Lastensuojelu jakaa yhteiskuntaa ja lisää vastakkainasettelua

Virallisen valtion kannan täytyy edustaa rationaalisuutta ja tasavertaisuutta, jossa mikään erityisintressi tai ryhmä ei ole sisä- ja ulkopuolinen.

Lastensuojelun itsevaltainen alistamistoiminta on jotenkin suunnattu tiettyä ihmisryhmää vastaan. Vallassa olevien tulkinta on tietysti se, että se ei alista vaan hoitaa samalle ryhmälle kasaantuneita ongelmia.

Alistajien ryhmä koostuu yliopistotutkinnon saaneista, poliitikoista, vakanssilla työskentelevistä virkahenkilöistä ja kunnan valtaa käyttävistä. Tämä ei tee heistä oikeita vaan pakkotoimia käyttäviä, virkahenkilön tottelua vaativia sekopäitä.

Alistettujen ryhmä näyttää koostuvan ammattikoululaisista. Se tarkoittaa heikkoa kykyä muodostaa valituksia ja uskottavaa tunteiden ilmaisua siten, että muut ymmärtävät sitä. He ovat rikki, alkoholisoituneita, jonkin trauman takia välinpitämättömiä tai paheellisia, yhteiskunnalle ihan sama -asenteella. Tai muuten vain simppeleitä. Ylemmän ryhmän kutsuma "riskiryhmä".

Lastensuojelu ei tee mitään näille asioille ja syrjimällä heidät lapsistaan ja yhteiskunnan toteuttamasta varhaiskasvatuksesta, he lukitsevat heidät rikkinäiseen terveyteen, pahoinvointiin, vihaa yhteiskuntaa ja tätä ylempää ryhmää kohtaan.

Samaan aikaan teeskennellään, että lapsi on voittanut ja virkaihmiset ovat suoriutuneet jostakin, yhteiskunnan hyvinvointi on pelastettu ja tyrannimaisen lastensuojelun ongelma on tuen vähyys lapsia kohtaan.

Minulle näytti keskisormea Länsiväylällä nainen sivuikkunasta. Onko tämä nainen ja hänen kuskinsa nyt sitten samaa yhteiskuntaa valittajien kanssa?

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanoitko juuri että yliopiston käyneet ihmiset ovat pahoja ja ammattikoulun käyneet ovat hyviksiä ja yhteiskunnan uhreja?

      • Anonyymi

        Sen lisäksi ettei noissa väitteissä ja kriteereissä ole järkeä, aloittaja itse on melkein valmistunut yliopistosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      284
      3525
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1958
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      43
      1615
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1461
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      81
      1144
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      93
      947
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe