Volkswagenin täyssähköautomenestystä toivovat toimittajat kirjoittelevar tyhjiä juttuja ladattavien hybridien valmistuksen loppumisesta. Komponettipula vaivaa eniten juuri ladattavien hybridien valmistusta, joten niiden ensirekisteröinnit ovat hiukan vähentyneet tänä vuonna. Kysyntä ja kiinnostus tulee olemaan jatkossakin kovaa.
Tiedoksi autotoimittajille: Ladatavia hybridejä myydään paljon vielä 20 vuoden kuluttuakin
15
53
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ajaa lyhyitä matkoja, niin täyssähkö on paljon järkevämpi. Jos ajaa pitkiä matkoja ladattavasta hybridistä ei ole mitään hyötyä. Ei jatkoon. Kuka jaksaa latailla monta kertaa päivässä ja vähintään joka päivä.
- Anonyymi
No juuri silloin kun ajaa lyhyitä matkoja (muutama kymmenen kilometriä päivässä), ladattava hybridi on paras vaihtoehto. Edellyttää kuitenkin kunnollisen kokoisella akulla olevaa hybridiä, eikä mitään kevythybridiä. Nuo lyhyet työ- ja asiointimatkat ajetaan sähköllä ja kun joskus pitääkin ajaa pidempää matkaa, polttomoottori auttaa perille kauaskin ilman välilatauksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No juuri silloin kun ajaa lyhyitä matkoja (muutama kymmenen kilometriä päivässä), ladattava hybridi on paras vaihtoehto. Edellyttää kuitenkin kunnollisen kokoisella akulla olevaa hybridiä, eikä mitään kevythybridiä. Nuo lyhyet työ- ja asiointimatkat ajetaan sähköllä ja kun joskus pitääkin ajaa pidempää matkaa, polttomoottori auttaa perille kauaskin ilman välilatauksia.
Oletko pysähtymättä ajanut yli 400 km matkoja ja montako kertaa vuodessa?
- Anonyymi
Kyllä nuo ylikaalliit huijaushybridit on pahasti jäämässä täyssähköjen ja järkevien pienikulutuksisten bensa-autojen jalkoihin. Onnea vaan niille joille jää mustapekka käteen seuraavilla autokaupoilla!
- Anonyymi
Täysin väärä näkemys.
Toyotan ladattavat hybridit ovat täyshybridejä, joten niiden polttoaineen kulutus on sen vuoksi huippupieni. Eurooppalaiset eivät koskaan oppineet tekemään luotettavia täyshybridejä kuten Toyota, joten niiden hybridit ovat huijaus- eli kevythybridejä, joita ei kenenkään pitäisi ostaa,
Ainoat pienikulutuksiset bensa-autot ovat Toyotan hybridit ja niiden aika on pian ohi.
Volkswagenin sähköautojen suurin myynnin este tulevat olemaan jatkossa nimenomaan ladattavat hybridit. - Anonyymi
Pakkaskeleissä ladattavilla hybrideillä ei ole mitään virkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakkaskeleissä ladattavilla hybrideillä ei ole mitään virkaa.
Nimenomaan pakkaskeleillä on, koska auton voi lämmitää nopeasti ajamalla polttonaineella.
Niillä vähillä Siomen pakkasilla on hyväkin, että ajetaan polttoaineella tuhlaamatta sähköä.
- Anonyymi
Ladattava hybridi on monessa mielessä erittäin huono valinta.
- Kaksi eri tekniikkaa lisää huoltokuluja merkittävästi.
-Talvella polttomoottori käy vain lämmitystä varten lyhyitä aikoja kerrallaan eli aina kylmä moottori, joka päästää ja kuluttaa paljon.
-Polttomoottori apulaitteineen on 90% ajotapahtumista vain turhana painona josta ei ole mitään hyötyä.
Ladattavia hybrideitä puolustavat vain he, jotka pelkäävät uutta tekniikka ja pikalatauksia. He eivät miellä sitä tosiasiaa että itsekin pitävät pitkillä matkoilla 3 - 4 tunnin välein helposti yli puolen tunnin taukoja jolloin sähköauto latautuu samalla.
Kokemuksesta voin sanoa että melkein aina auto on latautunut ennen kuin matkustajat ovat kahvinsa saaneet juotua ja vessassa käyneet.- Anonyymi
Ladattava hybridihän on nimenomaan hyvä, kun sitä ei tarvitse ladata ollenkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ladattava hybridihän on nimenomaan hyvä, kun sitä ei tarvitse ladata ollenkaan.
Mitä vaivaa on lataamisessa?? 10 x suurempi vaiva on käydä huoltoasemalla tankkaamassa.
- Anonyymi
Kuten kaaviosta näkyy, niin ladattavat hybridit eivät ole minnekään häviämässä. Niihin uusiin vain on kaikkein vaikein saada puolijohdekomponentteja tällä hetkellä.
https://yle.fi/uutiset/3-12621152- Anonyymi
Tällä hetkellä ladattavissa hybrideissä on laajempi valikoima ja hinnat edullisemmat kuin täyssähköautoissa. Samoin käytetyissä autoissa valikoimaa on enemmän kuin täyssähköissä ja tuollaisella sähköajoon pääsee kiinni halvemmalla.
Muutaman vuoden kuluessa kun täyssähköautojen valikoima laajenee ja niitä tulee myös käytettynä tarjolle niin ladattavat hybridit tulevat kuitenkin väistymään suurelta osin. Kahdesta tekniikasta johtuen valmistaminen on monimutkaisempaa ja kalliimpaa, lisäksi vanhemmiten sähkö polttomoottoritekniikka tulee vaikuttamaan huolto/korjauskuluihin ja sitä kautta auton haluttavuuteen. - Anonyymi
Tuo kaavio on käytettynä maahantuoduista. Samat autojen hakijat toivat vuosi-pari sitten eniten dieseleitä - kuinkas sitten kävikään!
- Anonyymi
Ladattavat hybridit yleistyvät kylmässä ja pitkien välimatkojen Suomessa.
- Anonyymi
Eikös se EU-patteridirektiivi 2035 kiellä myös uusien hybridi-polttiksent myynnin ;-)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817335Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812323Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694935MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194920Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264042Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843625Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja203576Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393076NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun302152