Putin huomasi että putki on käyttämätön, ja päätti räjäyttää sen.
Nyt odotetaan ketä hän aikoo syyttää siitä. Räjäytys lienee suunnattu kotiyleisölle. Putin luultavasti väittää jonkun länsimaan tekemäksi voidakseen todistella että länsi vainoaa venäläisiä.
Nyt odotetaan ketä hän aikoo syyttää siitä. Räjäytys lienee suunnattu kotiyleisölle. Putin luultavasti väittää jonkun länsimaan tekemäksi voidakseen todistella että länsi vainoaa venäläisiä.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tämän tavoitteena lienee perustella miksi Venäjällä tehdään jatkossa täysi liikekannallepano eikä vain osittainen. Osittainen kun näyttää menevän ihan pieleen.
Mahtaako selitys upota venäläisiin...
Venäjän trolliarmeija on toistaiseksi ollut hiljaa, odottavat käskyä Putlerin bunkkerista.
Mikähän räjähtää seuraavaksi? Ja minkä maan aluevesillä? Putin on ilmoittanut olevansa sodassa koko länsimaailmaa vastaan.
Putin on pussissa. Tanska ja Ruotsi voivat sulkea pääsyn Itämerelle, ja Turkki Mustalle merelle. Jäämeri on nimensä mukaisesti jäinen. Jäljelle jää Vladivostok.
Tuolla spekuloitiin että samoihin aikoihin avattiin Norjasta Puolaan tuleva kaasuputki.
Nato-maiden kannattaa tarkkailla merenpohjiaan.
En tunne asiaa, mutta voisivatko muut maat yksinkertaisesti kieltää venäläisiä aluksia tulemasta aluevesilleen? Käsittääkseni räjähdys tapahtui Ruotsin aluevesillä.
Kohta suomalainen keskusta politiikko ilmoittaa, että venäläiset turvapaikanhakijat voivat tulla hänen kotiinsa asumaan.
Ei niiden tarvitse, kun Suomen rannikko on täynnä venäläisten oligarkkien datshoja. Siellä ne odottavat pieniä vihreitä miehiä.
Varmaan jo asuvatkin,kepu pettää aina.
Mainilan laukaukset Itämerellä?
Taitaa olla Puten vanha kikka. Yleensähän epäillään, että toisen Tsetsenian sodan käynnistäneet asuintalojen terroriräjäytykset teki Venäjän oma turvallisuuspalvelu.
Nyt joku epäili että räjäytys antaisi Venäjälle tekosyyn partioida Itämerellä. Mutta minusta tämä on hölmö ajatus, miksi venäläiset partioisivat rikkinäisen putken päällä.
Tjaa, ehkä nämä partioijat kyttäisivät tilaisuutta räjäyttää jotain muuta, kuten tietoliikennekaapeleita tai sähköjohtoja. Huono tekosyy kelpaa siinä missä parempikin.
Isovenäläiset harjoittelivat vasta, seuraava kohde voi olla esim. Suomen ja Ruotsin välinen meressä kulkeva sähkönsiirtokaapeli tai telekaapeli.
Norjan ulkopuolella joku kaapeli katkesi mystisesti pari kuukautta sitten.
Putella on liikaa kaasua. Ensin se soihdutti sitä Viipurin suunnalla, ja nyt se pulputtaa sitä mereen.
Nyt on alkanut trollien syyttely että räjäyttäjä olisi USA. Trollit saivat ohjeensa vähän jälkijunassa.
Kovin hitaasti trollit reagoivat. Putte taisi ensin odottaa muiden reaktioita.
Putinin aivo raksutti ettei sitä paskaputkea avata vuosikymmeniin, joten käytetään edes propagandatarkoituksiin.
Kaikkien suomalaisten kannattaa tarkkailla ympäristöään, kuten presidentti Niinistökin sanoi.
Jos outoja miehiä tai autoja/veneitä/lennokkeja liikkuu, niin kannattaa pistää tuntomerkit muistiin ja ilmoittaa poliisille tai paikoista muuten vastaaville.
Tarkkailtavia kohteita on paljon, kuten Ukrainan sodasta opimme:
armeijan alueet tietysti, mutta myös liikenteen solmukohdat, kuten lentokentät, satamat, sillat, rautateiden risteykset. Samoin energiahuolto, kuten voimalaitokset, voimalinjat. Tietoliikenneyhteydet, kuten radiomastot. Ja tietysti jos joku luvatta kaivaa kaapeleita maasta, mutta se lienee jo epätodennäköistä.
Luetteloa voisi jatkaa, mutta armeijan käyneet varmaan tietävät lisää. Jokainen voi omalla työ- ja asuinpaikallaan miettiä mikä on haavoittuvaa, ja mihin pitää varautua.
Yksi varoituksen sana: jos joku outo ulkomaalaisporukka haluaa vuokrata tiloja syrjäisestä paikasta, niin ne voivat olla myös huumekauppiaita. Ahneus on tässä vaarallista, huumeisiin liittyy usein väkivaltaa.