Tekikö Juha Valjakkala mitään väärää?

Anonyymi-ap

Mielestämme vain yksi seuraavista vaihtoehdoista voi päteä:
A. Valjakkala ei tehnyt mitään väärin. Hän puolusti tarvitsemaansa hyödykettä tahoilta, joille se muka kuului ”de jure”. Esimerkiksi Kropotkinin mukaankinhan varsinkin rikkailta tulisi ottaa omaisuutta pois, tai muuten asiat eivät koskaan muutu.
B. On ainakin suuri joukko ihmisiä, jotka eivät muuta voikaan kuin tehdä asioita, jotka ovat enemmän tai vähemmän väärin. Voidaan esimerkiksi väittää, että Valjakkala olisi voinut ostaa kaiken tarvitsemansa käymällä töissä ja olemalla ”kunnollinen” tai ”normaali”. Tällaisessa elämäntyylissä kuitenkin päätetään ulkopuolelta, miten ja missä henkilö käyttää aikaansa kuin myös, millaisia ominaisuuksia, harrastuksia ja ajatuksia hänellä vain saa olla.
C. Valjakkala ei ollut ihminen. Kenties henkilö on tavoitellut lajiin kuuluvuutta vaihtamalla nimensä ensin Fouganthineksi ja sittemmin Bergenströmiksi. Ehkä hän tai se tällä tavoin on yrittänyt opettaa tai antaa yleisölle vihjeitä siitä, mistä ihmisyydessä todella on kyse.
Valjakkala otti polkupyörän ja surmasi sitä takaisin vaatimaan tulleet henkilöt Åmselessä 1988.
Hänet tuomittiin kolmesta murhasta.

https://fleursdumal.org/poem/190

5

358

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      PS. Voiko kukaan kertoa mitään esimerkkejä, miten T-palveluskelpoisuuden ("liian vaarallinen armeijaan") oikein voi saada? Mielestäni kaikki syntyvät jo liian vaarallisina armeijaan, ja minua huolettaa, että on olemassa tuollainen etuoikeutettu eliitti, joka saa olla sitä myös virallisesti.

    • Anonyymi

      Juha oli nuorena kaunis mies. Tuhlasi elämänsä vankilassa.

      • Anonyymi

        Hänen ainoa virheensä siis on, että meni jäämään kiinni.


    • Anonyymi

      Teki. EI tajunnut vetää itseään jojojoon jo ennen murhiaan. Nyt onneksi tajusi vihdoinkin kuolla.

      • Anonyymi

        hehehhe!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1310
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1057
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe