Ydinaseita on turha pelätä

Ydinaseita on turha pelätä. Ne on tehty siksi, että niitä käytetään tarkoituksella, jotta ihmishenkiä säästyisi, kokeilu ja testaus mielessä, tai sitten ihan vaan vahingossa.

Jospa taas vaan säästettäis ihmishenkiä ja testattais pienillä ydinlatauksilla säästön kannattavuutta ja hyötysuhdetta verrattuna suriin ydiniskuihin.
10100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No todellakin. Ydiniskun haittavaikutuksien todettiin Japanissa jääneen lähes olemattomiksi. Ja YK:n mukaan ihmishenkiä säästyi erinomaisen paljon.

YK suositteleekin ydinaseen käyttöä aina kun erimielisyyksiä aletaan ratkoman sodalla.

Äänestä
  • Ydinase on näppärä vekotin jos sodan aloittaja kokee että häämöttävä tappio perinteisessä sodankäynnissä on liian pieni ja merkityksetön tappio.

    Iso tappio ja koko maailman sylkykupiksi päätymien on sentään jotain ja ydinaseella sen saa varmistettua kun muuten ei resurssit riitä.

    Ongelmana tosin on se, että ydinasekoodit omaavat kaverit pitää saada jollain keinoin mukaan siihen itsensä joukkohäpäisyyn ja vähän saattaa pohdituttaa että mitä se tarkoittaa omille lapsilleen että isä teki itsestään maailman hyljeksityimmän ihminen.

    1Äänestä

Ihan sama. Kunhan saadaan nii laaja ydinsota, että ainakin puolet maailmasta tuhoutuu.

Vaikka tuhoutuisi koko maapallo - mitä sitte!

Äänestä
  • No ei mitään sitte. Ei universumi yhtä maapalloa kaipaa tai ainakaan putinin venäläisiä.

    Äänestä

Ydin sota lopettaa narinan ilmastonmutoksesta!

Äänestä
  • Totta!

    Äänestä

  • Joo. Puulla saa taas lämmittää, jos sellaista palamatonta jostain löytää. :)

    Äänestä

Venäjä tuhlaa kaikki ruplansa Ydinaseisiin joita se ei tule ikinä käyttämään ensi-iskuun. Vain vastaiskuun. Mutta kun Länsi ei tule koskaan tekemään ensi-iskua Venäjälle, niin Venäjän koko Ydinpelote-kapasiteetti käy tarpeettomaksi.

Äänestä
  • Venäjältä ei ruplat lopu. Jo pelkät luonnonvarat ovat mittaamattomat

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ydinaseita on turha pelätä. Ne on tehty siksi, että niitä käytetään tarkoituksella, jotta ihmishenkiä säästyisi, kokeilu ja testaus mielessä, tai sitten ihan vaan vahingossa.

Jospa taas vaan säästettäis ihmishenkiä ja testattais pienillä ydinlatauksilla säästön kannattavuutta ja hyötysuhdetta verrattuna suriin ydiniskuihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu