Viisumit sotilaskarkureille?

Anonyymi-ap

Ymmärrän, miksi Tšekki ei myönnä liikekannallepanoa pakeneville venäläisille humanitaarisia viisumeita. Jos he nyt pääsevät kuin koira veräjästä, kukaan ei vastusta Putinia. Nyt olisi aika. Paljonko ihmisiä vielä on tapettava, ennenkuin sota loppuu?

3

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö heidät voisi rekrytoida suoraan Ukrainaan rintamalle? Saisi heistäkin jotain hyötyä.

      • Anonyymi

        Siis Ukrainan palvelukseen tietysti.


    • Anonyymi

      Venäläisten kutsuntojen pakoilu ei oikeuta pakolaisstatukseen Suomesssa, mikä on oikeastaan vain eduksi venäläisille. Jos pakolaisstatus ei täyty, henkilö saa automaattisesti työ- ja oleskeluluvan Suomessa sekä sosiaaliset etuudet, mitkä voivat ylittää selvästi Putinin lupaaman palkan.
      Suomessa on maksettu maahan muuttaneelle ns. yksinhuoltajalle etuusmäärää, mikä vastaa suomalaisen yli 150000 Euron bruttovuosituloa. Ei Putin maksa sellaisia summia kutsutuille sotilaille.Lisäksi tulee esim. AIDS:n ilmainen hoito.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4716
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2662
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2255
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1407
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      43
      1369
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1356
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1221
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      147
      1060
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      947
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      912
    Aihe