Teemu Keskisarja: "Hyvinvointivaltion konkurssi on väistämätön"

Anonyymi-ap

Kovaa tekstiä, mutta osuu varmaan oikeaan.

"Historia-alan yrittäjä Teemu Keskisarja arvelee Ilta-Sanomissa julkaistussa kolumnissaan, että hyvinvointivaltion konkurssi on väistämätön.

– Suomesta tulee yökastelijavaltio. Lakkojen ja pakkolakien syksynä 2022 vedämme viimeisiä kauneusuniamme. Heräämme litimärissä lakanoissa, joita kukaan ei vaihda ja pese.

– Parahin lukija, näetkö sinä semmoisen tulevaisuuden, jossa kymmentä lahoa ukkoa ja akkaa kohti mitoittuu yksikään hoituri? Kuka mokoman työn tekee, on minulle arvoitus. Nuorisollamme siintävät edessä ihan muut uraputket. Maahanmuuton rohtoja huoltosuhteeseen on jo kokeiltu toivottomin tuloksin. Jos halukkaita ihmetyöläisiä kotoa ja kaukaa löytyisikin, julkinen talous ei niitä jaksa maksaa, hän kirjoittaa.

– Meitä odottavat ”sopeuttamistoimet”. En tarkoita poliitikkojen lailla 100 miljoonan siirtoa laarista toiseen ja kompensaatioita. Vaan sopeutumista siihen, että julkisrahoitteinen hoiva vähenee kehdosta hautaan ja monissa välitiloissa lakkaa."

Loppua kohti.

14

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tästä hyvää seuraa.

      • Anonyymi

        Keskisarja ei ymmärrä muusta kuin historiasta, olisi parempi kun suutari pysyisi vaan lestissään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskisarja ei ymmärrä muusta kuin historiasta, olisi parempi kun suutari pysyisi vaan lestissään.

        Tuntuu ymmärtävän.


    • Anonyymi

      Heebo Keskinkertainen feikkitutkija, äärioikeiston PetosKokPersRkp:n korruptiovaalimainos, jälleen esittelemässä väkivaltaisia "ideoitaan" yksinkertaisille.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16968316/petospersliikekok-eilisten-vihaa-ja-vakivaltaa-yhteiskunnassa-ja-netissa-vaaliteemana

      https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c?ref=ampparit:655f

      KorruptioNiinistön korruptiopalkinnolla palkitsema, historian vääristelijäpopulisti, ei ansaitse tutkijan titteliä. Samaa äärioikeistoekstremisti-sakkia, kuin perintöpoika-natolobbariAaltola.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17521534/vanhempi-tutkija-rasanen-faktoissa-natolobbari-aaltola-asiattomuuksissa#comment-115767231

    • Anonyymi

      Sitä paitsi vähän perässä hiihtelee jälleen, kun mitään "hyvinvointivaltiota" ei Suomessa, ole ollut enää kymmeniin vuosiin, iso korjaamaton köyhyysongelma, kansan kahtiajako ja eriarvoistaminen, veroparatiisi-sote-ihmiskauppa orjuuttaminen, ovat tämän päivän yhteiskunnan todellisuutta. Heebo Keskinkertaisen pitäisi vähän päivittää "tietojaan".

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14453980/porvarihallituksen-jaatavaa-kyytia

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16674573/aktiivileikkuri-giljotiinia-pukataan-jo-populistiporvareiden-leirista-ym-heikennyksia

      PetosKokPersRkpVihr-Heebot rasismikortilla moninkertaistamassa, ulkomaisen halpatyövoiman tuonnin, veroparatiisiyrityksien yritys-maataloustukirahastukseen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17425771/korruptioniiniston-peilista-katsovat-valtion-ja-elakerahastojen-ryostajat

    • Anonyymi

      Oikeassa on, Suomi on jo käytännössä konkurssissa.

      Nykyvelkojakaan ei pystytä ikinä maksamaan takaisin ja lisää otetaan. Velkojen maksu ei ole mahdollista kun ikäluokat pienenee ja elättejä lappaa maahan entistä enemmän.
      Tulevaisuuden matusuomi on kehitysmaa, joka tarvitsee kehitysapua, ei velkojen maksaja.

      • Anonyymi

        Se tässä kummallista on, että miljardeja on budjetit, nytkin on jopa miljardeja velkaa, 8miljardia. Silti saa mummot maata muumioina kotonaan tai tippua hoitovuoteista vanhainkodeissa.
        Millä se on selitettävissä? Enemmän rahaa, vähemmän hoitoa. Ja yksi kaheli käy huutamassa mieltä osoittaville hoitajille että HILJAA


    • Anonyymi

      Leikkipuistot aivan tyhjiä.
      Suomalaisnuoret viisaina hankkivat kissoja ja koiria,
      Ei kukaan tervepäinen tee lapsia nykymaailmaan iki köyhyyteen, matuhelvettiin, maksajana riistoverolle.

      Tulee näin raskaan työn tekijänä oksennusrefleksi esim.tampereella.
      Koko suomi on kuin itäkeskusta lähivuosikymmenien kuluttua

      Ruotsalaisetkin ovat vähemmistönä omassa maassaan 2050 luvulla.
      Suomalaiset 2090 luvulla.

      Meikäläinen kuori kermat päältä 60-90 luvuilla kun vielä maailma oli terve ja ei mädätetty.Sain elää normaalia hyvää aikaa!

      Onneksi olkoon tulevat sukupolvet ja nykynuoret..lähiaikojen massiiviseen matuhelvettiin ja femakkojen aivovopesulle.poikalapset kuohitaan korvien välistä homokkaiksi pehmoleluiksi joista ei ole edes työhön saati lisääntymään.

      • Anonyymi

        Parempi etteivät ottaisi edes niitä kissoja tai koiria. Sitten niitä löytyy säkeittäin tai ilman säkkiä laumoina vaeltelemassa. Onko sekään eläimelle oikein. jotain rajaa kuitenkin.


    • Anonyymi

      Ketä kiinnostaa. Vittuilu ja tyhmille nauraminen on tärkeintä. Statusta pitää olla.

      Aleksi Valavuori ja Jethro Rostedt ratkaisevat kyllä kaikki ongelmat terävillä kannanotoillaan ja Ivan Puopolo varmasti tubettaa ne koko maikkarin seuraajakunnalle.

      Suomlainen kansanluonne on tiensä valinnut. Näkyyhän se joka päivä tälläkin palstalla ja kaikissa roskalehdissä, joihin kuuluu myös Hesari.

      • Anonyymi

        Hesari on vajonnut jo melkein ilta-lehtisten tasolle, sairasta.


    • Anonyymi

      Hyvä että Suomesta tulee kehitysmaa. Alkaa se hakijavirta kääntyäkin toiseen suuntaan. Sitäpaitsi tavallinen kansalainen joka muutenkin on tottunut tulemaan toimeen omillaan, ei ole tästä maasta paljon ennenkään saanut.
      Työpaikan itse hakenut, palkan sieltä saanut, josta maksaa veron.
      Lapsensa käy yleistä koulua, jossa tukiopetuksia ja apuja ei ennenkään ole ollut.
      Ajanut itserahoittamallaan autonromulla yleisiä teitä, joissa monttuja ja jääpolanteita riittää.
      Hammaslääkärissä yksityisellä, terveysasemalta laastari ja särkylääke.
      Itsehoitoa apteekista tai luontaiskaupasta.
      Vaatteet, ruuat ja kaikki tarpeelliset kaupasta kovaan hintaan.
      Mitä tällainen valtio yleensä muutenkaan antaa kansalaiselle?
      Vain silloin kun vakavasti sairastuu, saattaa saada hoitoa, joka parhaassa tapauksessa auttaa.
      Ellei auta, tuloksena on hautajaiset, jotka pitää nekin itse rahoittaa.

      • Anonyymi

        Tähän on tultu, valintana arjen sosialismi.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2655
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2322
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      986
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      967
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      76
      870
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      73
      843
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      793
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      93
      772
    Aihe