Eu liitos vei Suomen talouden tuhoon. Valtionvelan korkoihin joudutaan ottaan lainaa. Se on lopun alku.
Nyt olisi aika myöntäää
Anonyymi-ap
32152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tukemalla muita ei pitkälle pötkitä. Suomi on eu:ssa ns. tukimaa jotta se pysyisi pystyssä.
Katsokaa - annettiin saksan käskystä italialle 7 mrd euroa ja
RUINATAAN LAINAA, KANSALAISET OTTAA LAINAA
JOTTA SAISI EDES ASUA KODISSAAN
https://yle.fi/uutiset/3-12634381
ei ollut omaa rahaa, piti ruinata lainaa
” Ympäristöministeriö ja työ- ja elinkeinoministeriö ovat neuvotelleet Euroopan investointirahaston kanssa mittavasta lainaohjelmasta. Valtion takaamaa lainaa voisi käyttää kotitalouksien ja taloyhtiöiden energiansäästöremontteihin ja myös sähköauton ja sen latauslaitteen hankintaan.”
italia jakoi suomesta saamansa
ILMAISEN RAHAN
MM. KOTIEN ENERGIAREMPPAAN.
SUOMALAINEN OTTAA SEN VELKANA.
sähköautoon!!!!
näillä hinnoilla!!
Aloittaja kannattaa Venäjän natsivaltiota.
Mutta kun putin, kaalisopassa ei suolaa. Olet keksinyt jotain uutta.
Näitä kommentteja tulee kun et ole punavihreä.
En usko että hän sitä kannattaa mutta ryssä on kommunismi. Miksi siellä liehuu sirppi ja vasara-lippuja joka paikassa? Onko tunnukset vaihtuneet?
Yhtään hakaristiä ei siellä ole näkynyt.
Milloin natsit olisivat ottaneet sirppi ja vasara-liput käyttöön?
Ryssä on kommunismi kuten eurostoliitto myös. Kuin kaksi marjaa.
Suomen pitää sitten taiteilla näiden hirmusysteemien välissä. Voi Suomi parkaa.
Perustelen sitä miksi eu on totalitarismi sillä kun se sanelee lähes kaiken miten täällä pitää toimia. Muuta perustelua ei tarvita siihen.
Sitten tulee se, mikä on totalitarismin väri. No se tietenkin on punainen. Vai luuletteko että kaikki vasurit kannattaa eurostoliittoa huvin vuoksi? Ei ikinä se tapahtu. Aatteen vuoksi he sitä kannattaa. Aate vastaa heidän omaansa. Koskaan vasurit eivät ole kannattaneet oikeistolaista systeemiä, ei koskaan.
No kertokaas nyt miksi ryssässä liehuu sirppi ja vasara liput edelleen? Eihän he niin tyhmiä ole etteivät tunnuksiaan ole unohtaneet tarkastaa.
Korjaan.
Siis eihän he niin tyhmiä ole että olisivat tunnuksensa unohtaneet tarkastaa. Kyllä putte on tsekannut varmasti että tunnukset ovat oikeat.
Laitoin telkkarista merkille että Suomen suurlähetystön talossa on suuri sirppi ja vasara-logo edelleen. Minkä ihmeen takia jos kerran ryssä olisi natsismi?
Kyllä ne olis jo aikoja sitten raksineet pois kommunismin tuntomerkit jos niikseen tulee.
Sitäpaitsi tämä soiku joka oli puten lähimpiä kenraaleita, hän sanoi neuvostoliitto tehdään uudestaan.
On siinä Suomella kestämistä kahden hirviön välissä.
Eurostoliiton ja ryssän. Natoon olisi pakko päästä tai sitten käynee huonosti. Eurostoliitosta ei tule meille apua, vaan helvelillisiä vaatimuksia ja laskuja.
Maailman mielenvikaisin väite että puu ei olisi uusiutuva luonnonvara, se tulee sylttytehtaalta. Tämä ajatus laitetaan käytäntöön ja se tietää metsätalouden luhistumista Suomessa. Yksi talouden kivijalka taas nurin.
On se perkele kun ihmiset on pöljiä. Vaikka mitä kauheutta tuokin läntinen hirviö meille tekee, silti siinä pitää vaan olla mukana vaikka henki menisi.
Juuri nyt kun kaikki mahdollinen energiapuu pitäisi olla lämmittämässä kaupunkeja, tämä saatana väittää että puu ei olisi uusiutuva luonnonvara.
Luin lehdestä että Saksassa metsänomistajat ovat huolissaan myös tästä hulluudesta. He pelkäävät tosissaan että puuenergia menee nurin. He myös sanoo että komissio ei kuuntele ketään muita kuin ituhippejä tässä asiassa.
Tämä oli tiedossa ennenkuin liityttiin siihen puljuun.
Koville ottaa asian myöntäminen. Olet natsi tai ryssä.
EU aikana Suomi on kehittynyt huimasti. Ruoka on halventunut, kansainvälinen yhteistyö lisääntynyt ja teknologia kehittynyt.
Olisi kehittynyt ilmankin eu:ta.
Onhan se hiukka hassua, että Suomi velkarahaa jakaa maailmalle🤣
Ota lainaa ja jaa se maailmalle. Hyvä bisnes?
Meillä ei ole ollut tarpeeksi vahvaa johtoa, joka ei olisi taipunut lännen painostukseen. Toki Venäjän rajanaapurina on siinä mielessä ikävät olosuhteet, että länsi pystyy käyttämään sitä vipuvartena "Olet joko puolellamme tai meitä vastaan" -ajattelussa. Kun EU uhkasi Suomea yksinjäämisellä, köyhtymisellä ja venäjäuhalla, ei jätetty lammasmaisille johtajille vaihtoehtoja. Sama touhu jatkui "elvytyspakettisysteemin", eli yhteisvastuuvelkajärjestelmän kanssa. Se oli pakko hyväksyä, koska ei jätetty vaihtoehtoja. Ja edelleen sama touhu jatkui natojäsenyyden kanssa. Jos ei liitytä natoon, leimaudutaan "Venäjän liittolaisiksi" ja "Venäjän sodan tukijoiksi".
Tämä on sitä, mistä Marin populistisesti paasasi, eli "ennennäkemätön mainehaitta ja poliittinen painostus". Mieluummin maksetaan itsemme kipeäksi ja vielä enemmänkin kuin pidetään puoliamme. Kaikki on kaupan. Sinun, minun, meidän kaikkien perseet. Ja halvalla lähtee. Niin halvalla, että joudutaan itse maksamaan kaikki.
Kun lammas pelkää, se pyllistää ja anelee survaisemaan oikein kunnolla. Ja länsihän survaisee niin että paikat repeää. Nyt sitten peräänantavat lampaat häpeissään kiukuttelee kritisoivalle kansalle, että "venäjäänkö tässä pitäisi mennä?".
....nyt varmasti aukeaa Tuppuraisenkin möläytyksen, "Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista", merkitys. Ei se ole ensisijaisesti rahakysymys, vaan ulkopoliittinen ja geopoliittinen kysymys.
Rahan jaossa menee myös oma kansa ensin jako on vahingollista. T tytti.