Mulla ensiviikko kiireinen, Joka aamu kun herän 10.00 niin touhua piisaa. Joka pivä on opistolla harrastuksia, ja kotona siivousta, ompelua, lastenhoitoa, ruokaa ja kauppassa käyntiä.... niitä normaaleita. Sitten jos huvittaa vois mennä uimaan, pyöräilemään ja tehdä paperitöitä kotona.
Huilatakin pitää. Onneksi ei kellon tarkkuudella mitään, missään orjatyössä.
Niin ja tiistaina tulee ansiodidonnainen korvaus käteen jää 1990 e.. voi että, monet ei saa palkkaakaan käteen noin paljon kuin mä!
Ajatelkaa.
Huilatakin pitää. Onneksi ei kellon tarkkuudella mitään, missään orjatyössä.
Niin ja tiistaina tulee ansiodidonnainen korvaus käteen jää 1990 e.. voi että, monet ei saa palkkaakaan käteen noin paljon kuin mä!
Ajatelkaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Me ei hirveesti suunnitella viikoja. Tehdään aina mitä eteen tulee paitsi käydäänmyös opistossa harrastekurseilla, kaksi kertaa viikossa molemmat. On ihanaa aikaa kun ei ole koskaan kiirettä. Parasta aikaa elämässä.
Juu kyllä se tilanne sitten muuttuu kun tippuu kelanrahoille. Seuraava hallitus varmaan leikkaa ansiosidonnaista.
Ei muutu, silloin saa tt tukea käyttön ja tt tuki maksaa myö laskut.
Ollaan oltu monesti kelan päivärahoilla, eikä raha pulaa ole ollut. Viimeksi oltiin 7, 5 v kelan rahoilla, ja hyvin pärjättiin. Miksi luulet että kaikki kuolee nälkään kun on kelan rahoilla? Päin vastoin niillä elää hienosti, kun ei ole työmatkoja, ei tarvi vaatetta töihin, eikä eväitä. Meiltä jäi aina rahaa käyttämättä ja tuli taas uusia rahoja.
Riippuu rahan käytöstä.
Jos sinä vingutat luottokrottia, niin loppuuhan sulla, et edes näe niitä rahoja kun menee edellisen kuun velkkoihin! Surullita. Käteisellä kun mkselt niin hyvin riittää. Ja kun tekee pimeitä töitä niin ei mene edes veroja.
yhdessä perheessä on halvempi elää kelan rahoilla kuin yksin
Kivat mielikuvituselämät teillä :D :D
Kylläpä olet katkera ja kateellinen. Ole vaan, sehän jo helpottaa kun kerot sen täällä ääneen.
Minua kiinnostaa tuo sun mielikuvituselämä, mitä sillä tarkoitat? Minulla ja varmaan monella muull aon on todellinen elämä. Emme elä mielikuvitusmaassa, vaan ihan tosielämässä.
Tied sitten miten sinä elämäsi elät, leikitkö prinsessaa vai punahilkkaa? En tiedä, mutta herää sitten todellisuuteen.
työttömällä minulla ei ole suunnitelmia
nautitko suunnitelmista?
et ollut pitkään työtön
pitkäaikaistyöttömällä ei ole suunnitelmia elämän varalle
kamala yhteiskunta joka vei suunnitelmat
poliisitkin varastavat kansalaistensa haaveita
ja ilman haaveita on vaikea elää
poliisit maksavat siitä, mitä tekevät
onneksi on samanlaisia täysin nollaantuneita kuin minä
ei välttämättä paljon aivan samanlaisia mutta on olemassa
ja he auttavat paljon enemmän kuin mikään muu
heitä löytää vasta kun tajuaa mitä itse on
Koronako se on tehnyt lopullista tuhoa monessa perheessä ?
Haju ja makuaisti on mennyt ja aivotoiminta nollaantunut.
Aamulla menin kalaan ja kalaa tuli rusaasti ja niitten perkaamiseen meni aikaa. Ei sen jälkeen jaksa muuta kuin makoilla vaan ja huomenna uudelleen kalaan aamulla. niin ne päivät menee äkkiä.
Sait kalaa ja näit vaivaa/työtä niiden eteen. Hyvä hommahasn tuo on. Kyllä ihminen aina joutuu jotain työtä tekemään vaikkei olisi toisen alaisena.
Työttömänä on aikaa. Ei se kala tule ilmaiseksi ruokapöytään vaan sen eteen pitää nähdä vaivaa tunteja päivässä. Siihen menee 4-5 tuntia kalastukseen jo aikaa. Ei kaikki vaan makoile kotona ajankuluksi. Euron kaksi menee ehkä bensaan kun ajaa venettä. Jos saa 5-7 kg ahveniakin niin siitä saa jo 5 päivän ruuat.
Kun on kotona, ei tarvi tehdä viikkosuunnitelmaa.
Meidän elämä on improvisaatiota, kaikki työt tulee kun on tullakseen eteen, ja sitten tekee mitä haluaa.
Ei kantsi suunnitella, kivampi elää ihan improna.
Työttömän viikkosuunnitelma on hakea töitä.Ei se ansiosidonnainenpäiväraha mikään ikuinen ole. Jaa ihanaa olla työtön jos asuntolainaa.
Onneksi tuli ne asuntoilainat maksettua jo 10 vuotta ennen työelämän päättymistä.
Nyt voi vain rallatella ja katsella merinäköalaa useammasta ikkunasta ja eläke
antaa mahdollisuuden nautiskella sekä matkustella ja harrastaa mieleisiä.
Ei ole asinto lainaa eikä autolainaa eikä mökkilainaa. Kaikki on omia, ostettu jo lähes 30 v sitten . Voi että sua kirpasii ja suututti, kun olemme lainattomia?? Hiihhaaaaa.. Juu ei ole ikunen anssi, mutta sen jälkeen tulee kelan korvaus, asumistuki jatkuu ja tulee tt tuki. Joten ei hätäpäivää. Ollaan ennenkin oltu työttömiä ja tiedetään tämä hyvä systeemi.
Ja aina voi tehdä pimeitä töitä ja mennä kirpparille myymään,, ostan halvalla ja myyn kalliilla, systeemillä. Eikä maksella vaeroja niistä. Hiihaaaa, taas sua kirpasi, kun ollaan fiksuja ihmisiä.
Kun suunnittelee oman elämän niin se toimii, mutta jos hyppäät yjkskaks, niin pieleen menee.
Me ollaan aina pärjätty, Miksi se työttömän pärjääminen on sulle niin raskasta kestää? Ei kaikki hlaua sairastua työperäisiin tauteihin ja vammoihin, raataa itsensä hengiltä, nukkua ja nukkua vkl ja lomat, äksyillä, olla agressiivisia muita kohtaan, ei nähdä ystäviä eikä perheenjäseniä???? Ennemmin teet 9 e päivässä duunia, ja nukut kaiken muun ajan. Mitä elämää se on?
Me nautitaan korvauksista, tehdään pimeitä hommia (katso eduskunnasta oppia), ja nautitaan omasta elämästä. Mitään en vaihtaisi. Töitä tekee ne jotka rehellisesti haluaa pätetä, mutta kärsii siitä itse eniten. Kun annat elämän viedä, loista itse ja nautit kaikesta.
Sulla apina mitään omaisuutta ole ja kirjoitustyylistä näkyy että räkä roikkuu vielä.Ihme haaveissa elät hoh hoh hoh teet pimeitä hommia hoh hoh hoh,pimeessä kylläkin olet kun sähkölasku maksamatta.Voi voi teitä lapsukaisia kun olette syrjäytyneitä.
Siitä onkin jo 21 vuotta kun tuli velat maksettua eikä sen jälkeen ole ollut.
Kun kaikki nousee niin tolkuttomasti vihersiirtymän vuoksi, niin on käytävä
vastaiskuun eli teetän kotona tarpeettomia remontteja, mistä saa täyden
kotitalousvähennyksen. Sehän siis maksetaan takaisin valtiolle maksetuista
veroista eli se on todellakin kannattavaa bisnestä. Rahat riittää hyvin siihen.