Oliko Jeesus hybridi ?

Anonyymi-ap

Kristillisten uskojen mukaan Jeesus on jumalan poika joka sikisi, kehittyi ja syntyi Maria nimisen ihmisen kohdusta maailmaan.
Biologian mukaan ihmiset lisääntyvät vain keskenään. Evoluution hitaan ja monipolvisen kehityskulun kautta mekin olemme saavuttaneet lajityypilliset piirteemme, ihmismäisyytemme, miljoonien vuosien saatossa.

Maria toki voidaan tulkita sijaissynnyttäjäksi mutta napanuora (ihmisen napanuora) synnyttää aina ihmisen , puoleksi synnyttäjän kaltaisen ihmisen vikoineen ja puutteineen.

Aika hassu tarina tämä Marian tarina raamatussa. Parituhatta vuotta aikaisemmin sitä on ehkä pidetty mahdollisenakin mutta nykyaikana tarinat neitseestä syntyneestä hybridistä juttu kuulostaa mielikuvituksen tuotokselta.

Sana on vapaa kreationistit. Kertokaa se kreationistien "totuus" tästä raamatunkertomuksesta , sitä omaa asiaanne te jaksatte hoilottaa evoluutiopalstaa myöten täällä suomi24 areenalla.

12

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarina neitseestä syntymisestä on lisätty Raamattuun apostolien ajan jälkeen. Sellaista ennustusta ei löydy Vanhasta testamentista. Matteuksen ja Luukkaan evankeliumien kaksi ensimmäistä lukua ovat enimmäkseen tai kokonaan myöhempää lisäystä.

      Vanhin ja luotettavin evankeliumi on Markuksen evankeliumi. Se alkaa Jeesuksen julkisesta toiminnasta ja kasteesta. Lapsuudesta ja syntymästä ei puhuta mitään, koska niissä ei ole mitään merkityksellistä tai ihmeellistä kerrottavaa.

      • Anonyymi

        Tämä Uuden Testamentin evankeliumikirjo kuvaa hyvin vanhojen kertomusten muuttumisesta aikojen saatossa!
        Minkähänlaisia muutoksia pronssikautiset (eri uskontojen) luomiskertomukset ovat saaneet ajan saatossa ,sitä voidaan vain arvailla... Kristityille kreationisteille näyttää kelpaavan vain juutalainen muunnos tästä kyseisestä kertomuksesta.


    • Anonyymi

      Syntyminen voidaan nähdä fyysisenä ja henkisenä tapahtumana.

      On olemassa näkymätön ja näkyvä. Kohtu on sisäpuoli, näkymätön, pimeys, piilossa. Valoon syntyminen on näkyväksi ja näkeväksi tulemista. Se miten paljon näkee riippuu ihmisestä. Jotkut eivät näe kuin oman fyysisen napansa.

      • Anonyymi

        Toki voidaan nähdä mitä hyvänsä "hyvässä uskossa" , Putin näkee natseja Ukrainassa ja ruumiita syntyy sadoittain päivässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toki voidaan nähdä mitä hyvänsä "hyvässä uskossa" , Putin näkee natseja Ukrainassa ja ruumiita syntyy sadoittain päivässä.

        Tuo vastaus osoitti omaa näkökyvyttömyyttäsi. Pimeää on kuten myös Putinin päässä ja sydämessä.

        Osaatko vastata, onko kasvia tai eläintä, jonka siemen itää valossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo vastaus osoitti omaa näkökyvyttömyyttäsi. Pimeää on kuten myös Putinin päässä ja sydämessä.

        Osaatko vastata, onko kasvia tai eläintä, jonka siemen itää valossa?

        Sinun kommenttisi puolestaan edustaa uskonnon sokaisemaa "näkemystä"

        Mutta minkäs teet, tieteen valo ei ei säteile kreationistien pimeään mieleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo vastaus osoitti omaa näkökyvyttömyyttäsi. Pimeää on kuten myös Putinin päässä ja sydämessä.

        Osaatko vastata, onko kasvia tai eläintä, jonka siemen itää valossa?

        Et ole mikään älykkö tai kouluja käynyt.


    • Anonyymi

      Jeesuksen neitseestä syntyminen on legenda. Vanhimmaksi ajoitettu Markuksen evankeliumi ei mainitse siitä mitään. Matteus, oli keksinyt "ennustuksen", jossa neitsyt tulisi raskaaksi. Septuagintassa käytetyllä sanalla parthenos on myös merkitys neitsyt. Jesajan kirjassa käytetty heprean sana alma tarkoittaa nuorta naista. Neitsyelle on eri sana, betula.

      • Anonyymi

        Minusta taas neljä evankeliumia täydentävät toisiaan ja ovat tositapahtumien taltiointeja. Matteus on ymmärtänyt ennustuksen aivan oikein. En tietenkään tiedä miten vanhurskas Jumala sen on tehnyt.

        Ihmisten nykyään tekemisiä juttuja on taltoitu esim wikipediaan:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Dolly_(lammas)


    • Anonyymi

      Juu, Jeesus on hybridi kuten lukuisat muutkin jumalat ja puolijumalat.

      Todistusaineisto on toki aina ristiriitaista ja sekavaa kertomusperinnettä, usko riittää kun se aivopestään ihmismieleen.

      Tutkimattomat ovat sadunkertojien tiet ja motiivit, vai miten se menikää tuo vanha sanonta.

    • Kyllä neitseellinen syntymä on mahdollinen, se on vain hyvin harvinainen. 1950-luvulla esimerkiksi oli Emmamarie Jones niminen nainen joka synnytti lapsen neitseellisesti:
      https://www.dailymail.co.uk/home/you/article-8526363/Virgin-birth-Inconceivable-surely-DNA-testing-story-shocked-1950s-Britain.html

      1950-luvulla tuo aiheuttu someraivon kristittyjen yhteisöissä, koska uskovaisethan uskoo, että vain Jeesus syntyi neitseellisesti, mutta partenogeneesi onkin vaan ihan luonnollinen tapahtuma joka voi sattua kenelle tahansa naiselle, joten siinä ei ole mitään yliluonnollista. Neitseellinen syntymä aiheutti myös someraivon tiedeyhteisössä, koska tieteen mukaan neitseellinen syntymä ei ole mahdollinen.

      • Anonyymi

        Neitseestä syntynnyttäjä synnyttää itsensä kloonin tieteellisesti tarkasteltuna.

        Miten lie Marian tilanne , Jeesusksen legenda on kaikkea muuta kuin "kloonipojan ihmeelliset seikkailut".

        Sadunkertojilla näyttää olevan suurin rooli tässäkin raamatun kertomuksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3966
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2032
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      846
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      764
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      728
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      712
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    9. 35
      664
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe