Persupoliitikotkin ovat nykyisen pakotepolitiikan takuumiehinä ja-naisina. Mitä mieltä persukannattajat tästä ovat? Halla-ahokin vaikuttaa jo miltei sotahullulta puhellessaan panssarivaunumonumenteistaan henkeä luomaan Venäjää vastaan.
Persujen kannattajat ja pakotepolitiikka
Anonyymi-ap
2855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Halla-aho oli ensimmäisiä, ellei ensimmäinen, joka sanoi, että Suomen on luovuttava siitä periaatteesta, ettei Suomi vie aseita sotaa käyvään maahan.
Mitä mieltä persukannattajat tästä ovat?
" En usko, että onnistumme luomaan tilannetta, missä Venäjän johdolta loppuu raha, toteaa Nicolas Véron."
https://yle.fi/uutiset/3-12637236
En kommentoi asiaa mitenkään, ettei kukaan pääse kommentoimaan kommenttiani.
Mitenhän Italian tuleva vaalitulos vaikuttanee EU-pakoterintamaan?
Melonista pääministeri.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/italian-vaalit-nostavat-oikeiston-valtaan/
”Italiassa on Suomea moniäänisempää keskustelua siitä, miten Ukrainan-kriisi pitäisi ratkaista. Osa sanoo, että pitäisi asettaa lisää pakotteita ja lähettää lisää aseita Ukrainalle. Osa puolestaan näkee, että Venäjä ei ole näillä keinoin kuitenkaan lyötävissä, joten ratkaisua tulisi hakea neuvotteluiden kautta. Lisäksi on pieni vähemmistö, jonka mielestä kaikki pakotteet tulisi poistaa ja olla puuttumatta koko sotaan.”
Sitaatti: UPI:n vanhempi tutkija Marco Siddi.
Ja miten tuleva talvi?
Kenraali Talvi nujersi ukrainalaisryssät Suomussalmella ja natsi-Saksan joukot Stalingradissa.
Vaan ei nujerra talvi suomalaisia. Maksetaan vaan kuusinkertaista sähkön hintaa eikä palella. Pääasia, että saadaan pakottaa ryssää.
Huom. teksti sisältää ironiaa.
"Lisäksi on pieni vähemmistö, jonka mielestä kaikki pakotteet tulisi poistaa ja olla puuttumatta koko sotaan."
Tässäpä juttu muutaman vuoden takaa, Krimin niemimaan miehityksen 2014 jälkeen, mutta ennen 2022 alkanutta selkkausta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001953835.html
"Ilta-Sanomien haastattelussa Hägglund teki aiemmin selväksi, ettei usko Krimin koskaan palaavan osaksi Ukrainaa.
– Olisi toivottavaa, että Yhdysvaltain ja Venäjän suhteet paranisivat. Se tarkoittaisi, että Krimin asiaa olisi enää turha jauhaa. Se on menneen talven lumia ja on täysin epärealistista ajatella, että se koskaan palautuisi Ukrainaan. On parempi elää tosiasioiden maailmassa, Hägglund sanoi IS:lle."
Jos vaikkapa Tarja Halonen olisi puhunut vastaavalla tavalla kuin Hägglund, siitäpä varmaan olisi meteli syntynyt. Tarja Halosen kohdalla meteliä synnytetään jopa sellaisista asioista, joihin hänellä ei ole osaa eikä arpaa ja hänen suuhunsa laitetaan sanoja, joita hän ei ole sanonut. Sen tyylisiä sanoja, joista Gustav Hägglund ei saa kuraryöppyä niskaansa, kun hän oikeasti sanoo ne.
Hägglund on arvostellut, suorastaan syyttänyt USA:ta ja sen laajentumishalua Ukrainan sodastakin. Ihan oikein kyllä, ei silti.
Italiassa melonista voi tulla pääministeri, Suomessa tuli persujen jauhopojasta ääniharava ja Incitatuksen kerrotaan tulleen nimitetyksi senaattoriksi. Kaikenlaista voi näköjään tapahtua.
O tempora o mores.
Vuodelta 2016.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/20161114200027306
- Jättäisivät tappelemaan keskenään. Lähi-itä ei ole ollut näin huonossa jamassa maailmansodan jälkeen. Sen näkee, mitä siitä tulee, kun sinne mennään sotkemaan."
Suurvallat ajaa omia etujaan sotimalla pitkin maailmaa ja hyödylliset idiootit, kuten Suomi, on höynäytettävissä sekaantumaan isojen asioihin.
Koko EU on höynäytetty ajamaan USA:n etua Ukrainan tukemisella. Ukrainan kansa maksaa siviiliuhreillaan koko ajan sen sodan hintaa, jonka jatkumista Suomikin tukee omien kansalaistensa kustannuksella.
Tuo oli kyllä jo kaiken huippu, että Ukrainasta tänne tulleet pakolaiset alkoivat inistä, kun ei prepaid-korteille ollutkaan tullut rahaa tiettynä päivänä. Olisivat pysyneet korruptoituneessa maassaan ja alkaneet palvella siellä raharikasta Zelenskyytä vaikka rintamalottina.
suomi tanssii muiden pillien mukaan , minä en tanssi kenenkään pillin mukaan 🤣
Mitäkö mieltä? Oletko ajatellut ammattiapua? Sitä mieltä.
Kysymys oli osoitettu persukannattajille. Oletko siis sellainen? Kommenttisi ainakin vaikuttaa ihan persutasoiselta.
Pitäisikö peräti huumetestiin mennä? Menen, jos Purra vaatii.
Persukannattajia joko ei ole täällä, he kiertävät kysymyksen tai eivät ota kantaa?
Arka aihe se tuntuu kenttäpersuille olevan, kun heitä kuuntelee. Eivät oikein tiedä, miten päin asian kääntelisivät ja vääntelisivät? Pettymys paistaa persujen puheista. Taas. Mutta sitä yritetään jälleen liennyttää raivoisilla purkauksilla esim. "akkahallitusta" vastaan, pääministeri on leimattu persujen "varmoihin tietoihin" perustuen narkkariksi ja vähäpätöisinkin sosiaalituilla elelevä persualkoholisti tuntuu olevan suurikin tekijä maksaessaan veroina Marinin bilettämiset.
Hahhaahhhaaaa
Ohjus Kremliin. Siinä on tarpeeksi pakotta.
Oliko tuo persun mielipidee? Persuja on sanottu ryssämielisiski, voisitko siis tarkentaa, haluatko lähettää ohjuksen Venäjälle ihan aseavun merkeissä Ukrainan vastaiseksi pakotteeksi vai miten ajattelit?
"tarpeeksi pakotta."
Halla-ahon natomielisyys tuli monille persukannattajille yllätyksenä, etenkin se, että Halla-aho on kannattanut (ainakin niin kertonut ajat sitten) natojäsenyyttä jo NL:n hajoamisen jälkeen. Tämä on sikälikin outoa, että Halla-aho kertoi myös 2017 persujen hajotessa pitävänsä natokeskustelua yllä, jos hänet valitaan persujen puheenjohtajaksi. Toinen asia, jota hän aikoi pitää esillä, oli ero EU:sta. no, miten kävi, Halla-aho luovutti puheenjohtajuutensakin parin vuoden jälkeen.
Nyt Halla-aho on täysillä mukana ainakin EU:n pakotepolitiikassa, ellei hieman ylikin. Olisiko se mahdollista, jos Suomi olisi eronnut Halla-ahon 2017-haahuilujen mukaisesti EU:sta? Populismia typerille kannattajille se oli.
Täysin linjatonta ja poukkoilevaa toimintaa tuolla eliittiä kritisoineella itsekin Eirassa asuvalla hienostopojulla, joka ei koskaan ole tehnyt mitään ns. oikeaa työtä, joka kenttäpersujen mittakaavassa on se miehen mitta. Ei edes armeijaa uskaltanut käydä ja nykyisin piipertää jo ihan vihreänäkin..
Persukannattajille oli tärkeintä vain mamujutut, muusta ei edes välitetty tietää ja kun persut pääsi hallitukseen, mamuja tulikin saman tien about 35000.
ps. Soini oli toinen EU-vastustaja, siihenkin typerykset lankesivat. Missä EU, siellä ongelma, hoki Soini muiden populistipläjäyksiensä ohella. Sellaiset sloganit uppoaa typeryksiin, mutta niin siinäkin vaan kävi, että Soinikin myönsi jossain vaiheessa, ettei Suomi käytännössä edes voi erota EU:sta, ainakaan yksinään.
Onko ne vieläpä naamioituneet nykyään arabien näköisiksi?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pekka_Katajan_murhayritys
-Kataja kuvaili heti hyökkäyksen jälkeen hyökkääjää ”arabinnäköiseksi”, mutta selitti pian tarkoittaneensa kuvauksella ainoastaan ”tummaveristä suomalaista".
Katajan tapauksessa oli muistaakseni sellainen piirre, että niinkin vakavasti hakattu mies koki ja piti tärkeänä saattaa asia median tietoon ihan siinä akuutilla hetkellä.
Hänen kerrottiin soittaneen ensin ambulanssin ja ambulanssista jollekin luottotoimittajalle?
Muutenkin koko juttu kaikkine käänteineen ja persumetelöinteineen eduskunnassa oli omituista. Persujen Peltokangas nimitteli hallituksen ministereitä muunmuassa perserei´iksi. No, se on ihan normipersuilua kyllä.
Ja miten asia päättyi, ketään ei tuomittu ja syylliset ovat siis vapaana?
Tapahtuiko persukulisseissa kenties jotain, sovittiinko asioita keskenään?
Joku poliisikin näköjään on sekaantunut juttuun tuon Wikipedian artikkelin mukaan ja tullut erotetuksi virastaankin.
Katajaa haastatteli muuten Alfa-TV:llä dosentti Luukkanen asiasta myöhemmin ja haastattelu oli kyllä niin paksua persua, ettei sen persummaksi voisi mennä tarkoitushakuisuudessaan. Luukkanen on nykyään persujen puoluesihteeri.
Sulla on pakkomieli kirjoittaa persuista se on jonkin sortin oire mielenvikaisuudesta
Voi olla, mutta ihan kiva, että vastailet.
Khihihihihiiiii (se toinen hihittäjä).
Pakkomieli, oikeasti pakkomielle. Tuli mieleeni laulu mieleni synkistä syvyyksistä joku laulu. Tämä. Kaihomieli ja surusilmä.
https://www.youtube.com/watch?v=OxnGDBKacw4
Hannele Laurilan tallin tähdenlentolaulaja tuo Siekkinen. Noilla tuli jotain plagiointijupakkaakin, kun eräskin laulu muistutti kovasti Vaya con Diosin kappaletta Nah neh nah. Joku toinen kipale taas muistutti kovasti jotain Madonnan alkuperäiskappaletta. Alkuperäisyys siis oli salattu.
Onko nyt parempi, kun en kirjoittanut persuista? Paitsi taisihan se Laurila olla persujen kunnallisvaaliehdokas?
Halla-aho on mies, joka pohdiskeli muunmuassa tällaisia?
"Tehtaanpuiston homon kanssa mietin hetken, että jospa hakisin yläkerrasta pyssyn ja ampuisin päähän. Olisiko siitä seuraava hekuma niin suuri, että se ylittäisi vankilareissusta seuraavan harmituksen? Väkivalta on nykyään aliarvostettu ongelmanratkaisukeino."
Anders Breivikiin yhdistettyjä kirjoituksia Halla-aholla oli myös, samoin Breivik mainitsi manifestissaan Halla-ahon. Halla-ahon kirjoituksista kysytään tässä tilaisuudessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006076789.html
Lisään vielä, että tuollaiselta pitäisi viedä kaikki aseet (mielipide sallittakoon) ! On esiintynyt jossain reloadpyssyhulluttelijoiden videoillakin esittelemässä jopa sarjatuliaseita, vai muistanko väärin, tai oliko videot lavastettuja ja aseet jotain leluja, penisjatkoksia sivarille??
Joka tapauksessa jossain lehdessä kysyttiin, kuinka tuollaisella miehellä voi olla minkäänlaista lupaa minkäänlaiseen aseeseen?
Halla-ahon ase-luvat ovat olleet ainakin kerran poliisin tutkinnassa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000314145.html
Panssarivaunuista se jo nykyisin haaveilee...
>>>Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps) esittää venäläisen ”panssarivaunun raadon” pystyttämistä monumentiksi Helsinkiin.
– Mieleeni tuli ajatus, että kotikaupunkini Helsinki tai vaihtoehtoisesti jokin valtion instanssi voisi ostaa ukrainalaisilta yhden panssarivaunun raadon ja pystyttää sen monumentiksi esimerkiksi Venäjän suurlähetystön lähettyville tai muuhun sopivaan paikkaan<<<
Kovasti kiihkeä persu, vai mitä persut?
Pitäisikö se vaunun raato vieläpä ostaa Ukrainalta veronamaksajien rahoilla Halla-ahon mieliksi??
Eikö sinne syydetä rahaa muutenkin ihan riittävästi? Halla-aho saisi ostaa sen omilla rahoillaan ja viedä jonnekin, mihin sen saa viedä luvan kanssa. Ostakoon romua Ukrainasta niin paljon kuin oma massi kestää.
Komulainenkin osti sukellusveneen nähtävyydeksi. Omilla rahoillaan.