Jos et olisi työtön niin....

Anonyymi-ap

..joutuisit heräämään kesken unia työhön josta et oikeasti pidä ja palkka on kituuttamista tilipäivien välillä. Elätät sitä kitupalkan maksajaa samalla.

Loputon miete että voisi tehdä oikeasti muutakin , mutta työpäivän jälkeen ei jaksa tehdä sitä oikeasti mitä haluaa ja pitää alkaa samantien valmistautumaan uuteen työpäivään typerineen eväineen.
10min. tauot ja max. 30min. lounastauko on todella ihanaa elämää esim. 40-50 vuotta elämästä?....useimmiten vuorotyönä jopa yöllä kun pitäisi nukkua.

Työtön ei tuhlaa elämää turhille teoille ja voi aloittaa päivän kun nukkunut tarpeeksi.
Kyllä, työtön elää rikasta elämää.

9

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin työkyvyttömyyseläkeläisenä väitän eläväni rikkaampana elämää kuin työttömät. Rahaa tulee säännöllisesti erikseen hakematta ja työkkäri ei häiritse kirjeellä ja soitolla

    • Anonyymi

      Vain rintamalla tuollaista kärsimystä joutuisi sietämään, ei ☮️ aikana!😘😘

    • Anonyymi

      Niin no...ei tämä työni mikään unelmatyö ole ja mieluummin toki tekisin montaa muutakin asiaa kuin tätä. Onpahan kuitenkin rehellistä työtä, jolla elätän itseni ilman, että tarvitsee tukeutua yhteiskunnan tukiin.

      Ja kukaan tuskin pelkällä työttömyyspäivärhalaa pärjää. Eli mites se meneekään; työttömyysrahat, asumistuki, toimeentulotuki ja rahaa jää elämiseen reilut 500€/kk?
      Palkkani ei ole mikään huippupalkka, mutta vuokran ja muiden pakollisten menojen jälkeen käteen jää n. 1200€/kk. Aikamoinen ero.

      Eipä tarvitse joka kuukausi miettiä, ostaako tarjousjauhelihaa pakkaseen vai söisikö mitä tekee mieli. Ei tarvitse stressata, jos telkkari hajoaa. Jää rahaa säästöön, voin lähteä matkoille tai ostaa itselleni uuden (käytetyn) auton ja hoitaa vakuutukset ym. Eläkettäkin kertyy, kun olen eläkesääsätjä, onpahan mukavat eläkevuodet edessä.

      Eikä tarvitse joka päivä miettiä, koska se karenssi pärähtää ja kuinka vältellä työvoimatoimiston työtarjouksia.

      Kukin toki tavallaan.

      • Anonyymi

        Niinpä toki ,mutta vaikka maassa on raivonnut valtava työvoimapula jonka riivaa edelleen ,ei vanhemmat työntekijät enää kelpaa muuhun kuin puuhengitykseen ja siihenkin pitää kysyä männyltä lupa. Yksikään ei ole vielä vastannut kyllä kun olen kysynyt vaan hiljaa vaiennut .


    • Anonyymi

      Joo ei siinä jaksa edes opiskella työ oheessa eikä hakea edes toista työpaikkaa kun olet paskaduunissa ja pelkäät että joudut ojasta allikkoon seuraavassakin työpaikassa eli vain paskaa tarjolla aina vaan vaikka duunipaikkakin vaihtuisi.

      Vuorotyöstä on helppo potkaista duunari mäelle kun vähänkin hiljenee markkinoilla, joten sellaista duunia pitää välttää viimeiseen saakka.

    • Anonyymi

      Kenties pieni asennekorjaus olisi paikallaan, jotta jaksaisi sitä "paskaduuniakin".
      Mikä on paskaduunia? Tuskin mikään työ, jota rehellisesti tekee ja jolla itsensä ja perheensä elättää. Ei missään ole sanottu, että työn pitäisi olla hauskaa, sehän on työtä.
      Lähtökohta on, jokaisessa kulttuurissa, jokaisessa ajassa, että jokainen osallistuu ja tekee sen minkä voi. Kyllä muurahaispesässäkin se, joka ei viitsi neulasta raahata, kuolee pian nälkään. Ei sille muut hunajaa suuhun kotipesälle kanna.
      Harva meistä on syntynyt kultalusikka perseessä, joten jokaisen panos on merkityksellistä.

    • Joillekuille lasi on aina puolityhjä.

      Joillekuille myöskään unen katkeaminen ei ole sellainen arvo, josta ei olisi valmis luopumaan mistään hinnasta.

      • Anonyymi

        Koko Suomen työelämä on kuin tyhjä lasi tai korkeitaan on kusta lasissa puolillaan.
        Ei päde wanha hokema tähänkään dilemmaan.

        Nähty on ja ihan riittävästi, en ihmettele lainkaan ettei paskahommiin enää saada ketään järkevää ihmistä tulemaan, kerran kusetettu on tämän jälkeen mielummin ikityötön kuin tyhmänä uudelleen kusetettuna.


    • Anonyymi

      olen aamuvirkku. Aivan sama olenko töissä,työttömänä vai eläkkeellä. Aamulla singahtaa ylös petistä vieteriukkona klo 6.00 aikoihin. En ymmärrä heitä jotka koisivat klo 9 asti aamulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2547
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1829
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      99
      1828
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1574
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1032
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe