Venäjän ykkösketjun on nyt aika kapinoida

Anonyymi-ap

1980-luvulla Neuvostokiekon ykkösketju, Makarov-Larionov- Krutov, kapinoi Viktor Tihonovin tyranniaa vastaan ja osaltaan vaikutti koko kansan asenteisiin diktaattorimaista kulttuuria vastaan.

Nykyisen Venäjän kansa tarvitsee nyt myös esikuvia, jotka tukevat demokratiaa ja ihmisoikeuksia. Kiekkoilijat Ovechkin-Kucherov- Malkin ym ovat olleet liian kauan hiljaa Putinin johtaman venäläisen katastrofin osalta.

Heidän on nyt aika avata suunsa ja tuomita Venäjän nykyjohdon toiminta! Saamaansa lahjakkuutta ja vaikutusvaltaa on uskallettava käyttää myös koko maapallon hyväksi - sellainen kiekkoilija jää maailmanhistoriaan huikean positiivisessa valossa, joka ei sammu - toisin kuin kaukalon valot uran päätyttyä.

1

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KHL:n ulkomaalaisten suurinta ryhmää edustavat kanadalaiset. Tähän mennessä 48 pelaaja on solminut sopimuksen Venäjälle ja lisää on vielä varmasti tulossa. USA:n pelaajamäärä Venäjällä on 14.

      KHL:ään on virrannut myös Euroopan maista, vaikka Suomen ja muiden maiden jääkiekkoliitot ovat linjanneet, että maajoukkueeseen ei ole asiaa KHL-sopimuksen jälkeen.
      IL
      Tämä kanukkien ym toiminta on jopa häpeällisempää minusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe