Historian oudoin sota

Tämä sota Ukrainassa näyttää hyvin kummalliselta. Virallisesti hyökääjän mielestä ei ole sotaa, vaan "erikoisoperaatio". Sitten vain hyökätään kuin oikeassa sodassa. Ei vaikuta järkevältä ajattelulta ja toiminnalta.

Sitten kun on jääty tappiolle pannaan toimeen Liikekannallepano. Silloin tuhannet nuorehkot miehet pakenevat Venäjältä ulkomaille. Kun Suomi oli sodassa, lapsia kyllä lähetettiin Ruotsiin suojaan. Mitä minä näin, niin Suomen miehet kyllä jäivät Suomeen riippumatta puoluekannasta, kuten ilmenee mm. "Tuntemattomasta sotilaasta". Suomalaiset taistelivat tehokkaasti ja kaikki yhdessä. Oli tietysti muutama karkuri. mutta ei sellaista kuin Venäjällä.

Internetissä oli nähtävissä erikoinen tapaus. Kaukana siellä idässä on kansa, joka ei ole rodultaan venäläisiä, mutta kuuluu Neuvostoliittoon. Sieltä on ollut taistelujoukoissa jo alusta lähtien sotilaita taistelemassa Venäjän joukoissa Ukrainaa vastaan. Heitä on ilmeisesti katunut paljon. Siellä oli mielenosoitus jossakin kaupungissa. Kadulla oli sadoittain naisia ja he olivat piirittäneet kadulla olevan poliisiryhmän ja tanssivat piirileikkiä poliisien ympärillä. Poliisit olivat jääneet mottiin. Joku poliisi oli päässyt motista karkuun ja juoksi pakoon minkä kintuista ehti. Kaikkialla olevat naiset taisivat räpsiä pakoon juoksevaa poliisia. Siellä poliisi ei sentään ampunut tanssivia naisia, eikä käynyt heihin käsiksi. Siinä mielessä fiksumpia poliiseja kuin Moskovassa ja Pietarissa, jossa poliisit ampuivat pelotteeksi ilmaan olisiko ollut rynnäkkökiväärillä. Moskovan ja Pietarin katujen mielenosoituksissa huudettiin kuorossa EI SOTAA venäjäksi hyvin rytmikkäästi. Näytti olevan tarkoin suunniteltu ja organisoitu mielenosoitus.

Jossakin paikassa kutsuntojen vastaanottopaikassa se tilaisuuden johtaja ammuttiin siihen paikalleen. Ei Suomessa sentään näin väkisin miehiä viety sotaan, eikä sodan vastustaminen ja sotaväkeen liittyminen ollut näin vastustelevaa. Siellä ne isät ja monet sukulaiset taistelivat joka ukko, ja moni kaatui "saappaat jalassa". Suomalaiset sentään taistelivat yhdessä. Ei Venäjällä näytä olevan samoin. Se sota Ukrainassa ei näytä oikealta edes Venäläisille,
ainakaan suurelle osalle venäläisiä. Sivusta katsoen näyttää siltä, että Venäjä pyrkii liittämään itseensä koko Ukrainan tai ainakin suuren osan siitä keinoja kaihtamatta. Syyllistyy rintamalla julmuuksiin ja muihin sotarikoksiin. Ei ole ihme, jos kaikki nuoret eivät halua mukaan sellaiseen sotaan. Sentään kaikki Venäläiset eivät allekirjoita ja hyväksy oikeaksi Venäjän valtion johdon toimia. Elämme vaarallista aikaa. Ei ole tietoa mitä vielä tulee tapahtumaan. Toivotaan asioiden ratkaisua neuvottelupöydissä! Ei sodassa.

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ollos huoleti ! Adolf Putler hereillä on. Nyt kun kaikki liikekannallepannut miehet on ukrainassa ammuttu. laittaa Adolf Putlel lapsiarmeijan liikkeelle !

    • Anonyymi

      "mitäs sitte tehrähän ku tulee se yhdestoista..." no ammutaan sekin

      • Anonyymi

        Ne oli ukrainalaisia taisi olla tarkoitus , kun nytkin 🤣


    • Anonyymi

      saksa hyökkäsi oikeasti neuvostoliitton kesällä 1941 !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5248
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3752
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      48
      3145
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3025
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2383
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      145
      1848
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe