Maailman Korkeimmat Mastot Meille 350 m. !!!

Anonyymi-ap

Vihreä” tuulivoima on pohjimmiltaan harmaata. Voimalat jököttävät takuulla elottomilla betoniperustuksilla. Kasvit lakoavat paitsi lähistöltä myös huoltoteiden alta. Rakenteisiin kuluu harvinaisia metalleja ja valtavasti terästä. Raaka-­aineet eivät irtoa ekoihmelouhoksesta vaan kaivosteollisuudesta, saastuttajien pohjakerroksesta.

Sähkövirta ei tuulesta tempaudu pistorasiaan. Rannikkopitäjissä ja sisämaan korvissa täytyy vetää uudet voimalinjat mittavine raivioineen. Miksi muuten tuulivoimaloita ei nouse suurkaupunkeihin ja sähkön suurkuluttajien nurkan taakse? Kaiketi siksi, että ihmiset eivät kestä niitä nähdä ja kuulla.

Tuulivoiman kotimaisuus on vino mielikuva. ”Suomalaiset” tuuliyhtiöt ovat paljolti keskieurooppalaisten omistuksessa. Laitteistot ja valvontateknologia tulevat ulkoa. Alan edunvalvonta ja viestintäkään eivät ole järin sinivalkoisia.

Simpsiön masto on 320 m.

23

2139

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liian mahdottomat.
      Teevee-kuvakaan ei näy mastojen takana.

      • Anonyymi

        Saikko säää jo siirrettyä sen teevees mastojen takaa ?


    • Anonyymi

      Kyllä helsingin rannikko pitäisi tykittää täyteen tuulivoimaloita, niin saisivat nauttia siitä vihreästä tuulivoimalasähköstä. Aloittaa pitäisi kaivopuistosta.

      • Anonyymi00026

        Ei taida nämä päättäjät saada oikein tuulemaan musta tuntuu että se ois aika lailla myös sellainen ajankohtainen asia myös


    • Anonyymi

      Tanska on tuulivoimaloiden pioneerimaa, siellä on todettu ettei tuulivoimala maksa itseään elinkaarensa aikana. Aikanaan kun Suomeen alettiin rakentamaan tuulivoimaloita, niiden rakentaminen kannatti tuulivoimalatukien vuoksi. Markkinaehtoisesti kannattavia ovat vain nykyiset suurtuulivoimalat. Näistä vanhoista tuulivoimaloista on koitumassa suuri ongelma. Koko laitos on ongelmajätettä jota ei ota vastaan edes ongelmajätelaitokset. Kukaan ei tiedä mitä vanhoille tuulivoimaloille pitäisi tehdä? Vanhoja perustuksiakaan ei voi käyttää uudelleen ja kun ne on raskaasti raudoitettuja, niitä ei pureta, vaan nykykäytäntö on että ne maisemoidaan, eli peitellään maalla tai sitten vain jätetään siihen. Jos tuulivoimalatukea saanut yhtiö tekee kuprun säästääkseen purkamiseen kuluvat rahat, niin kenen vastuulle jää vanhojen tuulivoimaloiden purkaminen? Maanomistajienko? Yhden tuulivoimalan purkaminen maksaa vähintään 50 000 euroa ja sen jälkeen pitäisi keksiä mihin se vanha tuulimylly kuljetetaan kalliilla erikoiskuljetuksella, vai jätetäänkö sinne metsään jälkipolvien ihmeteltäväksi ettö miten tomppeleita silloin voitiinkaan olla?

      • Anonyymi

        Joko ne maailman korkeimmat mastot on pian pystyssä. Ei kannata mennä asioidenedelle .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joko ne maailman korkeimmat mastot on pian pystyssä. Ei kannata mennä asioidenedelle .

        Persut haluaa tuulivoiman tilalle venäläistä ydinsähköä.Persut ei halua tuulivoimaloista verotuloja kuntaan,ne haluaa kuntaliitoksen ja seinäjoen peräkyläksi. Onneksi ne ei valita koskaan mistään.


    • Anonyymi

      Betoniperustukset ovat suosittuja myös monessa muussa tuotannossa.

      • Anonyymi

        Ranskalaiset sijoittavat raastavat Kuortaneen luonnonrauhan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ranskalaiset sijoittavat raastavat Kuortaneen luonnonrauhan.

        Liian korkeat mastot,
        kaikkien mielestä.
        50 vuotta vaivoina ?


    • Anonyymi

      Suomessa ilmastoahdistujat uskovat, että Näsinneulaa korkeammat teräshirviöt pelastavat luomakunnan muutaman kuolleen lepakon ja kaikonneen lokin hinnalla. Ainoastaan Suomessa on tarjolla mielin määrin vehreää joutomaata. Lupahakemuksissa tuulivoima viilettää ohituskaistoilla. Nimenomaan tilanvaltaamisen helppous selittää ulkomaisten yhtiöiden investointi-intoa.

      Valtausstrategian ansaintalogiikka ei piile suomalaisten sähkömittareissa vaan tuotteen viennissä tulevaisuudessa sinne, missä hyvämaineisesta energiasta on huutavin ja kirkuvin pula. Terawatista jää Suomen maalaisrahvaalle... sanotaanko sama nokare kuin 1700-luvulla tuulimylly­tarvikkeiden alkutuottajille. Ylikansallisessa moraalipörssissä ei paljon paina Petäjäveden puukirkon maailmanperintö. Metsähistorioitsijana jaan MTT Riikka Rajalahden huolen siitä, että Suomesta kehittyy ”energiareservaatti”. Ensi hädässä tuulivoimamme paikkaa Saksassa hiilen, maakaasun ja ydinvoiman vajeita.

      • Anonyymi

        Mikä oikeasti teitä persuja ja muita vainoharhaisia vaihtoehtoisen totuuden palvojia vaivaa??Pitäisikö teidän mielestä odottaa Rosatomin Pyhäjoen voimalaa ja rahoittaa sillä aikaa Ukrainan sotaa ostamalla venäjältä ydinsähköä. Koronapiikit tappaa, 5G tappaa,tuulivoima on vaarallista. Mitä vielä keksitte?Vaihtoehtomedioita kun illat pitkät luette niin alkaahan se käydä mielenterveyden päälle.


    • Anonyymi

      Vähiten niistä on haittaa jossain peräkylillä, oikein sopiva paikka siellä. Toivotaan lisää tuulivoimaa, voisi vaikka 10 -kertaistaa Kuortaneelle suunnitellut tuulipuistot.

    • Anonyymi

      Kyllä tuulivoimaa tarvitaan. Ei niistä ole haittaa ihmisille eikä metsän eliöille. Kaikki sopeutuu kyllä, myös kaikki tuulivoimavastaiset henkilöt.
      Tarvitaan useita kymmeniä jopa satoja uusia voimaloita turvaamaan sähkön saanti.
      Myös vesivoimaa on rakennettava lisää.

      • Anonyymi

        Mäyräkoira


      • Anonyymi

        Iha hirveetä aivan järkyttävää


    • Anonyymi

      Ei näy enää sitten Teevee Alavudella, kun mastot varjostavat.
      Liian korkeita ovat !

      • Anonyymi

        eisukkaa ne teitin tvn etehe tuu.voihan sen tvn siirtää ettei varjo osu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eisukkaa ne teitin tvn etehe tuu.voihan sen tvn siirtää ettei varjo osu

        Mäyryyn tuloo ja aivan oikein


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mäyryyn tuloo ja aivan oikein

        Sähköä tarvitaan ja myllyt pyörimään!!!


    • Anonyymi

      Jokos niitä pian aletaan rakentamaan. On ne komeita kattella kun korkialla viuhtoo menöhö !

    • Anonyymi

      Uutinen
      Euroopan suurimman tuulipuiston rakentaminen takkuaa – sähköyhtiö haluaisi rakentaa 300 metriä korkeita myllyjä, luvat pahaksi onneksi vain 200-metrisiin.

      Harri Repo8.2.202313:43|päivitetty8.2.202313:43ENERGIARAKENTAMINEN
      Euroopan suurimman maatuulivoimalapuiston rakentaminen takkuaa Pohjois-Ruotsissa.

      Isoja ongelmia myllyillä monella suunnalla.
      Valituksia on tullut kehiin.

      Teevee ei näkyisi Alavudella ?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      940
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      818
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      634
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      583
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe