Analysoimalla uusnatsin spämminnän säännönmukaisuuksia on mahdollista vetää seuraavat johtopäätökset.
Mielikuvituksen puute
Uusnatsi jostain syystä turvautuu jatkuvasti saman "argumentin" toistamiseen yhä uudelleen ja uudelleen. Kertoo jonkinlaisesta monomaniasta. Samasta syystä kyseinen uusnatsi massapostaa jatkuvasti samaa "todistetta" joka on irrotettu asiayhteydestään ajamaan uusnatsin "agendaa". Propagandan kannalta yritys on äärimmäisen alkeellinen.
Pakkomielle juutalaisiin
Uusnatsi noudattaa idoliensa periaatetta syyttää kaikesta mahdollisesta juutalaisten kaikkivoivaa salaliittoa. Tämä on suoraan kopioitu Hitlerin maanisemmasta pakkomielteestä ja siinä on vähemmän SS:n omaksumaa ideologista raakuutta. Monomaanisen Hitler-tyylin omaksuminen kertoo yleissivistyksen puutteesta vaikka uusnatsilla saattaa olla keskimääräistä parempi ÄO. Tai ainakin kärsivällisyyttä opetella kirjoitetun ilmaisun alkeet. Lisäksi uusnatsin taipumus uskoa kaikki kanssaan eri mieltä olevat juutalaisiksi kertoo vakavasta todellisuudentajun heikkenemisestä.
Identiteettikriisi
Hallitusta kirjoitusasusta huolimatta uusnatsi paljastaa kätketyn toivon olla tyypillinen liimaa haisteleva uusnatsi-riehuja. Ehkä kyseessä on ulkonäöllinen epävarmuus "epäarjalaisesta rodusta" tai siitä että aate"toverit" hylkisivät häntä syystä tai toisesta. Epävarma seksuaali-identiteetti hyvin suurella todennäköisyydellä liittyy asiaan ja piilevät masokistiset taipumukset.
Kauna auktoriteetteja kohtaan
Saattaa hyvinkin olla että uusnatsimme on hyvin autoritäärisestä perheestä. Pinnan alla lymyilee ongelmia ja väkivaltaa on käytetty avoimesti tai salaa. Joka tapauksessa uusnatsi on omaksunut väkivallan ihannoinnin. Saattaa olla että uusnatsin perhe itse tunnustaa juutalaisuutta uskontonaan. Aktiivinen harjoitus on täysin mahdoton tosiasia, sillä uusnatsi osoittaa räikeää tietämättömyyttä juutalaisuudesta. Koska natsit ovat juutalaisten vihollisia sekava uusnatsimme yrittää hakea hyväksyntää yrittämällä omaksua vihollistensa ideologian. Osoitettu fanatismi kertoo selkeästi uskonnollisesta kääntymyksestä uuteen, käännytystyötä vaativaan uskoon.
Harhaisuus
Uusnatsi on jäänyt kiinni useista valheista. Hän väittää opiskelleensa historiaa akateemisesti, vaikka jo amatööri huomaa hänen virheensä argumentoinnissa ja sisällössä. Lisäksi uusnatsi osoittaa selkeää haluttomuutta oppia tietoja jotka saattaisivat ravistella hänen rakentamaansa harhakuvaa itsestään. Uusnatsi ei tutustu selkeisiin tutkimusraportteihin jotka osoittavat hänen väitteensä valheellisiksi. Lisäksi hän ei huomaa promotoimiensa uusnatsien "kokeessa" olevia räikeitä virheitä. Samalla hän väittää kahta keskenään ristiriitaista ja jopa ilman sisäistä ristiriitaa epäloogista argumenttia. Lyhyesti sanoen uusnatsi jättää huomaamatta jokaisen tieteellisen faktan joka ei tue hänen harhamaailmaansa.
Tietoinen tietämättömyys
Uusnatsi on erityisen kunnostautuneesti demonstroinut tietämättömyytensä natsien käyttämistä murha-aseista. Juttuun liittyy olennaisesti uusnatsin haluttomuus ymmärtää kemian ja fysiikan alkeellisimpia tietoja. Uusnatsin mielessä Zyklon B (imukykyisiä pellettejä, vetysyanidia ja hajuainetta sinetöidyssä purkissa) ei missään nimessä vapauta vetysyanidia kun purkin sisältö altistetaan ulkoilmalle. Jos niin olisi niin koko tuote olisi täysin käyttökelvoton aiotussa tarkoituksessa. Samalla uusnatsi väittää että sitä edeltänyt Zyklon A (metyylisyanoformaattia) on herkästi kaasuuntuva aine. Silti Zyklon A vaati toimiakseen vettä ja lämpöä! Liiketoiminnan kannalta uusnatsin väitteet eivät käy järkeen: jostain syystä Degesch luopui toimivasta tuotteesta tehdäkseen käyttötarkoitukseen soveltumattoman tuotteen.
Toinen ilmiselvästi tietoisen itsepetoksen tulos on uusnatsin taipumus väittää vain yhtä lähdettä luotettavaksi kokonaiskuvan kannalta. Lyhyesti sanoen uusnatsi jättää huomioimatta valtavan todistusaineiston joka on kertynyt natsien joukkomurhista. Hänelle riittää vain yksi, kontekstistaan irrotettu asiakirja joka ei todellakaan vastaa jokaiseen kysymykseen joka aiheesta voidaan kysyä. Ennen kaikkea kysymys useiden miljoonien juutalaisten mystisestä katoamisesta on yhä vastaamatta ja uusnatsin ainoa vastaus siihen on surkeaa herjaamista. Itse asiassa uusnatsi ei ole vastannut yhteenkään hänelle esitettyyn kysymykseen millään tavalla.
Kolmas selkeä piirre täydellisestä itsepetoksesta on uusnatsin kyvyttömyys ymmärtää natsien itsensä leirijärjestelmää. Hän ei jostain syystä hyväksy sellaista tosiasiaa että natsien leirijärjestelmä ei koostunut pelkästään työleireistä, sillä mukana oli myös sotavankileirejä (Stalag Luft III), keskitysleirejä (Buchenwald) ja sokerina pohjalla: kuolemanleirejä (Treblinka). Huomattava on kuitenkin se että Auschwitzin leirikompleksi sisälsi kaikkia edellä mainittuja leirejä.
Yhteenveto
Palstaa spämmivä uusnatsi on keskenkasvuinen kakara joka kiukuttelee isäänsä vastaan.
Sensuuria vastaan
Anonyymi-ap
0
70
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst28714628Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1564122PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1343868Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun4411822Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1711777En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351706Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn521375Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1341165Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok671149Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81131