Venäjällä kilometrien jonot kutsuntapisteelle

Venäjä on perustanut Georgian rajalle pisteen josta maastapoistujia määrätään venäjän armeijaan ja Ukrainaan.

Venäjän kaupunkien ja kylien vastaavat kutsuntapisteet ammottavat tyhjyyttään 😒
1570
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Venäjä osaa perustaa värväystoimiston sinne missä sillä on vähiten kysyntää, sinne rajalle värväystoimistoa pakenevien ruuhkaan.

1Äänestä

Sitä mukaa ampuvat rajalle.

Äänestä

Toisaalta vähiten puten sotaan haluavien päädyttyä rintamalle he todennäköisimmin karkaavat tai tekevät tihutöitä venäjän linjojen puolella. Esimerkkiä muille epävarmoille samalla antaen.

1Äänestä
  • Venäjä ei enää tunnu ajattelevan tekojensa seurauksia lainkaan, vaan ovat juuttuneet siihen, että rintamalle on lähtettävä lisää miehiä, niin kuin se mitään ratkaisisi.

    1Äänestä

Miehet rajalta rintamalle

"rajalle on tuotu Venäjän asevoimien kutsuntatoimisto.
kutsuntatoimisto sijaitsee Ylä-Urpalan, venäjäksi Torfjanovkan, raja-asemalla. Raja-asema sijaitsee Viipurin alueella Leningradin hallinnollisella alueella. Suomen puolella rajaa sijaitsee Vaalimaan rajanylityspaikka"

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009100414.html

1Äänestä

Liikkuvat Vjonkomaatti-kutsuntatoimistot siirtyvät pakenevien ihmisjonojen eteen ottamaan heidät vastaan, ja miehitetyillä alueilla on äänestämistä pakenevien ihmisten eteen tulevia liikkuvia äänestystoimistoja.

1Äänestä

Venäläisten sotilaskarkureiden kannattaisi perustaa piilopirttejä sinne Siperiaan, mistä ei kukaan osaa etsiä. Suomessakin toteutti muutama käpykaartilainen samaa strategiaa menestyksellisesti.

1Äänestä

Samanlainen on Suomen rajalla Viipurin lähistöllä.

Äänestä
  • Jonot muodostuvat ensin ja sitten tule kutsuntakoppi

    1Äänestä

Venäjällä kilometrien jonot kutsuntapisteelle.

Suomessa kilometrien passi jonot valtesmannille.

Äänestä
  • Luultavasti edistyksellisellä Venäjällä passeja tuovat käteen liikkuvat passikioskit.

    Äänestä

Ootko hakemassa Venäjän passia?

1Äänestä

Soitellen sotaan

"Sotilaille oli kerrottu, että heidät lähetetään Hersonin rintamalle kahden vuorokauden kuluessa ilman minkäänlaista peruskoulutusta
videota sotavangista, jonka kerrotaan olevan samasta yksiköstä. Mies oli kutsuttu palvelukseen 21. syyskuuta ja jäänyt vangiksi 27. syyskuuta, jolloin hän oli karannut sopivan tilaisuuden myötä. Sotilas sanoo divisioonan ylempien upseereiden kadonneen asemista jo aiemmin"

https://www.verkkouutiset.fi/a/sotilas-kertoo-varvatyt-passitetaan-suoraan-rintamalle/

Äänestä
  • Palvelukseen kutsutut on parin vuoden varusmiespalvelusvuoden aikana saaneet riittävästi koulutusta.

    Äänestä

Jotenkin tulee mieleen että se on Batmänin rampa vasen käsi kun valehtelee noin sujuvasti---2 vuotta...heheheee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäjä on perustanut Georgian rajalle pisteen josta maastapoistujia määrätään venäjän armeijaan ja Ukrainaan.

Venäjän kaupunkien ja kylien vastaavat kutsuntapisteet ammottavat tyhjyyttään 😒

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu