Britannia on leikkinyt 1800-lukua nyt jo runsaan viikon

Anonyymi-ap

Tämän päivän hautajaisiin alkaa pikku hiljaa loppua tuo koko Britannian kymmenen päivän ajan harjoittama 1800-luvun vaateleikki. Erilaiset päästä varpaisiin koristellut krenatöörit ja karvahattupäähineet, hevosvaljakot ym. ovat saaneet loistaa koko viikon.

Elisabethiä vedetään 1800-luvun tykkilavetilla hautakammiollensa. Kaikilla, kuningasta myöten on päällään vanhanaikaiset, hupaisat rooliasut.

Ehkä monarkian intoisille tuo kaikki on ihan toivottua ja normaalia meininkiä. Tällaiselle maallistuneelle tasavaltalaiselle on rasittavaa katsella noita parisataa vuotta vanhoja, koipalloilta haisevia roolivaatteita ja hovileikkiä kaikkialla.

11

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meidän presidentti Niinistö on lukenut itsensä oikeustieteen kandidaatiksi saakka.

      Laitetaanko hautajaisiin menevälle Niinistölle sellainen brittiläisten oikeusistuimien käyttämä, kiharainen ja puuteroitu vaalea peruukki päähän?

      • Anonyymi

        Ööö, niinkö?
        Ööö, toki!


    • Anonyymi

      Venäjä leikkinyt Kylmää Sotaa kohta jo 7kk eikä loppua näy, onko ihan tervettä ? Erikoisoperaatio on erikoinen kyllä...

    • Anonyymi

      On aika homehtunut maa

      • Anonyymi

        On kuitenkin teknisesti yllättävän nykyaikainen ja laaja armeijan kalusto noilla. Moderneja merimaaliohjuksia, ilmatorjuntaa ja panssarintorjunta-aseita lähetetty monessa erässä Ukrainalle.

        Ranskan saati Italian lähettämistä aseista ei ole koko aikana kuultu yhtään mitään. Saksa on erittäin haluton antamaan yhtäkään nykyaikaista panssarivaunuansa Ukrainalle.

        Noihin EU-nahjuksiin verrattuna unionin ulkopuolinen Britannia on loistanut toiminnallaan tämän sodan aikana.


    • Anonyymi

      Piristy, hyvä ihminen.

    • Anonyymi

      Britannialla on historiallisia perinteitä. Teollinen vallankumous alkoi Britanniasta ja Lontoo oli aikoinaan maailman suurin kaupunki. 1800-luvun viktoriaanisen kauden arkkitehtuuri on todella hienoa ja arvostettua. Britannia on myös siirtokuntineen USA: n todellinen perustaja, vaikka Englanti sodalla kukistettiinkin ja häädettiin maasta Ranskan avustuksella (jokin vapaamuurarisuunnitelma lienee takana siinä). Venäjä uhkailee Britanniaa nyt kateudesta, koska sieltä sivistys puuttuu täysin, vaikka jonkinlaisia historiallisiakin perinteitä löytyy.

      • Anonyymi

        Slava Ukraini.

        Kiova oli eurooppalainen miljoonakaupunki jo ennenkuin Lontoosta tuli miljoonakaupunki. Lontoo on kusinen tuppukylä kuten on Moskova. Lontoossa sekä Moskovassa ovat Putinin oligarkit lahjoneet jokaisen joka vain on lahjoittavissa.


    • Anonyymi

      Historialliset perinteet ovat osa sivistystä.

    • Anonyymi

      Hienoa menoa vielä nykyaikana .

    • Anonyymi

      >> Teollinen vallankumous alkoi Britanniasta ja Lontoo oli aikoinaan maailman suurin kaupunki. >>

      Teollisen vallankumouksen katsotaan alkaneet 1700...1800 lukujen vaihteessa. Tuolloin, vuonna 1800 maailman suurin kaupunki väkiluvultaan oli Wikipedian mukaan Peking.
      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_cities_throughout_history

      Lontoo saavutti suurimman kaupungin aseman vuonna 1900. Mutta teollinen vallankumous oli silloin jo satakunta vuotta sitten tapahtunutta asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      57
      7199
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      20
      6168
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      27
      4599
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      231
      3832
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      31
      3090
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2786
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      14
      2535
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2431
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      2402
    Aihe