kuningas.on niin komeakin❤️❤️olli❤️❤️

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7742
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5312
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      97
      4168
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      62
      2821
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2449
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      135
      2347
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      576
      2170
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      81
      2142
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      2074
    10. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      1309
    Aihe