Ovatko nuoret lääkärit liian mukavuudenhaluisia

Anonyymi-ap

Siltä se alkaa vähitellen näyttämään. Kuitenkin nuorenkin lääkärin palkka on sellainen, että sillä rahalla lääkärin olisi jo syytä joustaa.
Jos lääkärit alkavat potilaiden silmissä vaikuttaa liian omahyväisiltä, niin heidän on syytä varautua siihen, että arvostus laskee. Alkaa tulla ikävää palautetta ja potilaat tarttuvat entistä herkemmin lääkärien virheisiin.
Lääkärien joustamattomuus kostautuu lisääntyneinä ongelmina.
https://yle.fi/uutiset/3-12636174

5

152

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos lääkkeet aiheuttaa huomattavia sivuvaikutuksia niin saako asiakas sanoa ja keskustella asiasta.
      mitä olette mieltä.

      • Anonyymi

        Kyllä sinun osasi sairastavana on vain kärsiä jopa kuolemaan saakka. Lääkäriä ei saa moisilla pikkuasioilla vaivata!


    • Anonyymi

      Ennen vanhaan (nyt nuorisolla on taas hauskaa kun setämies muistelee)😁 oli kunnanlääkärinä yleensä mies joka oli 24/7 töissä. Nykyään samaa virkaa voi hoitaa nuori naislääkäri jolla on lapsi ja hän ei halua tehdä kuin 20 tuntia/viikossa. Palkka pitää tietysti olla ottaen huomioon aikaväli samaa tasoa kuin ennen muinoin. Ei mahda mitään, maailma on muuttunut ja ei se parane ennen kuin saadaan lääketieteellisesti 100%:ti toimiva käännöskone ja muuta tekniikkaa kotiin millä voidaan ottaa kokeita ja analysoida ne välittömästi kotona. Sen jälkeen voi tulla lääkäri vaikka Papua-Guineasta tänne paremman palkan perään ja kaikki saavat välitöntä lääkärin hoitoa.

      Syyttäkää muuten kokoomuksen Riitta Uosukaista lääkäripulasta joka muinoin vähensi ratkaisevasti lääkäri koulutusta Lääkäriliiton painostuksesta koska silloin oli tarpeeksi lääkäreitä ja palkat eivät nousseet tarpeeksi.

    • Anonyymi

      Näiltä nuorilta puuttuu kokemuksen tuoma ammattitaito , ei niistä oo oikeen mihinkään , "oppipoikia" ja silloin oppipojan palkkakin passaa.

    • Anonyymi

      Ukrainalaiset ja sun muut mamut haahuilee suomalaisten elätettävinä,
      VASTAANOTTOPISTEISSÄ vuorokaudet ympäriinsä ensihoitajat.
      Vuokrat, vesi ja sähkölaskut, tulkit, maksusitoumukset vaatteisiin , pyöriin, vaunuihin,ruokiin,puhelimiin ja niiden laskuihin, Lapsilisät ja elatusmaksut monestakin lapsesta. Päiväkoti ja koulutusmenot. Matkustus ja kuljetuspalvelut, päivystys vastaanottokeskuksissa tuottaa julmetut menot kuukausittain , puhumattakaan vuositasolla.
      Monella eri alalla töitä vaikka kuinka paljon mutta nämä nuoret ihmiset jotka täällä oleskelee ei päädy tekemään töitä. Työhön meno toisi ja sekä kielen oppimisen sekä suomalaisten kulttuuri ja tavat tulisivat näin tutuksi. SILLOIN MYÖS TOISIVAT VEROTULOJA koska menot on suomelle ihan liian suuret.

      SOTE EI TOIMI:Hyvinvointi suomalaisille tarkoittaa sitä että voi hyvällä tuurilla päästä lääkäriin joka tarkoittaa että lääkäri soittaa jos soittaa kotiin ja sitten puhelimessa lääkärikeskustelee monesti vanhemman jo puolikuuron ja puolisokean sekä jo ymmärtämisen suhteenkin voi olla hidasta ja tekee jonkun diagnoosin ja todennäköisesti määrää pillereitä ja sit asia hoidossa.
      kuolleita suomalaisia ennätysmäärät jaon myös niitä jotka käyttäisivät eutanasia mahdollisuuden mielellään koska on pelottava odottaa tilannetta kun on vanha eikä saa apua eikä hoitoa vaan makaat kotona nälkäisenä, eritteissä ja suttuisessa kodissa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe