Mielestämme vain yksi seuraavista vaihtoehdoista voi päteä:
A. Valjakkala ei tehnyt mitään väärin. Hän puolusti tarvitsemaansa hyödykettä tahoilta, joille se muka kuului ”de jure”. Esimerkiksi Kropotkinin mukaankinhan varsinkin rikkailta tulisi ottaa omaisuutta pois, tai muuten asiat eivät koskaan muutu.
B. On ainakin suuri joukko ihmisiä, jotka eivät muuta voikaan kuin tehdä asioita, jotka ovat enemmän tai vähemmän väärin. Voidaan esimerkiksi väittää, että Valjakkala olisi voinut ostaa kaiken tarvitsemansa käymällä töissä ja olemalla ”kunnollinen” tai ”normaali”. Tällaisessa elämäntyylissä kuitenkin päätetään ulkopuolelta, miten ja missä henkilö käyttää aikaansa kuin myös, millaisia ominaisuuksia, harrastuksia ja ajatuksia hänellä vain saa olla.
C. Valjakkala ei ollut ihminen. Kenties henkilö on tavoitellut lajiin kuuluvuutta vaihtamalla nimensä ensin Fouganthineksi ja sittemmin Bergenströmiksi. Ehkä hän tai se tällä tavoin on yrittänyt opettaa tai antaa yleisölle vihjeitä siitä, mistä ihmisyydessä todella on kyse.
Valjakkala otti polkupyörän ja surmasi sitä takaisin vaatimaan tulleet henkilöt Åmselessä 1988.
Hänet tuomittiin kolmesta murhasta.
https://fleursdumal.org/poem/190
Tekikö Juha Valjakkala mitään väärää?
Anonyymi-ap
5
247
Vastaukset
- Anonyymi
PS. Voiko kukaan kertoa mitään esimerkkejä, miten T-palveluskelpoisuuden ("liian vaarallinen armeijaan") oikein voi saada? Mielestäni kaikki syntyvät jo liian vaarallisina armeijaan, ja minua huolettaa, että on olemassa tuollainen etuoikeutettu eliitti, joka saa olla sitä myös virallisesti.
- Anonyymi
Juha oli nuorena kaunis mies. Tuhlasi elämänsä vankilassa.
- Anonyymi
Hänen ainoa virheensä siis on, että meni jäämään kiinni.
- Anonyymi
Teki. EI tajunnut vetää itseään jojojoon jo ennen murhiaan. Nyt onneksi tajusi vihdoinkin kuolla.
- Anonyymi
hehehhe!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121441
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1361047- 68974
- 39897
- 69864
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54832Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774