Höylät maksavat 15€ ja halvimmat terät maksavat 1,70€/5kpl. Partasaippuatkin ovat suht halpoja ja kestävät kauan vs kaikenlaiset vaahdot mitkä pursotetaan tölkistä vaikka niilläkin voi toki ajaa jos haluaa.
Giletet yms muovikärkineen ovat kalliita. Sähkökoneet saattavat maksaa alle 40€ mutta vaihtoterä maksaakin sitten 50€.
Giletet yms muovikärkineen ovat kalliita. Sähkökoneet saattavat maksaa alle 40€ mutta vaihtoterä maksaakin sitten 50€.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Kolmella terällä varustettu Bic-höylä n.3,50e/5kpl on myös aika edullinen. Yhdellä ajaa kuukauden, joten eipä vuodessa tule paljon ajolle hintaa. Sekajätteeseenhän se lopulta menee, joten vaihtoterä ympäristöystävällisempi, kun senkin gramman saa metallikierrätykseen. Normisaippua liukastaa tarpeeksi, sähkövehkeet pitäisi kieltää.
Jos on pikkupoika ja vain haivenia kasvaa leuassa niin saattaakin riittää tuollainen höylä kuukaudeksi.
vaihtoterällä tulee halvemmaksi
Niin tulee. Ostin 25 terän paketin hintaan 5€ ja se kestää kauan.
Gilletten Flex 5 vaihtopääty (4kpl) maksaa halvimmillaan 10€ ja minun käytössä yksi kestää parhaimillaan kaksi kertaa.
Missä kaupoissa noita teräpaketteja on?
Eipä tule paljon hintaa... sehän se ratkaisee. Ilmankos. Ei naista kuulu.
Amazon, Vintage Shave, Dick Johnson, Ebay ja prismoista sekä cittareista. Marketeissa on toki suppeampi valikoima.
Vieläkö jostain olisi saatavilla käsikäyttöisiä partakoineita (20 luku)?
Siiis sellaisia joissa pitää puristaa kahvaa niin partakone toimii
Ei kukaan nykyään enää käytä mitään partahöyliä, kun sähkö on keksitty ja on partakoneita. Partahöyliä käytettiin joskus 50-luvulla, mutta nykyään niitä näkyy enimmäkseen vaan museoissa. Muutenkin sheivaustrendi joka oli 50-luvulla on mennyt ohi ja enimmät miehet antaa parran vaan kasvaa. Miksi sitä pitäisi leikata? Haluatko näyttää naiselta vai? Riittää kun vetää partatrimmerillä muutaman kerran vuodessa.
Partahöylät sekä parveitset ovat tulleet uudelleen käyttöön varsinkin ulkomailla.
"Muutenkin sheivaustrendi joka oli 50-luvulla on mennyt ohi ja enimmät miehet antaa parran vaan kasvaa. "
Missä? Harvoin karvaturpia näkee muualla kuin hipster kahviloissa. Narkkaritkin yrittävät näyttää säädyllisiltä ja ajelevat naamansa.
"Miksi sitä pitäisi leikata? Haluatko näyttää naiselta vai?"
Sivistyneeltä. Jo antiikin maailmassa partoja leikattiin koska ei haluttu näyttää luolamiehiltä.
No sittenhän sulla on varaa maksaa reilu tonni kukkausittaisesta sähkölaskusta,
Viimeisin sähkölasku oli alle 20€.
Mulla vuosisopimus turkkilaiseen parturiin. Vuosimaksu 1500eur..sossu maksaa Terv kokoomus nuoret
Joka pv hinkkaaminen on historiaa.
Hiusleikkurilla tai partatrimmerillä vetelee silloin kun muistaa, pari kertaa kk.
Tuollaisen avulla saa itsensä näyttämään resupekka juopolta. Tarkkaa jälkeä ei takuulla tee.
Hiustenleikkuukoneella isommat ajan ja loput näillä big höylillä ni eipä tule parranajo maksaan.Helkkaria mitään vaihtoteriä. Niin sähkölläkin toimiva parranajokone on keksitty.
Kyllä en ole ajanut partaani viimeiseen 44 vuoteen millään partahöylällä tai partakoneella. Minulla on sähkökäyttöinen hiustenleikkuukone, sillä leikkaan hiukset ja parran muutaman millin sänkeen. Parta saa kasvaa, samoin hiukset tiettyyn mittaan ja leikkaan taas muutaman millin sänkeen. Yksinkertaista ja halpaa!
Tämä nykyinen hiustenleikkuukone on kestänyt yli 25 vuotta, mitä nyt kissa söi johdon poikki, jonka korjasin ja on nyt toiminut sen jälkeen yli 10 vuotta. Huoltoa on sen verran, että lukkoöljyä olen teriin laittanut voiteluun.
Ajan itse hiukset melko klaniks ja partaa kans mutta big höylällä loput karvat pois ku kutiaa muuten.Kerran viikossa ajan parran eikä sänki mitään haittaa. Pukinpartaa jätän vähän.
Höylät kestävät kyllä melkoisen pitkään ja voin sanoo että turpakarvaa tulee. annan sängen kasvaa enkä siitä huolehdi joka päivä. ihmettelen niitä parranajokone systeemejä. Kauheesti meteliä ja sähkön tuhlausta ja silti pitää sheivata silloin kun haluaa naamansa sileäksi. Vai kasvaako partani jotenkin holtittomasti? NO ei. 18 vuotiaasta 42 vuotiaaksi höylä is the thing. ainakin itsellä. Ja saahan parran antaa rehottaa jos niin tahtoo.
saippuallakin jos laittaa ja BIC-jutut tehokasta jälkeä ei jää karvo leukaan pajoa.
t. Philips Von Brayb,
Aikas monta kertaa ajan samalla ni vähän väärä nimitys kertakäyttö. Jotain trimmeriä mainostetaan kovasti mutta uus terä 20eur....mitä helkkaria tuolla tekee. Kyllähän kunnon sähköpartakonekkin käy mikäs siinä. Aikas karvanaamoja välillä tulee vastaan.
Trimmeri maksaa vaivaiset 20 € ja sillä ajelee vuosikausia kun vähän huoltaa
eli puhdistaa hiusien silpun pois ja öljyää terät samalla.
Buc ib aucaub gytvö gltköm hioylä joku ryrrö kweroi aääeikECOJn wjwllwaan wrr RULI Chinfoaa CIILROJ.
Botamingo botsingo, bongo bovaa yngö. Näin ne mainoksessakin ennen sanoivat.
Olen kerännyt Bic höyliä laatikkoon. Niitä on varmaan 1000 kpl käytettyjä. Ostaakohan joku käytettyjä teriä.
Itse olen ostanut eräästä valtakunnallisesta halpakaupasta 30kpl höyläpaketteja hintaan 8,90€ ja joskus ko paketit ovat olleet tarjouksessa 5€, jolloin olen tietysti ostanut niitä samantien 2 tai 3. Joka höylällä vielä ajaa helpostikin vähintään 2 kertaa paksummankin parransängen.
Eli halpoja ja hyviä ovat.
Niin ja Gilleten peruspartavaahtoa saa eräästä kaupasta 2€/plo, on riittoisaa ja hyvää vaahtoa.
Vaikka halvemmaksi tietty tulisi, kun palasaippualla vaahdottaisi naaman ajaessa, mutta parempaa tuo vaahto on. Ei rasita ihoa niin paljoa kuin palasaippua.
Mutta jos ostaa 3 litran kannun käsienpesusaippuaa ja sillä voi pehmentää
partaa koko vuoden niin on helppoa ajella. Ja lisäksi superhalpaa.
Teillä on kyllä heikot partajouhenet jos pystytte noin monta kertaa ajalemaan tuollaisilla.
Juu mutta itselleni sopii ainakin tuo vaahto paremmin.
Ihan normaali parrankasvu, kuten miehellä kuuluukin olla.
Toki joillakin on poikkeuksellisen kova ja vahva parrankasvu, mikä vaatii päivässä jo hyvinkin 2 parranajoa ellei kolmekin.
Mutta sellainen parrankasvu ei ole enää normaalia.
Sulla on korkeintaa amisviikset jos tuollaiseen pystyy tuollaisella leluterällä.
Poslari kateuttaan nillittää amisviiksistä.
Tule sitten nillittämään, kun karvas kasvaa.
"Sähkökoneet saattavat maksaa alle 40€ mutta vaihtoterä maksaakin sitten 50€."
Mikä vaihtoterä? Ajanut 40 vuotta sähkökoneilla, enkä koskaan vaihtanut teriä. Kolmas kone menossa. Sisäpuhdistus ajon jälkeen riittää.
Kaverilla on Philipsin kone mihinkä täytyy ostaa uusi pääty kun vanha tylsistyy. Paketissa lukee että korkeintaa yksi täytyy ostaa vuodessa mutta hänen käytössään tylsistyy muutamassa kuukaudessa.
Miten se "tylsistyminen" ilmenee? Philipsin koneita olen itsekin käyttänyt, enkä mitään varaosia ostellut.
Jos se tarkoittaa koneen käyttäjää tuo tylsistyminen?
Esimerkiksi nämä ajopäät maksavat.
https://www.gigantti.fi/product/terveys-ja-hyvinvointi/ihokarvojen-poisto-ja-parranajo/parranajokoneet/philips-series-9000-parranajokone-s998759-tumma-kromi/335670?gclid=EAIaIQobChMIrJjN7pK1-gIV2UeRBR0KDg7NEAQYASABEgKOZfD_BwE
59€ egeä uudesta ajopäästä.
https://www.gigantti.fi/product/terveys-ja-hyvinvointi/ihokarvojen-poisto-ja-parranajo/partahoylat-ja-terat/philips-series-9000-ajopaat-sh9150/335667
Samanlainen huijaus kuin printtereiden mustekasetit.
Pettuleipää ja homeiset kannikat tulee halvaksi,jos noin ajattelee!
20vee sain braunin parranajokoneen. muutaman kerran käytin mutta jätti yksittäisiä karvoja. Siitä lähtien olen käyttänyt höylää. Niin kiire ei ole ettei sitä ehtisi tehdä. Lisäksi koneen surina ärsyttää.
Mutta tykkääkö emäntä niistä surisevista koneista ?
Aja millä ajat, aja Gillette mach 3 lla loput. Bic on näennäisesti halpa, mutta Gilletellä ajaa 4 kertaa pitempään.
Haluaako joku muka näyttää luolamieheltä? Kyllä rehellinen töitä haluava mies naamansa ajelee.
Kirjoiti asiaa! S-ketujun oma merkki .Läytyy 10 kpl keta käyttö höyliä.Varsi sininen ala hylly lattia taso ,missä kyseiset kallit höylät silmiesi edessä. Maksaa jossain 2 e. Nyt tainnut vähän nousta kun kaikki nousee? Ihan Halpa hajusteeton allergia testattu ja turvalinen Liv saippua käy myös parran ajoon.Tosin en tiedä minkä hintainen on parta saippua.
Gilletten höylä ja Platinaterä,ehdottomasti paras lopputulos.Helppo huuhdella,käytön jälkeen.Jos kiirus,niin Philipsin ladattava parttakone.Mutta kun hyvän lopputuloksen haluaa,niin silloin höylä.
Kerran viikossa ajan parran niin ensin hiusleikkurilla isommat ja sitten näillä kertakäyttöterillä loput,kertakäyttöterät kestää monta kertaa.Jos joka päivä tykkää ajaa niin sillon sähköpartakoneella.
Varmaan jos on maassa pikkupojan partahaivenet.
30kpl pussi hyviä partahöyliä maksaa Tokmannilla normihinnalla noin 9€ ja on välillä tarjouksessa 5-6€/pussi, eli ovat todella halpoja.
Yhdellä höylällä ajaa parran vähintään 2-3 kertaa, joten yksi tuollainen pussillinen kestää todella pitkän aikaa.
Gilleten regular-vaahtoa saa halvimmillaan 2€/plo ja on riittoisaa, joten tulee halvaksi myös.
Eivät nuo kestä omassa käytössä kuin kerran ja kun puolet naamasta ajellut niin huomaa että alkaa nykimään karvoja leikkaamisen sijasta.
Ihan hyödyttömiä rimpuloita... ainostaan ne bicit keltaiset ovat huonompia. Jätettä vaan kertyy.
Kyllä mulla ainakin nuo Pisaran 3-teräiset höylät toimii todella hyvin.
Mulla on vielä aika karkea partakarva, joten huomaan hyvin äkkiä, onko höylä hyvä vai huono.
SIinä olet oiekassa, että nuo Bicin höylät ovat ihan paskoja.
Ennen olivatkin hyviä, mutta nykyään repivät vain naaman.
Alkaa kutisemaan partahöylät.
kotiparturilla menee suitsait sukkelaan ilman muoviosaa.
Hiukset kanssa.
pari kertaa kk leikkaan, kiva sänki.
Kestää 20v ja ei tarvii laastaria ja ajamisen vaiva on laskettava mukaan.
Kerran viikossa ajan parran ja eikö äijällä sänkeä vähän tarvi ollakkin sillon tällön.
Juuri näin, kerran viikossa riittää. Itse käytän Mach 3 teriä, hyvin riittää puoli vuotta kun vain kerran viikossa ajaa, halvaksi tulee. Neljän terän paketilla ajaa kaksi vuotta.
Jos on noin heikko parrankasvu niin varmaan saman tuloksen saa hankaamalla naamaa talouspaperilla.
Ostan kertakäyttö teriä. Olen kerännyt niitä käytettyjä pahvilaatikkoon ja niitä on jo 1000kpl. Ne maksaa noin 2,80 euroa 7-10 kpl.
Tulee kalliimmaksi kuin terät. Ostin 100 terää 20€ ja leikkaavat todella hyvin joten saan kolme ajoa jokaisesta.
Minä en ole käyttänyt partakonetta viimeiseen 45 vuoteen. Ihan turhaa rahan menoa ja iho kärsii!
Minulla on ollut kotiparturi hiustenleikkuukone, sillä leikkaan parran sopivaan pituuteen tasaisin välein ja on siisti, kun en pitkää partaa kasvata. Samalla koneella hoituu hiustenleikkuu. Säästyy aika paljon rahaa vuosittain, kun hoitaa näin hiusten ja parranleikkuun. Juuri uusin tuon kotiparturin hiustenleikkuukoneen, edellinen kesti yli 25 vuotta.
Minulla parta kasvaa melkoisesti ja iho ei kestänyt parranleikkuuta, joten tämä oli käytännön sanelema juttu.
Tälläinen 5 teräinen Pirkka.
Otettu käyttöön 8.1.2025 käytössä edelleenkin.
Vielä huomenna ajo.Sitten uusi terä vaihdetaan 20.2.2025
Hyvin hommansa hoitaa.
https://postimg.cc/SXYSYFB4
Vielä edelliseen.
Varsi 7,75€ Mukana 1 terä.
Vaihtoterä pakkaus 4 kpl 5,95€
Jossakin oli video, jossa omien hiusten leikkaamista helpotti videokamera. Peili kun tahtoo näyttää omien käsien liikkeet väärinpäin eikä takaraivoansa sillä näe.
Kahdella peilillä näkee takaraivonkin. Käännät selkäsi peilille ja katsot käsipeilillä, missä mennään.
Monta vuotta jo tehnyt niin että kotiparturila hiukset klaniks ja osa parrasta pois sitten loput bic terällä niin kyllä kuukauden tuolla terällä ajaa ettei pidempään.Kyllä gillette vaihtoteräkin on mutten ole käyttänyt.Kerran viikossa ajan parran niin saa sänkeä tulla ettei siloposki aina tarvi olla.
Mulla oli viimeksi ja viimeisen kerran sähkökone 20 vuotiaana kun oli pakko siirtyä partahöyliin. Syy oli että aina jäi ikävästi yksittäisiä karvoja joten piti viimeistellä partahöylällä. En viitsinyt sitten myöskään kuunnella sitä partakoneen surinaa vaan rauhassa aamutuimaan noin kolmen päivän välein höylällä vetää saa kerralla kaikki pois.
Noin kolmen päivän välein ja joskus menee kauemminkin. Sänki kasvaa ja kovaa on karva. Ja tummaa. Kalliiksi kyllä tulee joten oon jo pitkään harkinnut ihan partaVEISTÄ. Jos osaan kokkiveitsiä käsitellä oppii varmasti myös tuon partaveitsen käyttäminen.
Makunsa kullakin. Käytän proglideä 4 vaihtoterää maksaa vajaa 20€ ja yhdellä terällä pärjää vähän toista kuukautta joka toinen päivä ajaessa. Varmaan kauemminkin olisivat ajokelpoisia mutta ei viitsi ihan kaikessa saituroida.