Elintarvikkeita vedetään myynnistä

Oletteko huomanneet, että noin vajaa vuoden sisällä on mediassa jatkuvasti ilmestynyt uutisia, että joku elintarvike vedetään myynnistä jostakin syystä? Olen keski-ikäinen enkä muista että koko elinaikanani olisi vedetty myynnistä ja varoitettu elintarvikkeista niin usein kuin viime aikoina. https://www.talouselama.fi/uutiset/varoitus-tuli-k-kauppojen-myyma-elintarvike-vedetaan-pois/02ffe74a-010c-40ef-a240-f8bb91f2bec6
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No mitäpä muuta voi odottaakaan, nykyinen tehdasvalmisteinen " ruoka" on pelkkää sontaa. Joka balsamoi syöjänsä aivokuolleeksi jo eläessä. Lisäaineita ja keinotekoisia ainesosia täynnään.

Äänestä
  • No tehdasvalmisteista ja prosessoitua ruokaa on myyty jo kolmisenkymmentä vuotta, mutta vasta viime aikoina on näin runsaasti alettu vetämään tuotteita myynnistä. Yksittäisiä tapauksia on ollut tietysti aiemminkin, mutta nyt niiden määrä on yhtäkkiä silmiinpistävästi lisääntynyt.

    Äänestä

Muutokset toimitusketjuissa koronan ja Ukrainan sodan takia, aiheuttavat tälläista. Suurten valmistajien omavalvonta yhdistettynä tullin valvontaan tuo nämä haitalliseksi epäillyt elintarvikkeet aika hyvin näkyville.
Tuokin jäätelö taitaa kärsiä siitä seesam-siementen myrkkyongelmasta, joka on piinannut seesaminsiemeniä sisältäviä elintarvikkeita jo parin vuoden ajan. Jäätelön nimi oli sen oloinen, että valmistusaineissa taitaa olla jos jonkin näköisiä siemeniä mukana, todennäköisesti myös niitä seesamin siemeniä, vähintään öljynä.

Äänestä

Putin syyllinen? 😁

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oletteko huomanneet, että noin vajaa vuoden sisällä on mediassa jatkuvasti ilmestynyt uutisia, että joku elintarvike vedetään myynnistä jostakin syystä? Olen keski-ikäinen enkä muista että koko elinaikanani olisi vedetty myynnistä ja varoitettu elintarvikkeista niin usein kuin viime aikoina. https://www.talouselama.fi/uutiset/varoitus-tuli-k-kauppojen-myyma-elintarvike-vedetaan-pois/02ffe74a-010c-40ef-a240-f8bb91f2bec6

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu