Lumi, Pyry ja Olli. Kaksi ensimmäistä nakertaa bambua, kolmas, Olli Sahimäki Ähtärin kaupunkia ja eläinpuistoa pandoineen.
Ähtärin eläinpuiston kohtalo on veitsenterällä. Pandoilla tekohengitetyllä eläinpuistolla alkavat bambut loppua. Rahaa ei ole eikä ole ollutkaan. Tämän julisti aikoinaan moneen otteeseen Ähtärin kaupungin piikki lihassa, 73-vuotias Olli Sahimäki. Hän sanoi asiat jo viisi vuotta sitten Hymyn haastattelussa.
– Ähtärissä päättäjät eivät osaa laskea. Itse laskin ihan Ojalan laskuopilla jo vuosia sitten, etteivät laskelmat Ähtärin eläinpuiston kannattavuudesta ole todellisia.
Nyt vuonna 2018 Ähtäriin suuren kohun siivittämänä tulleita pandoja uhkaa palautus Kiinaan. Tätä povasi Olli Sahimäki jo ennen pandojen tuloa Suomeen. Pandojen vuokra on vuodessa tiettävästi miljoonan euron luokkaa ja pelkkä bambun popsiminen vie parisataa tuhatta euroa vuodessa.
Lue lisää
Kun alkuhuuma väistyi, todellisuus iski silmille. Eivät ihmiset käy katsomassa pandoja vuodesta toiseen. Toki koronakin teki oman lovensa.
– Eläinpuisto on tehnyt jo vähintään seitsemän, kahdeksan miljoonan euron tappiot, sanoo eläkeläinen Sahimäki.
Sahimäki onkin Ähtärissä tunnettu monista valituksistaan, jotka ovat pääsääntöisesti menneet läpi. Politiikkaan hän ei ole lähtenyt.
– On parempi haukkua täältä taustalta ja tutkia asiat kunnolla, myhäilee mies kesämökillään Ähtärin kupeessa Niemisveden rannalla.
No nyt on pöhinää
11
623
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos Ollille , missä velkahelvetissä kunta olisikaan jos kaikki masterpaln ohjelman hullutukset olisi tehty, nyt konkka nopaasti velkaa tuli silti hirvittävä määrä, ja pillit pussiin ja maksamaan ne jotka panda päätökset teki.
- Anonyymi
Suuret Kittilät tulossa, kertoo kristallipallo
- Anonyymi
Yhteen asiaan ripustautuminen on eräänlaista uhkapeliä, kaikki tai ei mitään... Harvoin onnistuu patsi elokuvissa
Joskus sielläkin tosin ei, näyttelijät saavat palkkionsa, mutta elokuva itse onkin yleisökato ja katoaa vähin äänin
Ikävää sekin korkea kunnallisvero ja muu aluekeskuksen kehittäminen on unohtunut täysin.
Olisiko jokin muu suuntautuminen jo enemmän hyödyksi ?
- Anonyymi
On kyllä turha ja typerä ukko tämä sahinmäki
- Anonyymi
todella hyvä tyyppi uhraa omaa aikaansa ,kuntapäättäjien laittomien päätösten oikomiseen eri oikeusasteissa,ja opettaa kuntalakia päättäjille.
- Anonyymi
Kiitos Ollille ja Sepolle !
- Anonyymi
Voi kun Hymy olisi vielä ottanut juttuunsa Ollista eroottisia kuvia. On meinaan niin testosteroiinia tihkuva karju, että tällaisella vanhemmallakin puppelilla alkaa himot hyrrätä.........
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi kun Hymy olisi vielä ottanut juttuunsa Ollista eroottisia kuvia. On meinaan niin testosteroiinia tihkuva karju, että tällaisella vanhemmallakin puppelilla alkaa himot hyrrätä.........
Jaa että haluaisit Ollin kalua ahteriisi? Mene käymään, ehkä hän suostuu suhteeseen toisen hintin kanssa.
- Anonyymi
Joo. Toivottavasti miehensä ei lue hänen kirjoituksiaan tänne.
- Anonyymi
Hjyvä on etta raha saastoon laitetaan, Banda syo kaiken ei banmtaille kaiki!
- Anonyymi
Olli on kuningas.on niin komeakin❤️❤️olli❤️❤️
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/16310007Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1274222- 1133969
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24393781- 603507
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint512779Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192216- 571989
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201581Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101401