Nyt on tänään ilmoitettu Suomeen tulleen 27000. Mitä jos osa näistä tulijoista saakin lähipäivinä sotilasvarusteet ja aseet venäläisten Suomessa omistamista varastoista. Ukrainaan menneet sotilaat olivat venäjän sanojen mukaan lomalla olevia sotilaita. Nyt Suomeen tulleet ovat Venäjältä "karanneita" siviilejä.
Miettikääpä sitä mahdollisuutta.
Miettikääpä sitä mahdollisuutta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Turhia pelkoja. Tämä keissi on muutenkin pelkkää kusetusta. Virokin käskyttää Suomea monella tapaa ja sen omat tankkerit ajaa päivittäin öljyä Suomeen. Hyviä tiliä tekevät kun Suomi hölmölässä ei tajuta mitään.
Missä "näin on ilmoitettu"?
Miksi aloittaja ei laita linkkiä?
Kuka heidän lukumääränsä on laskenut?
Vai, onko aloitus valetta?
Jos ei, silloin asian voi tietää vain suomalainen sotilashenkilöstö.
Miksi he ilmoittavat asiasta Suomi24-palstalla?
Mikä on Suomi24-"keskustelufoorumi"?
Täällä välitetään sotilaallisia tietoja puolin ja toisin.
Radion uutisissa juuri kerrottiin että eilen lauantaina tuli 8500.
Rajavartiolaitos täydensi äsken uutisissa että viikonlopun aikana on saapunut 20 000. Jos ja kun Venäjä laittaa rajansa sillä puolella säppiin asevelvollis-ikäisiltä, kuten myös uutisoitiin, ja kun Suomi ei saa taaskaan mitään etenemään asian suhteen, niin vielä ehtii tulla työvoimapulan paikkaajaa kymmenin tuhansin.
Hah, ei Venäjä mitään rajaansa säppiin laita, päinvastoin työntää tänne porukkaa niin kauan, kun Suomi hölmönä ottaa vastaa. Kyllä se olisi Suomen tehtävä rajoittaa/lopettaa tämä maahan tunkeutuminen, halua ei vain tunnu olevan.
Veikkaan että vielä nykytilanteessakin voi kuka tahansa (mehtäteitä) pitkin ajaa minkä tahansa varuskunnan pihalle?
Valvontaa kannattaisi lisätä ja varustautumista.
Mieluummin luulisi että käytettäisiin rahaa ja energiaa varustautumiseen, kuin että säästellään voimia ja annetaan mahdollisuus (vihollisen tekemälle) lamauttavalle iskulle.
Sandikseen ei voi kun on vaan yks silta.
Ja sitä siltaa vartioi kummitus, joku vuosikymmeniä sitten siellä itsemurhan tehnyt kapiainen.
Kun vartiomies yön pimeydessä seisoo sillalla vahtimassa, korvat höröllä kuuntelemassa joka risahdusta, saattaa viereltä kuulua ääni: "Ei sotapojalla olis tarjota yhtä Norttia?"
(Nortti = muinainen vahva tupakka North State.)
Miten ovat kuljettaneet aseet Suomeen? Ei sillä, alan itse tappamaan ryssiä heti kun aloittavat hyökkäyksensä.
Sieltä tulee kohta helikopteri joka pudottaa aseet.
Ilo jää lyhyeksi, sillä Putin laittaa maastapoistumiskiellon nuorille miehille.
Ei varmasti laita. Putler lähettää kaikki sotakykyiset urhot kaakkois-Suomeen passiin etuvartijoiksi
Käytännössä tuo tarkoittaa vetäytymiskieltoa Itä-Suomen asemista.
Ihmeen paljon Venäjällä on ihmisiä, joilla on viisumi valmiina Suomeen tuloon. Koska nämä on myönnetty, ja kuka viisumeita nyt ihan liukuhihnalla myöntää?
Jos Putin haluaisi miesten lähtevän Ukrainaan rintamalle, kai hän estäisi näitten Suomeen tulon, keinoja häneltä varmasti löytyy?
Jotenkin nyt haiskahtaa tämä touhu, ei taida tämä Suomeen ryntäys ihan kaikilla sodanpelkoa olla, vaikka niin silmät kirkkaina esittävät.
putin vaatii kohta luovuttamaan karkurit. pekka sanoo ettei voida koska sopimukset. siitä se lähtee sitte lapasesta
Jokainen varmasti rivien välistä osaa lukea että venäjän epävirallinen Suomen miehitys on jo käynnissä. Kuuluu osana Ison Karhun taktiikkaan. Ison Karhun on helppo tulla punaista mattoa pitkin sotilaso peraatiolleen kun myyrät ovat valmistaneet paikat jo valmiiksi. Tiesittekö muuten kuinka suuri prosentti nyt suomeen saapuvista ko pakolaisista on terveitä ja sotilaskasvatuksen saaneita nuoria joita Iso Karhu ei uhraa Ukrainaan? Tiesittekö muuten kuinka suuri prosetti nyt suomeen saapuvista pakolaisista koostuu vakoilijoista ja IT-alan ammattilaisista, Ja tiesittekö muuten miksi merkittävä prosentti nyt suomeen saapuvista pakolaisista asettuu asumaan kaakkois-Suomeen, lähelle venäjän rajaa? miettikääs sitä.
Sanna Marinin kaksinaamaisuus paistaa. Itse hän on ollut operoimassa ryssille viisumeja ja kaksin käsin taputtaen toivottamassa runsasta muuttoliikennettä Suomeen. Mutta mediassa luonnollisesti "poliittisista" syistä täytyy ainoastaan ihmetellä miksi näin. Kun tietää miten jäykkä ja kolho suomalainen byrokratia on.
Sanna Marin paraskin Pietarin trolli kukaan muu ei pysty yhtä tyylillä nolaamaan Suomea kuin itse Pietarin trollien päällikkö susi lampaitten vaatteissa
https://yle.fi/uutiset/3-12634941
Suomea kyykytetään olantakaa.
Meillä hallitus miettii ettei nyt vaan tule rikottua lakia. Jahkaillaan palkat housussa.
Demarivassari touhua.
Ei noista tulijoista tarvitse olla kuin 100 ohjeistettua sobötööriä. Kuvitelkaa mitä he saavat aikaiseksi halutessaan siviiliyhteiskunnassa. Tuhoavat kriittisiä energia kohteita ja muita vastaavia. Mitä jos hgin vesi myrkytetään käyttökelvottomaksi. Millaista olisi stadissa kun vettä ei voisi käyttää ? Voisin jo pelkästään yksin kaataa suomen sähköverkon jos saisin tarvittavat räjähteet ja osaisin niitä käyttää. Takaan että ette alle 2 vkon saisi tuikkua palamaan tuvissanne.
Suomussalman Ämmänsaareen voisi sijoittaa nämä kaikki elämään omavaraistaloudessa.
Ne pitääkin aseistaa ja laittaa valtaamaan ensin Ukraina takaisin. Sen jälkeen voivat halutessaan edetä Kremliin.
Kremlin elitti tuskin antaa muuta mahdollisuutta paluuseen. Putinin esikuva Stalin tapatti ison osan palautetuista sotavangeista. Olivathan muuta maailmaa nähneet ihmiset uhka venäläisessä propagandakuplassa.