Britannia on leikkinyt 1800-lukua nyt jo runsaan viikon

Anonyymi-ap

Tämän päivän hautajaisiin alkaa pikku hiljaa loppua tuo koko Britannian kymmenen päivän ajan harjoittama 1800-luvun vaateleikki. Erilaiset päästä varpaisiin koristellut krenatöörit ja karvahattupäähineet, hevosvaljakot ym. ovat saaneet loistaa koko viikon.

Elisabethiä vedetään 1800-luvun tykkilavetilla hautakammiollensa. Kaikilla, kuningasta myöten on päällään vanhanaikaiset, hupaisat rooliasut.

Ehkä monarkian intoisille tuo kaikki on ihan toivottua ja normaalia meininkiä. Tällaiselle maallistuneelle tasavaltalaiselle on rasittavaa katsella noita parisataa vuotta vanhoja, koipalloilta haisevia roolivaatteita ja hovileikkiä kaikkialla.

11

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meidän presidentti Niinistö on lukenut itsensä oikeustieteen kandidaatiksi saakka.

      Laitetaanko hautajaisiin menevälle Niinistölle sellainen brittiläisten oikeusistuimien käyttämä, kiharainen ja puuteroitu vaalea peruukki päähän?

      • Anonyymi

        Ööö, niinkö?
        Ööö, toki!


    • Anonyymi

      Venäjä leikkinyt Kylmää Sotaa kohta jo 7kk eikä loppua näy, onko ihan tervettä ? Erikoisoperaatio on erikoinen kyllä...

    • Anonyymi

      On aika homehtunut maa

      • Anonyymi

        On kuitenkin teknisesti yllättävän nykyaikainen ja laaja armeijan kalusto noilla. Moderneja merimaaliohjuksia, ilmatorjuntaa ja panssarintorjunta-aseita lähetetty monessa erässä Ukrainalle.

        Ranskan saati Italian lähettämistä aseista ei ole koko aikana kuultu yhtään mitään. Saksa on erittäin haluton antamaan yhtäkään nykyaikaista panssarivaunuansa Ukrainalle.

        Noihin EU-nahjuksiin verrattuna unionin ulkopuolinen Britannia on loistanut toiminnallaan tämän sodan aikana.


    • Anonyymi

      Piristy, hyvä ihminen.

    • Anonyymi

      Britannialla on historiallisia perinteitä. Teollinen vallankumous alkoi Britanniasta ja Lontoo oli aikoinaan maailman suurin kaupunki. 1800-luvun viktoriaanisen kauden arkkitehtuuri on todella hienoa ja arvostettua. Britannia on myös siirtokuntineen USA: n todellinen perustaja, vaikka Englanti sodalla kukistettiinkin ja häädettiin maasta Ranskan avustuksella (jokin vapaamuurarisuunnitelma lienee takana siinä). Venäjä uhkailee Britanniaa nyt kateudesta, koska sieltä sivistys puuttuu täysin, vaikka jonkinlaisia historiallisiakin perinteitä löytyy.

      • Anonyymi

        Slava Ukraini.

        Kiova oli eurooppalainen miljoonakaupunki jo ennenkuin Lontoosta tuli miljoonakaupunki. Lontoo on kusinen tuppukylä kuten on Moskova. Lontoossa sekä Moskovassa ovat Putinin oligarkit lahjoneet jokaisen joka vain on lahjoittavissa.


    • Anonyymi

      Historialliset perinteet ovat osa sivistystä.

    • Anonyymi

      Hienoa menoa vielä nykyaikana .

    • Anonyymi

      >> Teollinen vallankumous alkoi Britanniasta ja Lontoo oli aikoinaan maailman suurin kaupunki. >>

      Teollisen vallankumouksen katsotaan alkaneet 1700...1800 lukujen vaihteessa. Tuolloin, vuonna 1800 maailman suurin kaupunki väkiluvultaan oli Wikipedian mukaan Peking.
      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_cities_throughout_history

      Lontoo saavutti suurimman kaupungin aseman vuonna 1900. Mutta teollinen vallankumous oli silloin jo satakunta vuotta sitten tapahtunutta asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe