Pappismunkki Damaskinos ja oikeassa olemisen taito

Anonyymi-ap

Pappismunkki Damaskinos osaa sitten olla oikeassa, omasta mielestään. Hänen ultrakonservatiiviset mielipiteen ilmauksensa ovat viime aikoina ottaneet uusia kierroksia. Hetkeksihän hän lauhtui, kun tajusi ettei pääse koskaan piispaksi mölyämällä nais- ja vähemmistövihamielisiä mielipiteitä julkisesti ja joka käänteessä. Naisia ja vähemmistöjä kun on enemmistö Suomen ortodoksisen kirkon jäsenistössä, eritoten aktiivisessa jäsenistössä. Entisenä balettitanssijana, nykyisenä munkkina hänen luulisi ymmärtävän asioiden tilan....

Viimeisimmän piispanvaalin luulisi hänelle opettaneen, että muiden mielestä hän ei ole oikeassa.

Pappismunkki Damaskinos on näkyvä ortodoksivaikuttaja blogillaan, podcasteillaan ja aktiivisella somepresenssillään ja somekanavillaan. Ja lisäksi pappi ja munkki sekä entinen ja tuleva piispaehdokas, ei siis mikään rivimies.

10

1762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sikäli piispa-ainesta ettei koskaan myönnä olevansa väärässä.

    • Anonyymi

      Aika väsynyttä kuitata kirkon perinteiset vakiintuneet keskitien opetukset "ultrakonservatismina" tai "mielipiteen ilmaisuna". Toki jos evlut kirkko ja Iltalehti on totuuden mittari, niin tällaista miekkailua ja leimaamista voi sitten ryhtyä harjoittamaan.

      • Anonyymi

        Hah. Damaskinos ei mahdu keskitielle koska hänen egonsa vie kaiken tilan .


    • Anonyymi

      Hän voi olla kateellinen muille piispoille (poislukien Sergei), kun nämä eivät välttämättä elä selibaatissa, mutta itsen on omasta mielestä pakko.

    • Anonyymi

      Mikä tämä Damaskinos oikein edes on? Joku Valamon munkki? Mitä siellä Valamossa on meneillään?

      • Anonyymi

        ei liity valamoon mitenkään. älä sekoita ja sönkötä koko ajan.


    • Anonyymi

      Mutta saa kai baletti tanssijakin munkiksi ruveta jos tahtoo? Parempi kai niin päin kuin että munkki rupeaa baletti tanssiajaksi ja vaihtaa kaavun trikoisiin.

    • Anonyymi

      Parasta, kun jättää lukematta ja kuuntelematta hänen tuotoksensa.

      Ortodoksisedta kirkosta jää lopulta jäljelle ukkoutuva, fundamentalistinen ja äärikonservatiivinen ydin. Nuorten naisten erotessa kirkosta lapset jäävät myös pois kirkon toiminnasta. Vanhat kuolevat eikä uusia jäseniä saada.

      Fiksut, koulutetut ja maailmaa nähneet naiset eivät voi alistua vuosisatoja vanhojen kanonien maailmaan, ja osa kanoneista sotii jopa lainsäädäntöä vastaan. Se on huolestuttavaa.

    • Anonyymi

      Liberaalifundamentalisti "ortodoksien" mielestä en epäile että Damaskinoksen tavallinen ortodoksisuus voi vähän kummastuttaa

    • Anonyymi

      Ainakin hän on periaatteen ihminen. Periaatteellisuus on arvo sinänsä. Kuka on oikeassa? Jokainen on oikeassa, mutta periaatteellisella on vielä se etu, että hänet tunnetaan periaatteen ihmisenä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8063
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5667
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      5013
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4953
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3727
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2940
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2677
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2508
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2442
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2368
    Aihe