Persujen kannattajathan soinilaisiakin äänestivät. Fiksut ihmiset ei persujen popparijuttuihin lankea, johtakoon sitä natsipuoluetta kuka tahansa.
Persukannattajat, älkää unohtako tätä!
Anonyymi-ap
77131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Eikä se natsipuolue pääse hallitukseen.
Ei niin sinimustat ovat ikuisen opposition puolue,
Povaatko siis sinimustille nousua eduskuntaan?
Se kannatus olisi persuilta pois, sinne suuntaan osa persuista kuuluu katseensa suuntaavan...
On ne humuja, ei ollut persuissa riittävän hulluja edustajia kaikista hulluimmille kannattajille, ihan lähtevät 1930-luvun oppeja nykyaikaan hakemaan...
Suomi ei ole demokratia, vaan komentotalous EUn maakunta, silloin ei persuja tietenkään ole hallituksessa vaan räksyttävät oppositiossa, paitsi jos vaaleissa tulee 30% kannatus
Siinähän se on lyhyesti ja ytimekkäästi sanottu. Mutta ei kenttäpersut tajua tuota, vaikka niille tuon asian piirtäisi tai rautalangasta vääntäisi. Ne on sitä mieltä, ettei se heidän hyväuskoisuuttaan ollut, kun uskoivat Soininkin paskapuheet.
Kai se sitten heidän käsittämättömän suurta viisauttaan oli, kun Soinin juttuihin uskoivat, olkoon niin, mutta pettyä saivat. Minä en pettynyt, kun en Soinin tarinoita uskonutkaan enkä persuja kannattanut, olen kai sitten tyhmä kenttäpersulogiikalla?
Vai olisikohan niin, että kenttäpersut ei halua myöntää tyhmyyttään tuossakaan asiassa?
Onko R. Slunga-Poutsalo jättämässä persut, mitä juttua se nyt on?
Se nainen, jonka kotoa löytyi huumausaineita?
Minkä puolueen kannattaja mahtaa olla aloittaja? Luulisi kaikilla yli 15% kannatuksella olevilla puolueilla olevan mahdollisuus hallitukseen. Ei ole ollenkaan varmaa, että ns. vihervasemmisto puolueista yksikään on seuraavassa hallituksessa. Persuille saattaa olla eduksi olla oppositiossa.
Se on Suomen kansalle eduksi, että persut on oppositiossa.
Eikö alle 15 prosentin puolueet enää pääse hallitukseen? On ne ennen päässeet. En muista esim. RKP:n kannatuks koskaan olleen yli 15%.
Persut ei pääse edes yli 15 prosentin kannatuksella. Se on hyvä se.
Niin, juuri saivat itärajan suljettua hydridimamuilta oppositiosta käsin sinun itkiessä silloinkin persujen perään somessa.
Ne ovat seuraavassakin hallituksessa eikä persut hall.kumppaneina pidä kovinkaan suurta meteliä pakkoruotsista jostain ihmeen syystä 🤣
Hydridi, sanoi persu. Se on hybridi.
Miten persut sen teki?
Kemiallinen yhdistelmä sanoi persu. Se on kahden lajin risteymä sanoi antipersu...🥱😴
🔵⚫ mallia kaappisellainen.
Neuvottelukysymyksiähän ne on, mutta ettäkö persut enää hallituksessa? En usko, vaikka ei nämä uskonasioita ole.
Tunkua on hallitukseen vaikka yhdenkään täysipäisen ei teoriassa pitäisi lähteä hallitukseen jonka on pakko pistää stoppi huulipunan elämisen ylläpitoon vekseleillä leikkaamalla ennätysmääriä ja valtaosin heikompiosaisilta. Kepu irvokkain joka on jo seuraavassa hallituksessa vesittämässähuulipunan tekosia Orpon voittaessa vaalit hällä väliä miten penkin alle kepujen vaalit menee.
Evoluutioteoria on kuitenkin ihan mahdoton ajatus ja Taivaan Isä ne säät säätää.
ei kokoomuksen persuosasto päästä sitä sinne.
Persut ei täyspäisiä ole missään tilanteessa.
Sinun touhujasi seuratessa, sinulla ei todellakaan ole oikein mitään sellaista esittää joka vakuuttaisi perussuomalaisten älyllisyydestä. Toki sen nyt ymmärtää että olet vain yksi, persuoletettu. Kovin huonosti kuitenkaan onnistut missään antamaan älyllistä vaikutelmaa.
Totta kai on eduksi. Hallitusvastuuhan on myrkkyä persuille. Sen sijaan on tärkeää houkutella turakaiset äänestämään persuja ja varmistaa veronmaksajien kustantama hilloptolppa mahdollisimman monelle itsensä puolueen eliittiiin kiipineelle.
Sosialisti Lipponen pisti liiviinsä useita miljoonia , suunnitteli hyvän toverinsa Putinin kanssa pari kaasuputkea ja hyödynsi poliittisia itäsuhteitaan tässä bisneksessä
Fiksut ihmiset tajusivat että Soini kusetti heitä, eivät Perussuomalaiset.
Sama asia siinä ajassa siihen asti kun Soinin persut ja Halla ahon persut jakautui kahteen eri leiriin Soinin sulattaessa jytkyt alle 9%;n kannatukseen vastaten kentän reagointiin hajottamalla persut ettei menetä salkkuaan.
https://mvlehti.net/2017/06/14/paivan-kuva-ilmeesi-kun-petat-perustamasi-puolueen/
Soinin jälkeen kusettamassa on käyneet kokoomis, keskusta, sdp, rkp ja vihreet. Ei tässä auta muu kun äänestää persuja, muuten tulee hyväksyttyä joku noista kusettajista.
Olipas siinä taas sanomaa, tietäisi vaan mikä? Koita piruttasi edes välimerkkejä.
Vielä hieman fiksummat eivät edes lähteneet kusetettaviksi perussuomalais-Soinin puheisiin hullaantuneina. Vain persukannattajat lähtivät, kun eivät ole kovin fiksuja.
Toisaalta tämän voisi käsittää toisellakin tavalla.
"Fiksut ihmiset tajusivat että Soini kusetti heitä, eivät Perussuomalaiset."
Siis fiksut ihmiset tajusivat Soinin kusettaneen heitä, mutta persut ei tajunneet?
No, siinä ei sitten taas olisi mitään järkeä, mutta eihän persujen suhteen kannata järjen varaan mitään toisaalta laskea, tunnepohjaltahan persut äänestävätkin.
Ja se pohjimmainen persutunne on viha ja siitä kumpuava yhteiskuntavastaisuus.
Mutta noille tunteilleen persut ei saa vastakaikua, jos persut pääsevät hallitukseen (2015 se nhtiin) ja siitä kehkeytyy sitten pettymyksen tuottamia purkauksia ja syyllisten hakemista muualta kuin sieltä omasta peilistä, josta se typerys ja typeryys olisi nähtävissä yhdellä vilkaisulla..
Sellaista se on persukannattajan elo ja olo. Ainaista vitutusta.
Nytkö ne "fiksummat" ovat sitten äänestäneet Vihreitä, SDP;tä ja katastrofit menossa.
Kukahan se tyhmä, sellainen vähemmän fiksu mutta itseriittoinen hölmö mahtaakaan olla.
🤔🙄😏😅😂🤣
"Ei tässä auta muu kun äänestää persuja, muuten tulee hyväksyttyä joku noista kusettajista."
Pahinta kusettajaa äänestät sitten? Mutta eipä se haittaa, ei sitä kukaan halua hallituskumppanikseen, natsipuoluetta.
Niin, välimerkit ovat siis sinulle aivan vieraita. Mutta muuten koet itsesi addick addick erittäin älykääksi ja fiksuksi, addick addick.
Persut on tyhmiä, mitä tuota kyselet? Yksinkertaisia typeryksiä. Alat muuten vaikuttaa omituisine kysymyksinesi ja vainoharhoinesi persulta. Lienetkö vaarallinenkin?
Parempi, että lopetan kommunikoinnin tähän, joku täällä imittäin uhkailee sattumanvaraisesti kirjoittajia oikeudenkäynneilläkin vainoharhaisuutensa johdattelemana, lienetkö juuri se paranoidi?
Persu-Poutsaloltahan niitä jauhoja löytyi kotoa.
Moukat eivät opi oikeidenkäynneissä mitään. Ovat syntyneet luusereiksi ja luusereina pysyvät. Tuo epämääräinen ja sekava höpötys jota harjoitat, ei ole kommunikointia. Se on pelkkää totaali-idiootin sekavaa älämölöä. Ei se ansaitse tämän enempää huomiota.
Osaatko yhtään valaista tuota suunnatonta nerouttasi, mikä merkitys noilla vähä-älyisen kopioilla, kopioimisella sinulle oikein on?
Eikö tuollainen muiden sinulle esittämien kommenttien kopioiminen, muuttaminen anna hiukan lapsellisen, typerän vaikutelman. Onhan se selväksi tullut, että et kykene omaan kommunikointiin. Ainoastaan kopioimaan ja kopsaamaan muiden kommentteja.
🥱🥱🥱
Soinilla on ketunhntä kainalossa, avatessaan suunsa, poliittista ja uskonnollista paskaa tulee. Haaaah. Hhaaaaaaaahhhhhhh
EUn maakuntana on Suomi opastettu yleisvitukseen, välittäjänä on toimineet punavihreet kommunistijoukkiot
Olen riittävän fiksu ja peloton äänestääkseni perussuomalaisia kaikista uhkailuista ja leimaamisyrityksistä huolimatta. Kannatan aitoa demokratiaa ja vastustan tätä ns "liberaalia demokratiaa", joka kaventaa ihmisten sananvapauyya ja kieltää osalta kansalaisia tasavertaiset oikeudet vaikuttaa maan asioihin.
Ns "liberaalien" kansallisvastainen politiikka on saanut Suomessa paljon pahaa aikaan. Liikettä parempaan suuntaan on politiikassa tapahtunut, mutta ei tarpeeksi. Pahin persujahti ja laimauskampanja on mediassa vähentynyt, mutta somessa, kaskustelupalstoilla ja varsinkin täällä Suomi24 sivuilla itselleen liberaalimiliisin tehtävän ottaneet jatkavat torkeää valehteluaan ja mustamaalaamistaan.
Kyllähän vapaassa maassa kaikenlaista pään paukuttajaa löytyy, Näihin patologisiin persunvihaajiin voi kyllä suhtauta olankohautuksella. Se, miten Suomen demokratia toimii on eri asia. Aito demokratia pitäisi palauttaa ja se palautuu vasta kun PS:n äärittäminen ja eristäminen loppuu ja perussuomalaisilla on samanlaiset mahdollisuudet pyrkiä hallitusvastuuseen kuin muillakin puolueilla.
Miten sellainen sakki, joka säännöllisesti polttaa siltansa muihin puolueisiin, olisi muka varteenotettava hallituskumppani? Persujen poliittinen agenda jo itsessään on niin kaukana muista puolueista, ettei edes hallitusohjelmaa saataisi syntymään ilman armotonta perseenmyyntiä. Viimeisimpänä persujen sinivalkoinen siirtymä.
Niinhän se Soinikin lanseerasi persunsa vaihtoehtopuolueeksi ja läpi meni. Kun sai salkun petti KAIKKI vaalilupauksensa ja sinä itket Halla-ahon perään joka ei edes lähde hallitukseen jos ei saa hall.ohjelmaan persujen hankkeita kirjatuksi siinä missä Soinille riitti kun sai salkun mitä silitellä audin takapenkillä.
17,6%----------> 8,5%
Vallankaappaus...nyyh 🤣🤣🤣
Nykymalli vaihtoehtopuolueesta tarkoittaa päivityksen jälkeen sitä, että kokoomus persuilee kepulaiset vihreilee jne jne jne eli enempi vähempi jokainen puolue on kuin tuuliviiri toimien sen mukaan mistäpäin milloinkin sattuu tuulemaan. Alkoi siitä, kun ns. suurpuolueiden vakiintunut asema sai muodon missä suurpuolueiden sijaan on paljon tasaväkisiä ei niin valtavan suuria puolueita.
Perussuomalaisen tarkoitus ei olla muiden puolueiden kavereita, vaan ajaa kannattajiensa asiaa. Suomen ja suomalaisten parasta ajatellen. Sillat rakentuvat sitten ajallaan vaalitulosten myötä. Nyt näyttää kyllä jo siltä, että Suomi tuhoutuu, lakkaa olemasta ennen kuin muissa puolueissa alkaa hälyytyskellot soimaan, että jotain pitäisi tehdä.
sinimustat ovat ainoa puolue jolla ei ole mitään asiaa hallitukseen siinä missä esim. kepulaiset hyppii riemusta kun pääsevät eroon vihervasureista päästen persujen kanssa hallitukseen tekemään kokoomuspolitiikkaa joita kepu on edustanut siitä asti kun alkio vaihtui liike elämän pomojen taloudellisten etujen ajamiseen ja puolue eliitin vallan keskittämiseen
Vaalien alla valtion kassasta lestoille bonus lapsilisät ja maalaisille opiskelulainat anteeksi kun piti leikata riihessä menoja ei kasvattaa niitä. Puheet kehitysavun leikkauksista unohtui siinä sivussa kun vihervasurit tuli "hiukan" vastaan?
Juu juu niin niin addick addick, olisiko asiaan jotain kommentoitavaa. Se on tiedossa, että addick addick se sinulle kirjoittelee. Mutta addick addick ei ole palstan aihe, ei aloituksen aihe, eikä kenellläkään muulla aiheena kuin sinulla. Koita saada pää kuntoon ja keskittyä asiaan. Tuo addick addick alkaa kyllästyttämään, eikä kukaan tiedä mistä siinä oikein on kyse.
Keskustan toiminta seur. hallituksessa on koomista seurattavaa nykyiseen verrattuna missä se istuu koska tulevassa se keskittyy lähinnä asioiden vesittämiseen mitä huulipunassa oli hyväksymässä ;)
''... ja perussuomalaisilla on samanlaiset mahdollisuudet pyrkiä hallitusvastuuseen kuin muillakin puolueilla.''
Persuilla on ollut mahdollisuus aina vaalien jälkeen.
Hallituksen muodostaminen on kompromissi eri puolueiden haluista ja toiveista.
Jos persujen halut ja toiveet ovat liian kaukana muiden puolueiden vastaavista, persut jää oppositioon.
Kokoomuksen voittaessa vaalit persujen hall.paikka on itsestäänselvyys. On ollut siitä asti kun Orpo itse perusti kokoomukseen oman persuosaston.
Mikä ihmeen asia avauksen aiheen ollessa se perinteinen persut ovat natseja hokemasi mihin sinä provoaja vaadit asiallisia vastauksia vaikka avaus aiheineen ei sitä ole?
Mikä erikoisinta tämä natsikortin heiluttaja edustaa niitä itse poistaen viestit joissa niitä arvostellaan ;)
Kokoomus on tiukasti ilmaston asialla. Pakko, kun EK on myös.
Kokoomus on tiukasti EU puolue.
Jos persut aikoo päästä kokkareiden apupuolueeksi hallitukseen, ensi keväänä nähdään takinkäännön maailmanennätys.
🤔🙄😏😅😂🤣
Mikäli käy niin valitettavasti, että Kokoomuksesta tulee hallituksen muodostaja, on Perussuomalaisten oltava todellakin skarppina. Ettei heistä tule se puolue hallitukseen mennessään, joka saa koko paskaämpärin niskaansa, kun Kokoomus luimistelee ja sotkee lisää Suomen ja suomalaisten asioita, kuten ovat aina hallituksessa tehneet, ja luimaisseet vastuusta.
halla ottaa hymyssä suin vaikka lietevaunullisen sitä itseään niskaansa jos saa hallituksessa läpi asioita joiden takia on politiikassa mukana. Asia mitä soini ei ymmärrä tänä päivänäkään miksi halla ahoa ei kiinnosta hillotolppa vaan puolueen hankkeiden ajaminen vaikka se maksaisi aseman esim puolueen johdossa
JOS halla aho saa hankkeitaan läpi hallituksessa mieti mitä soini sai siellä läpi ja mitä sinun sinimustasi tulee saamaan läpi hallituksessa sen puolueohjelman varmistaessa ettei se sinne koskaan pääse ja mieti kuka edellisistä oli se, joka sai läpi esim sinimustien hankkeita läpi poislukien rotuopin julistuksilla?
Soini ei saanut edes huvikuunariveroaan läpi antaen periksi jopa hallintarekisterilaissa kuten kaikessa muussakin jytkyjen sulaessa samasta syystä käsiin mitä seurasi Halla-ahon valtaan nousu Soinin epäonnistumisien takia. Sinimustat on jo ulkona poliittisesta päätöksenteosta lakien laatimisineen jäljelle jäädessä yksinomaan persut ja mitä tekee tämä rajat kiinni rotuoppia julistava kaappinatsi? No tietenkin sotii sitä ainoaa puoluetta vastaan joka voi ajaa hallituksessa läpi asioita mitä hän itse kannattaa.
natsien äänillä hillotolpalle minkä jälkeen petti hillotolpalla äänestäjänsä mitä seurasi äänestäjien Soinin hylkääminen lopputuloksella missä hajotti jopa puolueensa että saa pysyä hillotolpallaan.
Yksi politiikan outolinnuista koska ei ole siinä mukana omaa asemaansa siinä ajaakseen vaan missioidensa takia. "Normaali" poliitikko (valtaan pyrkivä narsisti) kun lähtee politiikkaan mukaan edetäkseen ministeriksi tms. Asia mikä kelpaa puolueen taustapiruille ja todelliselle johdolle edellisten kaltaisten hypätessä kiltisti kun käskettän tullen siten palkituksi salkulla tms.
''Mikäli käy niin valitettavasti, että Kokoomuksesta tulee hallituksen muodostaja...''
Seuraavan hallituksen muodostaa joko Kokoomus tai SDP.
Jos viimeksi mainittu, persuilla ei ole mitään mahdollisuuksia.
ei tule ihan heti mieleen puolueen puheenjohtajaa joka luopuu asemastaan puolueen johdossa puoleen asemaa edistääkseen asetelman ollessa yleensä päinvastainen minkä yhteydessä edes puolueen huomattava kannatuksen lasku ei saa sen aiheuttajia siirtymään syrjään.
Se olisi hauska nähkä kuinka sdp jonka korttitalo on Sannan varassa joka voi sössiä kaiken kiukkupäissään tai päissään koska kepu ei missään nimessä lähde toistamiseen huulipunakakkoseen mukaan minkä takia keskustan kannatus on edelleen pohjamudissa sen hypätessä varoituksista huolimatta huulipunaan mukaan kannatuksen lähtiessä HETI kasvuun kun keput pääsee siitä eroon. Hauskuus lähinnä siinä, ettei Marinin hallitukseen löydy lähtijöitä jos kokoomus ei tee kepuja ja hyppää messiin saaden hall.ohjelmaan kaiken haluamansa mikä tekisi siitä taas todellisen pääministeripuolueen kuten Sipilän hallituksen aikana kävi siinä missä kepu huulipunassa sai haluamansa mutta joutui apupuolueen rooliin joka tapauksessa.
No olihan tuo yhdenlainen osoitus Soini typeryydestä. Edes ajaa ja höpistä tuollaisesta.
Eihän nykyisellä hallituksella ole ollut suurempia erimielisyyksiä, riidoista puhumattakaan.
Suosio on huipussa eli hommat on hoidettu hyvin.
Edellinen hallitus, se missä myös persut sähläsi, onnistui leikkaamaan ja köyhdyttämään kansalaisia oikein huolella. 90% kansalaisista köyhtyi.
Siihen noilla "suosion" mittauksilla ja uutisoinneilla siitä pyritään. Että typerykset uskovat sen "kansan" mielipiteeksi. 1011 vastauksen pohjalta.
Tuhat vastaaja antaa melko luotettavan tuloksen. Suomi pienoiskoossa:)
Lännen Median teettämään kyselytutkimukseen vastanneista suomalaisista 68 prosenttia on vähintään melko tyytyväisiä pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitukseen.
15 prosenttia vastanneista oli erittäin tyytyväisiä.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) vuonna 2015 muodostaman hallituksen suosio oli korkeimmillaan heti alussa 59 prosentissa, mutta romahti vuodessa alle 40 prosenttiin.
Mitäs otti persut mukaan:)))
Punavihreä hallitus on ollut katastrofi Suomelle, nuo rikolliset on asetettava syytteeseen laittomuuksistaan!!!!
Persut voivat ottaa Kokoomuksen apupuolueeksi, perustaessaan hallitusta vaalien jälkeen.
Aika ihmeellistä ettei läskikasa ole törmännyt sähkötolppaan hoiperellessaan kotiinpäin kirkon messuista
Mistä sinun mielestäsi äänetämisessä on kysymys?
Eikö siinä juurikin kuljeta sen mukaan, mitä politiikot ja puolueet kertovat ajavansa. Se ajavatko, selviää yleensä vasta jälkikäteen, ja siihen on vastattava kielteisesti - eivät aja, eivät mitkään puolueet aja. Perussuomalaisten hallituskausi meni tosiaan penkin alle, mutta se johtui vain ja ainoastaan epäluotettavasta Soinista ja hänen esikunnastaan. Loppu tiedetäänkin, he lakasivat olemasta Perussuomalaisia.
Onneksi suurin osa suomalaisista ei ole persuleita!
Se on kiva, että masokistillakin on ilonaiheensa.
SM - SadoMaso
SM - SiniMusta
Onnettomuudeksi vihersossuja ol liikaa vielä edellisessä vaaleissa, Nythän tilanne muuttuu täysin